Latvijas Republikas 11.Saeimas
pavasara sesijas piektā sēde
2013.gada 2.maijā

Sēdi vada Latvijas Republikas 11.Saeimas priekšsēdētāja
Solvita Āboltiņa.

Sēdes darba kārtība
Satura rādītājs
Balsojumi
Frakciju viedokļi

Sēdes vadītāja. Labrīt, cienījamie kolēģi! Ir pulksten 9.00. Lūdzu, ieņemiet vietas!

Pirms mēs sākam sēdi, es vēlos jūs informēt, ka saskaņā ar Ministru kabineta iekārtas likumu Ministru prezidents ir informējis, ka ir pieņemta izglītības un zinātnes ministra Roberta Ķīļa atkāpšanās no amata. Un saskaņā ar Ministru kabineta iekārtas likuma 11.pantu ar 2013.gada 1.maiju uz laiku līdz turpmākam lēmumam izglītības un zinātnes ministra pienākumus pildīs iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis.

Mums ir saņemti divi priekšlikumi par iespējamām izmaiņām šīsdienas sēdes darba kārtībā. Tātad Ministru prezidents ir lūdzis iekļaut Saeimas 2.maija sēdes darba kārtībā jautājumu par uzticības izteikšanu izglītības un zinātnes ministram, kuru es piedāvāju izskatīt kā pirmo jautājumu.

Un vēl ir saņemts deputātu Brigmaņa, Auguļa, Vējoņa, Seržanta, Grigules, Līdakas, Bērziņa, Dūklava, Barčas un Jurševskas iesniegums ar lūgumu izdarīt izmaiņas Saeimas 2.maija sēdes darba kārtībā un iekļaut tajā izskatīšanai lēmuma projektu „Par līdzatbildīgo komisiju noteikšanu likumprojektam „Grozījumi Republikas pilsētas domes un novada domes deputāta statusa likumā (Nr.610/Lp11)””. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem ir iebildumi. Tātad ir jāpieņem lēmums, vai izdarīt izmaiņas Saeimas 2.maija sēdes darba kārtībā un iekļaut tajā šādu lēmuma projektu.

Lūdzu zvanu! Balsosim par to, lai izdarītu izmaiņas 2.maija sēdes darba kārtībā un iekļautu tajā lēmuma projektu „Par līdzatbildīgo komisiju noteikšanu likumprojektam „Grozījumi Republikas pilsētas domes un novada domes deputāta statusa likumā (Nr.610/Lp11)””! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 41, pret - 35, atturas - 1. Lēmums pieņemts. Tātad lēmuma projekts darba kārtībā ir iekļauts. Paldies.

Sākam izskatīt Saeimas 2.maija sēdes darba kārtību.

Tātad pirmais šīsdienas sēdes darba kārtības jautājums ir lēmuma projekts „Par uzticības izteikšanu izglītības un zinātnes ministram Vjačeslavam Dombrovskim”.

Vārds Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim.

V.Dombrovskis (Ministru prezidents).

Cienījamā priekšsēdētājas kundze! Godātie deputāti! Pagājušajā nedēļā tika saņemts izglītības un zinātnes ministra Roberta Ķīļa demisijas iesniegums veselības stāvokļa dēļ, un attiecīgi esmu izvirzījis jaunu izglītības un zinātnes ministra amata kandidātu - Vjačeslavu Dombrovski.

Vjačeslavam Dombrovskim ir gan akadēmiskā darba pieredze, gan, es domāju, arī viņa ekonomista izglītība ļaus sekmīgi analizēt un vadīt izglītības un zinātnes jomā notiekošos procesus. Jāatzīst, ka šī ir ministrija, kurā ir daudz sasāpējušu un neatliekami risināmu jautājumu. Kā piemēru varu minēt jau publiski daudzkārt izskanējušo augstskolu akreditācijas jautājumu, kurā vajadzīgie lēmumi jau ir pieņemti, bet nepieciešama enerģiska Izglītības un zinātnes ministrijas rīcība, lai akreditācija tiktu īstenota savlaicīgi.

Kā vienu no prioritārajiem darba virzieniem sarunā arī ar ministra amata kandidātu esam izrunājuši jautājumu par profesionālās izglītības reformu - par duālās izglītības sistēmas izveidi, kā tas ir Vācijā un Austrijā, tātad daudz ciešāk sasaistot izglītības sistēmas piedāvājumu ar darba tirgus pieprasījumu un nodrošinot attiecīgi arī zemākus jauniešu bezdarba rādītājus.

Līdz ar to darāmā šajā ministrijā ir ļoti daudz. Ceru, ka jaunais ministrs ar šiem uzdevumiem sekmīgi tiks galā, un aicinu Saeimu atbalstīt Vjačeslava Dombrovska kandidatūru izglītības un zinātnes ministra amatam. Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Debatēs neviens nav pieteicies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projektu „Par uzticības izteikšanu izglītības un zinātnes ministram Vjačeslavam Dombrovskim”! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 46, pret - 28, atturas - nav. Lēmums pieņemts. Vēlam veiksmi mūsu kolēģim, atbildīgo uzdevumu veicot! (RP frakcija, frakcija VIENOTĪBA un VL-TB/LNNK frakcija aplaudē un pieceļas kājās.) Paldies.

Turpinām Saeimas 2.maija sēdi. Nākamā darba kārtības sadaļa - „Prezidija ziņojumi par iesniegtajiem likumprojektiem”.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Grozījumi Imigrācijas likumā” nodot Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Sodu reģistra likums” nodot Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Grozījumi Mēslošanas līdzekļu aprites likumā” nodot Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai nodots. Paldies.

Nākamā darba kārtības sadaļa - „Par atvaļinājuma piešķiršanu”.

Saeimas Prezidijs ir saņēmis deputāta Dzintara Zaķa iesniegumu ar lūgumu piešķirt viņam neapmaksātu atvaļinājumu šā gada 2.maijā. Atvaļinājums ir piešķirts. Par to jūs tiekat informēti. (Zālē ir pieaudzis troksnis. Sēdes vadītāja noklaudzina ar āmuru.) Jau septiņas minūtes rit sēde! (No SC frakcijas: „Laiks beigt!”)

Saeimas Prezidijs ir saņēmis deputātes Janīnas Kursītes-Pakules iesniegumu ar lūgumu piešķirt viņai neapmaksātu atvaļinājumu šā gada 2.maijā. Atvaļinājums ir piešķirts. Par to jūs tiekat informēti.

Saeimas Prezidijs ir saņēmis deputāta Nikolaja Kabanova iesniegumu ar lūgumu piešķirt viņam neapmaksātu atvaļinājumu šā gada 2.maijā. Atvaļinājums ir piešķirts. Par to jūs tiekat informēti.

Saeimas Prezidijs ir saņēmis deputāta Kārļa Krēsliņa iesniegumu ar lūgumu piešķirt viņam neapmaksātu atvaļinājumu šā gada 2.maijā. Atvaļinājums ir piešķirts. Par to jūs tiekat informēti.

Saeimas Prezidijs ir saņēmis deputāta Vladimira Reskāja iesniegumu ar lūgumu piešķirt viņam neapmaksātu atvaļinājumu šā gada 9.maijā. Par to mums ir jābalso. Lūdzu zvanu! Balsosim par neapmaksāta atvaļinājuma piešķiršanu deputātam Vladimiram Reskājam šā gada 9.maijā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 78, pret - nav, atturas - 2. Lēmums pieņemts. Atvaļinājums piešķirts.

Saeimas Prezidijs ir saņēmis deputāta Valda Zatlera iesniegumu ar lūgumu piešķirt viņam neapmaksātu atvaļinājumu šā gada 9.maijā. Arī par to mums ir jābalso. Lūdzu zvanu! Balsosim par neapmaksāta atvaļinājuma piešķiršanu deputātam Valdim Zatleram šā gada 9.maijā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 78, pret un atturas - nav. Atvaļinājums piešķirts. Paldies.

Nākamā darba kārtības sadaļa - „Likumprojektu izskatīšana”.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Par Latvijas Republikas valdības, Igaunijas Republikas valdības un Lietuvas Republikas valdības nolīgumu par sadarbību dzelzceļa transporta jomā”, otrais lasījums.

Ārlietu komisijas vārdā - deputāts Ojārs Ēriks Kalniņš.

O.Ē.Kalniņš (VIENOTĪBA).

Labrīt, cienījamais Prezidij un godātie deputāti! Strādājam ar dokumentu Nr.2194. Likumprojekts „Par Latvijas Republikas valdības, Igaunijas Republikas valdības un Lietuvas Republikas valdības nolīgumu par sadarbību dzelzceļa transporta jomā” paredz attīstīt un uzlabot ekonomisko, administratīvo un tehnisko sadarbību dzelzceļa transporta jomā uz savstarpēji izdevīgiem pamatiem. Šis līgums nav par Rail Baltica, bet tas ir nepieciešams, lai saskaņotu mūsu trīspusējās attiecības ar Eiropas Savienības normatīvajiem aktiem. Tas ir nepieciešams, lai turpmāk virzītu Rail Baltica projektu. Ārlietu komisija saņēma... Ārlietu komisija iesniedza vienu tehnisku priekšlikumu un to arī atbalstīja. Aicinu atbalstīt.

Sēdes vadītāja. Deputātiem nav iebildumu pret vienīgo priekšlikumu. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Par Latvijas Republikas valdības, Igaunijas Republikas valdības un Lietuvas Republikas valdības nolīgumu par sadarbību dzelzceļa transporta jomā” atbalstīšanu otrajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 76, pret un atturas - nav. Likums pieņemts. Paldies.

O.Ē.Kalniņš. Paldies.

Sēdes vadītāja. Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi likumā „Par mērījumu vienotību””, trešais lasījums.

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā... Kurš ziņos Vjačeslava Dombrovska vārdā par likumu „Par mērījumu vienotību”? (No SC frakcijas: „VIENOTĪBA!”) Deputāts Klāvs Olšteins.

K.Olšteins (pie frakcijām nepiederošs deputāts).

Cienījamā Saeimas priekšsēdētāja, godātie kolēģi! Strādājam ar likumprojektu „Grozījumi likumā „Par mērījumu vienotību”” trešajā lasījumā. Šim likumprojektam priekšlikumi nav saņemti. Lūdzu atbalstīt to.

Sēdes vadītāja. Paldies. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi likumā „Par mērījumu vienotību”” atbalstīšanu trešajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 80, pret un atturas - nav. Likums pieņemts. Paldies.

K.Olšteins. Paldies.

Sēdes vadītāja. Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Par Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Satversmes grozījumiem”, trešais lasījums.

Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas vārdā - deputāte Ina Druviete.

I.Druviete (VIENOTĪBA).

Cienījamie kolēģi! Es aicinu jūs apstiprināt Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Satversmes grozījumus, ko Izglītības, kultūras un zinātnes komisija atbalstīja trešajā lasījumā. Lūdzu to pašu darīt arī Saeimu.

Sēdes vadītāja. Trešajā lasījumā var debatēt tikai par konkrētiem priekšlikumiem. Tā kā priekšlikumi uz trešo lasījumu nav iesniegti, debates nav iespējamas.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Par Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Satversmes grozījumiem” atbalstīšanu trešajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 85, pret un atturas - nav. Likums pieņemts. Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Par Latvijas Jūras akadēmijas Satversmes grozījumiem”, trešais lasījums.

Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas vārdā - deputāte Ina Druviete.

I.Druviete (VIENOTĪBA).

Cienījamie kolēģi! Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija izskatīja arī Latvijas Jūras akadēmijas Satversmes grozījumus, tos gatavojot trešajam lasījumam. Priekšlikumi nav saņemti. Lūdzu Saeimu atbalstīt šos Satversmes grozījumus trešajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Par Latvijas Jūras akadēmijas Satversmes grozījumiem” atbalstīšanu trešajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 86, pret un atturas - nav. Likums pieņemts. Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi likumā „Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru””, trešais lasījums.

Juridiskās komisijas vārdā - deputāts Gaidis Bērziņš.

G.Bērziņš (VL-TB/LNNK).

Cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze, godātie kolēģi! Tātad strādājam ar likumprojektu „Grozījumi likumā „Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru””. Juridiskā komisija saņēmusi trīs priekšlikumus.

1.priekšlikums ir Juridiskās komisijas priekšlikums, kas ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

G.Bērziņš. Arī 2. ir Juridiskās komisijas priekšlikums, kas guvis atbalstu.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

G.Bērziņš. Un arī 3. ir Juridiskās komisijas priekšlikums, kas komisijā ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

G.Bērziņš. Līdz ar to esam izskatījuši visus priekšlikumus. Juridiskās komisijas vārdā lūgums atbalstīt likumprojektu „Grozījumi likumā „Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru”” trešajā, galīgajā, lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi likumā „Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru”” atbalstīšanu trešajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 85, pret un atturas - nav. Likums pieņemts. Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi Komerclikumā”, trešais lasījums.

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā - deputāts Klāvs Olšteins.

K.Olšteins (pie frakcijām nepiederošs deputāts).

Cienījamā Saeimas priekšsēdētāja! Godātie kolēģi! Strādājam ar likumprojektu „Grozījumi Komerclikumā”.

Trešajam lasījumam saņemts 71 priekšlikums.

1. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 2. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 3. - tieslietu ministra Bordāna kunga priekšlikums. Daļēji atbalstīts, iekļauts 4.priekšlikumā.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

K.Olšteins. 4. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 5. - tieslietu ministra priekšlikums. Komisijā atbalstīts, redakcionāli precizēts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 6. - tieslietu ministra priekšlikums. Daļēji atbalstīts, iekļauts 8.priekšlikumā.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

K.Olšteins. 7. - Juridiskā biroja priekšlikums. Daļēji atbalstīts, iekļauts 8.priekšlikumā.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

K.Olšteins. 8. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 9. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 10. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā daļēji atbalstīts, iekļauts 11.priekšlikumā.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

K.Olšteins. 11. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 12. - tieslietu ministra priekšlikums. Daļēji atbalstīts, iekļauts 13.priekšlikumā.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

K.Olšteins. 13. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 14. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 15. - tieslietu ministra priekšlikums. Daļēji atbalstīts, iekļauts 13.priekšlikumā.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

K.Olšteins. 16. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 17. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 18. - tieslietu ministra priekšlikums. Daļēji atbalstīts, iekļauts 13.priekšlikumā.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

K.Olšteins. 19. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 20. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 21. - tieslietu ministra priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 22. - tieslietu ministra priekšlikums. Komisijā nav atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti lūdz balsojumu. Lūdzu zvanu! Balsosim par 22. - tieslietu ministra Jāņa Bordāna iesniegto priekšlikumu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 76, pret - 6, atturas - 1. Priekšlikums ir atbalstīts.

K.Olšteins. 23. - tieslietu ministra priekšlikums. Komisijā nav atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti lūdz balsojumu. Lūdzu zvanu! Balsosim par 23. - tieslietu ministra Jāņa Bordāna iesniegto priekšlikumu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 48, pret - 27, atturas - 2. Priekšlikums ir atbalstīts.

K.Olšteins. 24. - tieslietu ministra priekšlikums. Komisijā nav atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti lūdz balsojumu. Lūdzu zvanu! Balsosim par 24. - tieslietu ministra Jāņa Bordāna iesniegto priekšlikumu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 49, pret - 27, atturas - 1. Priekšlikums ir atbalstīts.

K.Olšteins. 25. - tieslietu ministra priekšlikums. Komisijā nav atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti lūdz balsojumu. Lūdzu zvanu! Balsosim par 25. - tieslietu ministra Jāņa Bordāna iesniegto priekšlikumu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 51, pret - 27, atturas - nav. Priekšlikums ir atbalstīts.

K.Olšteins. 26. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts, redakcionāli precizēts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 27. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 28. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 29. - tieslietu ministra priekšlikums. Komisijā nav atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti lūdz balsojumu. Lūdzu zvanu! Balsosim par 29. - tieslietu ministra Jāņa Bordāna iesniegto priekšlikumu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 51, pret - 29, atturas - nav. Priekšlikums atbalstīts.

K.Olšteins. 30. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts, iekļauts 33.priekšlikumā.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 31. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 32. - tieslietu ministra priekšlikums. Komisijā nav atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti lūdz balsojumu. Lūdzu zvanu! Balsosim par 32. - tieslietu ministra Jāņa Bordāna iesniegto priekšlikumu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 50, pret - 29, atturas - nav. Priekšlikums atbalstīts.

K.Olšteins. 33. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 34. - tieslietu ministra priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 35. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 36. - tieslietu ministra priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 37. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 38. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 39. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 40. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 41. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 42. - tieslietu ministra priekšlikums. Daļēji atbalstīts, iekļauts 43.priekšlikumā.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

K.Olšteins. 43. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 44. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 45. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 46. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 47. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 48. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 49. - tieslietu ministra priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 50. - tieslietu ministra priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 51. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 52. - tieslietu ministra priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 53. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 54. - tieslietu ministra priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 55. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 56. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 57. - tieslietu ministra priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 58. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 59. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 60. - tieslietu ministra priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 61. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 62. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 63. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 64. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 65. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 66. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 67. - tieslietu ministra priekšlikums. Daļēji atbalstīts, iekļauts 68.priekšlikumā.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

K.Olšteins. 68. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 69. - Juridiskā biroja priekšlikums. Daļēji atbalstīts, iekļauts 70.priekšlikumā.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

K.Olšteins. 70. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 71. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. Lūdzu atbalstīt likumprojektu trešajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi Komerclikumā” atbalstīšanu trešajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 83, pret un atturas - nav. Likums pieņemts. Paldies.

K.Olšteins. Paldies.

Sēdes vadītāja. Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi likumā „Par nodokļiem un nodevām””, otrais lasījums.

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vārdā - deputāts Jānis Ozoliņš.

J.Ozoliņš (RP).

Labdien, kolēģi! Strādājam ar grozījumiem likumā „Par nodokļiem un nodevām” (Nr.433/Lp11). Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija ir izskatījusi vienu priekšlikumu, kas ir guvis atbalstu.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

J.Ozoliņš. Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vārdā lūgums atbalstīt likumprojektu otrajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi likumā „Par nodokļiem un nodevām”” atbalstīšanu otrajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 81, pret - 1, atturas - nav. Likums pieņemts. Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums...

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu trešajam lasījumam.

J.Ozoliņš. 7.maijs.

Sēdes vadītāja. Citu priekšlikumu nav. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - šā gada 7.maijs. Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi Teritorijas attīstības plānošanas likumā”, pirmais lasījums.

Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas vārdā - deputāts Dāvis Stalts. Ja viņš beigs runāt pa mobilo telefonu, tad droši vien arī nāks ziņot... (Dep. A.Klementjevs: „Pagaidiet!”)

D.Stalts (pie frakcijām nepiederošs deputāts).

Atvainojos! Vienu mirkli!

Sēdes vadītāja. Likumprojekts „Grozījumi Teritorijas attīstības plānošanas likumā”, pirmais lasījums.

D.Stalts. (Pauze. Zālē starpsaucieni, smiekli.) Tā... Cienījamie deputāti, likumprojekts „Grozījumi Teritorijas attīstības plānošanas likumā”. (No zāles: „Āā!”)

Tātad skatīsim pirmajā lasījumā likumprojektu „Grozījumi Teritorijas attīstības plānošanas likumā”. Lūdzu atbalstīt.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim (No zāles dep. I.Zariņš: „Par ko balsot? Kur ziņojums?!”) par likumprojekta „Grozījumi Teritorijas attīstības plānošanas likumā” atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 71, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā atbalstīts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam. (No zāles dep. I.Zariņš: „Uzreiz!”)

D.Stalts. Termiņš - divas nedēļas.

Sēdes vadītāja. Tātad priekšlikumu iesniegšanas termiņš - šā gada 16.maijs. Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumā”, otrais lasījums.

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā - deputāts Klāvs Olšteins.

K.Olšteins (pie frakcijām nepiederošs deputāts).

Cienījamā Saeimas priekšsēdētāja! Godātie kolēģi! Strādājam ar likumprojektu „Grozījumi Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumā”.

Uz otro lasījumu saņemti četri priekšlikumi.

1. - deputāta Dzintara Zaķa priekšlikums. Komisijā daļēji atbalstīts, iekļauts 2.priekšlikumā.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

K.Olšteins. 2. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 3. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. 4. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

K.Olšteins. Lūgums atbalstīt likumprojektu otrajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumā” atbalstīšanu otrajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 80, pret un atturas - nav. Likumprojekts otrajā lasījumā atbalstīts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu trešajam lasījumam.

K.Olšteins. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš trešajam lasījumam - šā gada 7.maijs.

Sēdes vadītāja. Citu priekšlikumu nav. Tātad priekšlikumu iesniegšanas termiņš - šā gada 7.maijs. Paldies.

K.Olšteins. Paldies.

Sēdes vadītāja. Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi likumā „Par policiju””, pirmais lasījums.

Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vārdā - deputāts Ainars Latkovskis.

A.Latkovskis (VIENOTĪBA).

Kolēģi, likumprojekts „Grozījumi likumā „Par policiju”” ir daļa no lielākas paketes, kura nodota vairākām Saeimas komisijām izskatīšanai. Paketes, lielās paketes, mērķis ir novērst un apkarot vardarbību ģimenē, konkrēti vardarbību pret sievieti un bērniem.

Šis likumprojekts rada jaunas tiesības Valsts policijai un arī pašvaldības policijai. Tas paredz tiesības policijai uz rakstveida pieteikuma pamata gadījumos, kad pastāv tūlītēji draudi, ka persona, kas atrodas mājoklī vai tā tuvumā, varētu nodarīt kaitējumu citas personas, kas pastāvīgi dzīvo šajā mājoklī, dzīvībai, brīvībai vai veselībai, pieņemt lēmumu par nošķiršanu, kurš uzliek par pienākumu personai atstāt mājokli, neatgriezties un neuzturēties mājoklī vai neuzturēties mājokļa tuvumā uz laiku līdz 7 dienām no lēmuma pieņemšanas brīža. Šajā lēmumā var noteikt arī aizliegumu personai, kura rada draudus, kontaktēties ar aizsargājamo personu.

Aicinu pieņemt likumprojektu pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi likumā „Par policiju”” atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 82, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā atbalstīts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam.

A.Latkovskis. 16.maijs.

Sēdes vadītāja. Citu priekšlikumu nav. Tātad priekšlikumu iesniegšanas termiņš - šā gada 16.maijs. Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījums Krimināllikumā”, pirmais lasījums.

Juridiskās komisijas vārdā - deputāts Andrejs Judins.

A.Judins (VIENOTĪBA).

Godātie kolēģi! Strādājam ar likumprojektu „Grozījumi Krimināllikumā”.

Tāpat kā nupat pieņemtais likumprojekts „Grozījumi likumā „Par policiju””, arī šis likumprojekts saistīts ar iecerētajiem grozījumiem Civilprocesa likumā. Ir paredzēts mainīt attiecīgo likumu un iedzīvināt normas, kas ļaus efektīvāk cīnīties ar vardarbību ģimenē. Un turpmāk, ja mēs atbalstīsim arī nākamo likumprojektu, būs paredzēta iespēja aizliegt cilvēkam, kas lieto spēku, tikties ar tiem cilvēkiem, kuriem viņš nodarījis pāri. Viņam nebūs ļauts dzīvot kopā ar viņiem, un būs noteikti arī citi aizliegumi.

Tomēr, lai attiecīgās normas būtu efektīvas, ir ļoti svarīgi paredzēt arī speciālās normas Krimināllikumā, un grozījumi Krimināllikumā paredz atbildību par ļaunprātīgu nolēmuma par personisko tiesību aizsardzības nodrošināšanu nepildīšanu.

Juridiskā komisija izskatīja attiecīgo likumprojektu un konceptuāli to atbalstīja. Lūdzu atbalstīt.

Sēdes vadītāja. Paldies. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījums Krimināllikumā” atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 86, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā atbalstīts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam.

A.Judins. 31.maijs.

Sēdes vadītāja. Citu priekšlikumu nav. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - šā gada 31.maijs. Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi Civilprocesa likumā”, pirmais lasījums.

Juridiskās komisijas vārdā - deputāts Gaidis Bērziņš.

G.Bērziņš (VL-TB/LNNK).

Cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze, godātie kolēģi! Gan likumprojekts „Grozījumi Civilprocesa likumā”, gan arī nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi Bāriņtiesu likumā” - ir savstarpēji saistīti. Līdz ar to es ziņošu vienlaikus par abiem šiem likumprojektiem.

2011.gada 18.maijā Eiropas Komisija nāca klajā ar priekšlikumu attiecībā uz Eiropas Parlamenta un Padomes regulu par aizsardzības pasākumu savstarpēju atzīšanu civillietās. Tajā, cita starpā, ir paredzēta arī pārrobežu sadarbība tādu civiltiesisku aizsardzības pasākumu pret vardarbību atzīšanā un īstenošanā, kurus Latvijas tiesību sistēma līdz šim nav pazinusi. Arī no jaunākās Eiropas Padomes Konvencijas par vardarbības pret sievieti un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu... no šīs konvencijas dalībvalstīm izriet pienākums paredzēt apdraudētajām personām iespēju pēc savas iniciatīvas civilā tiesvedībā, tātad civilās tiesvedības ietvaros, prasīt pārtraukt šo vardarbību.

Līdz ar to ir izstrādāts gan likumprojekts „Grozījumi Civilprocesa likumā”, gan arī likumprojekts „Grozījumi „Bāriņtiesu likumā””. Civilprocesa likumā ir plānots ieviest pilnīgi jaunu sadaļu. Saskaņā ar šo sadaļu tiktu regulēti tādi personisko tiesību aizsardzības līdzekļi kā pienākums atbildētājam atstāt un aizliegums atgriezties un uzturēties mājoklī, kurā pastāvīgi dzīvo prasītājs; aizliegums atbildētājam atrasties mājoklim, kurā pastāvīgi dzīvo prasītājs, tuvāk par tiesas lēmumā par personisko tiesību aizsardzības līdzekļu noteikšanu minēto attālumu. Ir arī virkne cita veida aizliegumu, kurus faktiski var noteikt tiesa vai tiesnesis.

Neapšaubāmi, šis būs liels solis pretim tam, lai risinātu problēmas, kas ir saistītas ar vardarbību - ar vardarbības mazināšanu ģimenē. Esam Juridiskajā komisijā saņēmuši arī biedrības „Resursu centrs sievietēm „Marta”” atbalsta vēstuli pat ar aicinājumu šo jautājumu skatīt pēc iespējas ātrāk un pieņemt šo regulējumu.

Līdz ar to Juridiskās komisijas vārdā ir lūgums atbalstīt likumprojektu „Grozījumi Civilprocesa likumā” pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi Civilprocesa likumā” atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 78, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā atbalstīts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam.

G.Bērziņš. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 31.maijs.

Sēdes vadītāja. Tātad priekšlikumu iesniegšanas termiņš - šā gada 31.maijs. Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi Bāriņtiesu likumā”, pirmais lasījums.

Juridiskās komisijas vārdā - deputāts Gaidis Bērziņš.

G.Bērziņš (VL-TB/LNNK).

Kolēģi, kā jau teicu, šis likumprojekts ir saistīts ar nupat atbalstītajiem grozījumiem Civilprocesa likumā, un Juridiskās komisijas vārdā es lūdzu atbalstīt likumprojektu „Grozījumi Bāriņtiesu likumā” pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi Bāriņtiesu likumā” atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 79, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā atbalstīts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam.

G.Bērziņš. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 31.maijs.

Sēdes vadītāja. Paldies. Tātad priekšlikumu iesniegšanas termiņš - šā gada 31.maijs.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likumā”, pirmais lasījums.

Juridiskās komisijas vārdā - deputāts Andrejs Judins.

A.Judins (VIENOTĪBA).

Godātie kolēģi! Strādājam ar likumprojektu „Grozījumi Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likumā”.

Atbilstoši priekšlikumiem ir paredzēts papildināt likumu ar normu, kas uzliks pienākumu Juridiskās palīdzības administrācijai sastādīt juridiskās palīdzības sniedzēju sarakstu. Tas palīdzēs patvēruma meklētājiem.

Attiecīgais likumprojekts ir saistīts ar citu likumprojektu, ar kuru mēs strādājam, proti, ar Patvēruma likuma grozījumiem.

Juridiskā komisija izskatīja attiecīgo likumprojektu un konceptuāli to atbalstīja. Lūdzu atbalstīt!

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likumā” atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 84, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā atbalstīts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam.

A.Judins. 7.maijs.

Sēdes vadītāja. Tātad priekšlikumu iesniegšanas termiņš - šā gada 7.maijs. Paldies.

Pirms mēs turpinām izskatīt mūsu darba kārtību, informēju, ka ir saņemti vēl divi priekšlikumi par iespējamām izmaiņām šīsdienas sēdes darba kārtībā.

Deputāti Dombrovskis, Ozoliņš un citi deputāti lūdz izdarīt izmaiņas Saeimas 2.maija sēdes darba kārtībā un iekļaut tajā lēmuma projektu „Par deputāta Jāņa Ozoliņa atsaukšanu no Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas”. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Darba kārtība grozīta.

Deputāti Dombrovskis, Ozoliņš, Demiters, Kalniņa-Lukaševica, Ražuks un citi deputāti lūdz izdarīt izmaiņas Saeimas 2.maija sēdes darba kārtībā un iekļaut tajā lēmuma projektu „Par deputāta Jāņa Ozoliņa ievēlēšanu Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā”. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Tātad darba kārtība grozīta.

Pēdējā mūsu šīsdienas sēdes darba kārtības sadaļa - „Lēmumu projektu izskatīšana”.

Nākamais darba kārtības jautājums - lēmuma projekts „Par līdzatbildīgo komisiju noteikšanu likumprojektam „Grozījumi Republikas pilsētas domes un novada domes deputāta statusa likumā”(Nr.610/Lp11)”. Vai kāds...? Neviens...?

Tātad vārds deputātei Lolitai Čigānei.

L.Čigāne (VIENOTĪBA).

Cienījamie kolēģi! Cienījamā Saeimas priekšsēdētāja! Es gribu aicināt jūs balsot pret to, ka Juridiskā komisija tiek noteikta par līdzatbildīgo attiecībā uz šo likumprojektu.

Es pavisam īsi pastāstīšu (No SC frakcijas: „Nevajag!”) par to, kāda ir šī priekšlikuma būtība. Nākošajā nedēļā Saeimas sēdē mēs skatīsim grozījumus šajā likumā, un tur ir viens priekšlikums, kas saistīts ar to, ka pašvaldības deputāta pilnvaras tanī brīdī, kad pret pašvaldības deputātu ir uzsākta kriminālvajāšana, tiek ierobežotas. Respektīvi, pašvaldības deputāts vairs nevarēs piedalīties pašvaldības komisiju, komiteju un citu institūciju sēdēs un tajās balsot.

Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija atbalstīja šo priekšlikumu ar 7 balsīm „par” un 3 balsīm - „pret”. Tātad mēs nākošnedēļ to skatīsim Saeimas sēdē.

Šobrīd mēs esam situācijā, ka mums ir izteikts priekšlikums Juridisko komisiju noteikt par līdzatbildīgo komisiju.

Vispirms es gribu atgādināt, ka šis ir būtisks labas pārvaldības jautājums, jo, protams, mēs nevēlamies, lai smagos vai sevišķi smagos kriminālnoziegumos apsūdzētas personas piedalītos pašvaldības darbā, piedalītos balsojumos par ļoti būtiskiem, pašvaldības iedzīvotājiem svarīgiem jautājumiem.

Labas pārvaldības jautājumi - kā likums! - ir Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas atbildībā. (No zāles dep. I.Grigule: „Par ko viņa runā?!”) Zaļo un Zemnieku savienības frakcijas deputātiem, kas ir ierosinājuši noteikt Juridisko komisiju par līdzatbildīgo komisiju, es gribētu pajautāt: kāpēc jūs ar šādu ierosinājumu nenācāt pirms tam, kad mēs diskutējām un balsojām par būtiskām izmaiņām likumā „Par pašvaldībām”, kas nošķīra pašvaldību lēmējvaru un izpildvaru? Te taču bija vēl vairāk juridisku aspektu, vēl vairāk juridisku nianšu, par kurām mēs varējām diskutēt! Tomēr toreiz šāda priekšlikuma nebija. Tāpēc šobrīd, skatoties uz šo Zaļo un Zemnieku savienības frakcijas deputātu priekšlikumu, man, godīgi sakot, nerodas cita versija kā vien tikai tā, ka ir kaut kādi iemesli, kāpēc Zaļo un Zemnieku savienība grib novilcināt labas pārvaldības principu nostiprināšanu mūsu pašvaldībās, paredzot to, ka tanī brīdī, kad pašvaldības deputātam tiek izvirzīta nopietna apsūdzība smagos vai sevišķi smagos noziegumos, šis cilvēks vairs pilnā mērā nevar piedalīties pašvaldības darbā un balsot par būtiskiem pašvaldības lēmumiem.

Cienījamie kolēģi! Es lūdzu šo priekšlikumu neatbalstīt. Un īpaši es gribu vērsties pie Nacionālās apvienības un pajautāt jums: vai tiešām jūs atbalstāt to, ka mums vajadzētu turpināt situāciju, ka smagos vai sevišķi smagos kriminālnoziegumos apsūdzēti cilvēki, kuriem ir jau iestājusies kriminālatbildība vai kuri atrodas kriminālvajāšanas situācijā, turpina strādāt pašvaldībā? Kādā veidā iedzīvotāji var uzticēties šādai pašvaldībai? Vai jūs tiešām neuzskatāt, ka šeit ir būtiski pārkāpti labas pārvaldības principi? Vai tiešām mums vajadzētu turpināt šo situāciju un vilcināt šo grozījumu pieņemšanu?

Es gribu atgādināt, ka šis nav jauns likums. Šie ir grozījumi likumā „Par pilsētas domes, rajona padomes un pagasta padomes deputāta statusu”, un šādi grozījumi... šāda kārtība mums Saeimas kārtības rullī jau šobrīd attiecas uz Saeimas deputātiem. Tur ir noteikts, ka tanī brīdī, kad pret Saeimas deputātu ir uzsākta kriminālvajāšana, Saeimas deputāts vairs nevar pilnā mērā piedalīties Saeimas darbā.

Tātad šeit mēs nerunājam par to, ka pašvaldības deputāts zaudē savu mandātu. Mēs runājam par to, ka pilnvaras tiek ierobežotas, lai radītu iedzīvotājos uzticēšanos, ka smagos vai sevišķi smagos noziegumos apsūdzēta persona nevar turpināt veikt darbības, par ko šīs apsūdzības ir izvirzītas. Vai tiešām Nacionālā apvienība neuzticas mūsu tiesu varai, mūsu prokuratūrai? Jo brīdī, kad tiek izvirzīta apsūdzība, kad tiek uzsākta kriminālvajāšana, jau ir savākta pietiekama pierādījumu bāze, kas liecina par to, ka ir pamats uzsākt kriminālvajāšanu un to tālāk nodot tiesai.

Es aicinu šo priekšlikumu neatbalstīt, jo uzskatu, ka šo ļoti būtisko grozījumu šāds priekšlikums novilcinās. Paldies. (Aplausi.)

Sēdes vadītāja. Paldies.

Turpinām debates. Vārds deputātam Augustam Brigmanim.

A.Brigmanis (ZZS).

Labrīt, godājamie deputāti! Paldies Čigānes kundzei par ļoti argumentēto izklāstu. Tas vēl vairāk mani pārliecina par to, ka mūsu iesniegums ir ļoti pareizs. Šī jautājuma būtība ir ļoti plaši jāizpēta. Acīmredzot tad, kad veidojās šī Saeima, jau pašā sākumā šo jautājumu vajadzēja Saeimā likt uz izskatīšanu. Bet acīmredzot Čigānes kundzei un VIENOTĪBAI tajā brīdī bija citas domas, un tāpēc, iesniedzot to piecas minūtes pirms šīm pašvaldību vēlēšanām, laikam ir vēlams sastrēbt to, kas ir izliets. (No zāles dep. J.Urbanovičs: „Ahā!”)

Ko es gribu teikt? Es domāju, ka šie jautājumi ir gana aktuāli un būtiski, un tiešām Čigānes kundze ļoti precīzi tos norādīja. Un tāpēc viņa ar savu uzstāšanos mani tiešām vēl jo vairāk pārliecināja, ka šis jautājums prasa dziļu izpēti. Protams, tur ir vajadzīga gan Juridiskās komisijas, gan arī Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas līdzdalība, jo mēs nevaram tik būtisku jautājumu vienkārši izskatīt dažās sēdēs bez ļoti rūpīgas diskusijas. Tāpēc, cienījamie kolēģi, es aicinu jūs nodot šos mūsu jautājumus divām mūsu atbildīgām komisijām, kuras vada mūsu ļoti pieredzējuši deputāti - gan Čepānes kundze, gan Latkovska kungs. Es domāju, mēs absolūti uzticamies šiem deputātiem attiecībā uz šā jautājuma ļoti rūpīgu un uzmanīgu izpēti. Es domāju, šā likumprojekta kvalitāte tikai iegūs no tā, ka mēs būsim precīzi, argumentēti un pamatoti šos jautājumus izskatījuši un sabiedrībai izskaidrojuši, kāpēc mēs tos pieņemam divas vai piecas minūtes pirms pašvaldību vēlēšanām un kāpēc mums šī gaišā doma neienāca prātā gadu, varbūt divus gadus vai varbūt trīs gadus atpakaļ. Es domāju, ka šis būtu nopietnas izpētes vērts jautājums. Paldies, kolēģi, jums! (ZZS frakcijas aplausi.)

Sēdes vadītāja. Paldies.

Vārds deputātam Sergejam Dolgopolovam.

S.Dolgopolovs (SC).

Cienījamie kolēģi! Tiešām šis likumprojekts... precīzāk sakot, viena jauna tajā ieviešamā norma ir izsaukusi baigās diskusijas. Šeit rodas zināmas pretrunas.

Situācija Nr.1. Vēlēšanu likums dod iespēju tikt ievēlētam deputāta kandidātam, kurš ir krimināli vajāts un kurš nav apsūdzēts ar tiesas spriedumu. Līdz ar to, būdams ievēlēts, viņš nevar strādāt, ja... Ja šī norma tiks pieņemta, viņš nevarēs strādāt tik ilgi, kamēr notiks process līdz tiesas sprieduma noteikšanai. Punkts 1.

Punkts 2. Diskusijā Ģenerālprokuratūras pārstāve bija atzinusi: ja šāda norma tiks pieņemta, ir jāgroza arī Kriminālprocesa likums, un tas ir tieši Juridiskās komisijas kompetences jautājums.

Punkts 3. Jāņem vērā, ka šī norma būs unikāla parādība Eiropas Savienības juridisko normu kopumā, jo nevienā citā Eiropas Savienības valstī šāda veida ierobežojumi nav paredzēti un nav noteikti. Šeit notiek zināma jēdzienu, es teiktu, maiņa, jo tā vietā, lai domātu par pārdomātu kriminālprocesa paātrināšanu, tiesvedības paātrināšanu attiecībā uz amatpersonām, mēs mēģinām ieviest kaut kāda veida diezgan mākslīgus ierobežojumus, kuri faktiski stājas spēkā ar paziņošanas brīdi.

Līdz ar to šeit ir vairāki jautājumi, un, jo detalizētāka būs apspriešana, jo mazākas ir izredzes, ka mēs iekļūsim Eiropas „Sarkanajā grāmatā” ar kārtējo ļoti revolucionāro novitāti, ko mēs mēģinām ieviest.

Es aicinu atbalstīt šo lēmuma projektu. Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Vārds deputātam Jurim Viļumam.

J.Viļums (RP).

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētāja! Dāmas un kungi! Tik daudz sāk skanēt runas ne jau gluži par šo priekšlikumu, bet... Jau sākas runas par pašu likumprojektu. Par to es varbūt plašā diskusijā tagad neiesaistīšos, izteikšu tikai īsas replikas par pieminētajām lietām, arī par pieminēto Eiropas praksi.

Tika teikts, ka tāda prakse nekur netiek pielietota. Bet mums ir jāatgādina tas, ka visur Eiropā un citās valstīs ir tomēr pieņemts: ja uz kādu politiķi - pašvaldības vai valsts līmeņa politiķi - krīt aizdomu ēna par kādiem kriminālpārkāpumiem, tad šim cilvēkam, politiski atbildīgam sabiedrības pārstāvim, ir pašam jāatkāpjas, vismaz uz to laiku, kamēr tiek noskaidrota lietas būtība. (No zāles dep. I.Grigules starpsaucieni.) Tas ir viens.

Nākamais, ko es gribu teikt par šo lēmumu... par šo priekšlikumu, kurš šobrīd tiek virzīts uz priekšu. Šeit galvenais ir priekšlikums par līdzatbildīgo komisiju - par tādu noteikt nevis vēl vienu, bet veselas divas, tātad gan Juridisko komisiju, gan Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisiju. Es domāju, ka šā priekšlikuma iesniedzēji varēja nosaukt vēl dažas komisijas, lai šis process tiešām būtu vēl ilgāks, vēl garāks un mēs to nepaspētu panākt arī šīs Saeimas - visas Saeimas! - darbības laikā.

Un vēl atzīmēšu to, ka arī komisijā, diskutējot par šo jautājumu, protams, parādījās dažādi viedokļi, un mēs paralēli lēmām arī par to, ka lūgsim arī Tieslietu ministrijas atzinumu. Un līdz ar to es domāju, ka te nevajag celt lieku ažiotāžu. Šis process ir jāvirza uz priekšu un jāstrādā tālāk.

Un pats pēdējais. Komisijas sēdē un arī šobrīd man radās tāda sajūta, ka diemžēl daži Saeimas deputāti baidās no dažiem pašvaldības deputātiem. (No zāles dep. A.Elksniņš: „Kuri tie ir?”) Manuprāt, tas nav pieņemams. Tam nebūtu jābūt tā mūsu valstī. Paldies. (Zālē daži aplaudē.)

Sēdes vadītāja. Paldies.

Vārds deputātei Inesei Lībiņai-Egnerei.

I.Lībiņa-Egnere (RP).

Godātie kolēģi! Mani, Juridiskās komisijas locekli, patiesi izbrīna Zaļo un Zemnieku savienības frakcijas vēlme būt aktīvākiem Juridiskajā komisijā, jo es tiešām neesmu novērojusi tādu ļoti lielu aktivitāti no Zaļo un Zemnieku savienības pārstāvjiem Juridiskajā komisijā tieši Juridiskās komisijas darbā pēc būtības. (No zāles dep. U.Auguļa starpsaucieni.) Līdz ar to man, komisijas loceklei, kura pilnībā uzticas tiem deleģētajiem deputātiem, kuri darbojas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā, tas šķiet...

Nu tad runāsim atklāti - ko tad mēs te gribam? Mēs gribam vienkārši likuma pieņemšanu vilcināt? Jo galu galā jau lēmums mums būs jāpieņem šeit, sēdē. Notiks debates, un Zaļo un Zemnieku savienība varēs skaidri pateikt, kas viņiem nepatīk, un arī es to gribu dzirdēt. Manuprāt, izlasot Kārtības rulli, mēs arī redzam, ka katram deputātam, arī tam, kurš ir ievēlēts darbā kādā citā komisijā, ir tiesības apmeklēt pārējo komisiju sēdes, izteikt viedokli, būt uzklausītam. Tad nu, deputāti, darīsim katrs savu darbu gan tajā komisijā, kurā esam ievēlēti, gan tajās komisijās, par kuru darbu esam šobrīd pastiprināti sajutuši kaut kādu interesi un uzmanību, bet varbūt nevajadzētu tagad vienu likumprojektu tikai un vienīgi novilcināšanas nolūkā izdalīt visām komisijām, jo, es domāju, atrastos kāds aspekts, ko arī Eiropas lietu komisija šajā jautājumā varētu papētīt, un arī mēs varētu par to šeit ilgi debatēt.

Tāpēc es, būdama Juridiskās komisijas locekle, pilnībā uzticos, ka arī Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija var uzklausīt ekspertus. Un, ja man kaut kādā ziņā padziļināti interesēs viņu darbs, tad es aiziešu uz šīs komisijas sēdi. Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies. Vārds deputātam Kārlim Seržantam.

K.Seržants (ZZS).

Labrīt, kolēģi! Es dažos teikumos gribu pateikt paldies savam jaunajam kolēģim Viļuma kungam par ierosinājumu, un es apsolu uz šī likuma kādu otro lasījumu sastādīt politiķu sarakstu, uz kuriem krīt ēna. Un es varu derēt, ka tādi būs apmēram trešdaļa ministru un apmēram ceturtā daļa Saeimas. Un es šo sarakstu nolasīšu te, no šīs tribīnes. Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies. Vārds deputātam Andrejam Judinam.

A.Judins (VIENOTĪBA).

Godātie kolēģi, es jau paredzēju, ka par šo likumu mēs daudz runāsim, bet es domāju, ka tas notiks nākamajā sēdē, bet tomēr mums šis jautājums ir pieteikts šodien. Liels paldies Brigmaņa kungam, kas augsti vērtē Juridiskās komisijas kapacitāti. Protams, mēs varam ņemt visus likumus, bet tā būtu zināma neuzticēšanās kolēģiem, kuri strādā citās komisijās. Piemēram, komisijā, kas strādā ar šo likumprojektu, strādā Vējoņa kungs, arī citas frakcijas... ja es nemaldos, arī Eigima kungs, un tās, es ceru, strādā ļoti labi un pievērš uzmanību tiem aktiem, ko izskata komisija. Bet, nu, paldies vēlreiz par to, ka jūs domājat, ka bez mūsu līdzdalības mēs visi nevarēsim strādāt...

Gribu pievērst jūsu uzmanību tam, ka saistībā ar šo likumprojektu tika izveidota darba grupa un ka man kā Juridiskās komisijas loceklim bija iespēja piedalīties arī šīs darba grupas sēdēs. Tātad līdz ar to principā Juridiskā komisija manā personā varbūt jau sāka strādāt ar šo likumprojektu. Es domāju, ka mēs turpināsim strādāt, ka mēs daudz diskutēsim par to, bet es neredzu jēgu nodot komisijai šo likumprojektu, jo jūsu mērķis ir skaidrs - jūs gribat, lai likumprojekts tiktu pieņemts pēc iespējas vēlāk.

Es lūdzu neatbalstīt šo priekšlikumu. Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies. Vārds deputātam Andrejam Elksniņam.

A.Elksniņš (SC).

Augsti godājamā Saeimas priekšsēdētāja! Cienījamie kolēģi! Nu, ja sākas tāda prakse, ka Juridiskās komisijas locekļi sāk izteikties par to, ka vajag vai nevajag minēto likumprojektu ietvert Juridiskās komisijas sēdes darba kārtībā, tad acīm redzot šo likumprojektu vajadzētu izskatīt arī Juridiskās komisijas sēdē vismaz viena iemesla dēļ - lai varētu novirzīt Čigānes kundzes aklo vēlēšanos atriebties vienam no pašvaldības deputātiem (no zāles dep. A.Judins: „Kuru? Uzvārdu!”) un vismaz objektīvi izskatīt šo likumprojektu, nevadoties pēc Čigānes kundzes personiskās ieinteresētības. Tas pats attiecas uz juridisko formulējumu.

Otrais jautājums, par kuru mēs varētu runāt. Es tiešām aicinu ieklausīties tajā, ko saka Dolgopolova kungs. Pirmkārt, šāda veida prakses nav nekur citur Eiropas Savienības ietvaros. Tas ir viens. Otrkārt, apsūdzības izvirzīšanai pret kādu no pašvaldības deputātiem ir ļoti būtiska nozīme krimināltiesiskajā aspektā. Kāpēc? Tāpēc, ka saskaņā ar Kriminālprocesa likumu apsūdzības uzrādīšana jebkuram pašvaldības deputātam, jebkurai citai personai aptur noilguma tecējumu attiecībā uz izvirzīto apsūdzību. Lietuvā, piemēram, ir ļoti īpatnējs regulējums attiecībā uz šāda veida institūtu, kad noilguma termiņš apturēts netiek un kad faktiski šie 5, 10 vai 15 gadi ir vienmēr domāti tam, ja personu šajā laikā pat notiesātu... nonāktu līdz apelācijas instancei. Un šie apsvērumi gan Juridiskajā komisijā būtu detalizētāk jāizskata.

Trešais arguments. Deputāts, pašvaldības deputāta kandidāts, pret kuru ir izvirzīta apsūdzība, var turpināt kandidēt un var būt ievēlēts par pašvaldības deputātu. Tajā pašā laikā no kriminālprocesuālā aspekta mums ir ļoti svarīgi izpētīt, cik lielā mērā kriminālprocess pašlaik nedarbojas, lai, piemēram, procesa virzītājs, izmeklētājs, prokurors vai tiesa nespētu attiecībā uz pašvaldības deputātu piemērot drošības līdzekli, piemēram, liegumu pildīt amata pienākumus. Un kādēļ Čigānes kundze šajās alkās cenšas tagad šo institūtu lielā mērā ierobežot juridiski nekvalitatīvi? (No zāles dep. A.Loskutovs: „Par jautājumu!”)

Līdz ar to, godājamie kolēģi, šis jautājums tiešām ir īpatnējs. Mums būs svarīgi arī izanalizēt, kādā veidā darbosies pašvaldības deputāta aizvietošanas institūts. Vai apsūdzētais deputāts nākotnē staigās ar to savu aizvietotāju kā ar suni līdzi uz tām sēdēm, un kurš tad konkrētajā situācijā pieņems kādus lēmumus? (No zāles dep. A.Loskutovs: „Par komisijām!”) Šis jautājums tiešām ir svarīgs, un šajā gadījumā nav akli jāuzticas tam, ka viens otrs politiskais spēks mēģina patiesi tiesiski sakārtot šo juridisko vidi attiecībā uz šīs situācijas risinājumu.

Šajā situācijā apsūdzētajam deputātam tiešām nebūtu vietas pašvaldības darbā. Bet tam ir domāts kriminālprocess, un, ja likums... ja Kriminālprocesa likums un ja Krimināllikums attiecībā uz noilguma tecējumu nedarbojas pietiekami efektīvi, tad tas ir Juridiskās komisijas darbs, nevis viena otra deputāta atriebības alkas.

Sēdes vadītāja. Paldies. Debates slēdzu.

Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projektu „Par līdzatbildīgo komisiju noteikšanu likumprojektam „Grozījumi Republikas pilsētas domes un novada domes deputāta statusa likumā” (Nr.610/Lp11)”! Es atgādinu - par līdzatbildīgo komisiju noteikšanu, nevis par atbildīgās komisijas maiņu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 49, pret - 30, atturas - 6. Lēmums pieņemts. Tātad likumprojektam par līdzatbildīgo noteikta gan Juridiskā komisija, gan Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija. Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums - lēmuma projekts „Par deputāta Jāņa Ozoliņa atsaukšanu no Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas”.

Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projektu „Par deputāta Jāņa Ozoliņa atsaukšanu no Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas”! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 80, pret - 2, atturas - nav. Lēmums pieņemts. Paldies.

Un pēdējais mūsu šīsdienas sēdes darba kārtības jautājums - lēmuma projekts „Par deputāta Jāņa Ozoliņa ievēlēšanu Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā”.

Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projektu „Par deputāta Jāņa Ozoliņa ievēlēšanu Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā”! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 84, pret un atturas - nav. Lēmums pieņemts. Paldies.

Līdz ar to visi mūsu šīsdienas sēdes darba kārtības jautājumi ir izskatīti. Bet, pirms mēs reģistrējamies, vēlos jūs informēt, ka ir saņemts deputātu Auguļa, Klauža, Eigima, Vējoņa un Andra Bērziņa jautājums finanšu ministram Andrim Vilkam „Par Savienības Muitas kodeksa projekta virzību ES institūcijās”. Paldies.

Lūdzu zvanu! Lūdzu deputātu klātbūtnes reģistrācijas režīmu! Paldies.

Kamēr tiek gatavoti deputātu reģistrācijas rezultāti, vārds paziņojumam deputātam Dāvim Staltam.

D.Stalts (pie frakcijām nepiederošs deputāts).

Parlamentārās izmeklēšanas komisijas Ķemeru jautājumos dalībniekus lūdzu pēc 10 minūtēm pulcēties 221.telpā Jēkaba ielā 16. Paldies.

Sēdes vadītāja. Vārds paziņojumam deputātam Jānim Reiram.

J.Reirs (VIENOTĪBA).

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde pulksten 10.05 komisijas telpās.

Sēdes vadītāja. Vārds paziņojumam deputātei Initai Bišofai.

I.Bišofa (RP).

Augsti godātie Sociālo un darba lietu komisijas deputāti! Aicinām jūs uz sēdi pulksten 10.30 komisijas telpās. Paldies.

Sēdes vadītāja. Vārds paziņojumam deputātam Ojāram Ērikam Kalniņam.

O.Ē.Kalniņš (VIENOTĪBA).

Atgādinu, ka Ārlietu komisijas sēde notiks pulksten 12.30 Ārlietu komisijas telpās. Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Vārds Saeimas sekretāram Dzintaram Rasnačam reģistrācijas rezultātu nolasīšanai.

Dz.Rasnačs (11.Saeimas sekretārs).

Godātie kolēģi! Nav reģistrējušies: Inga Bite, Nikolajs Kabanovs, Kārlis Krēsliņš, Janīna Kursīte-Pakule, Atis Lejiņš, Vineta Poriņa, Kārlis Seržants... Kārlis Seržants ir zālē... Jānis Tutins, Jānis Vucāns, Dzintars Zaķis un Valdis Zatlers.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Līdz ar to Saeimas 2.maija sēdi pasludinu par slēgtu.

 

SATURA RĀDĪTĀJS
11. Saeimas pavasara sesijas 5. sēde
2013. gada 2. maijā

Informācija par izglītības ministra Roberta Ķīļa atkāpšanos no amata
   
Par darba kārtību
   
Lēmuma projekts „Par uzticības izteikšanu izglītības un zinātnes ministram Vjačeslavam Dombrovskim” (Nr. 378/Lm11)
(Dok. Nr. 2208)
   
Ziņo - Ministru prezidents V.Dombrovskis
   
Likumprojekts „Grozījumi Imigrācijas likumā” (Nr. 640/Lp11)
(Dok. Nr. 2176, 2176A)
   
Likumprojekts „Sodu reģistra likums” (Nr. 641/Lp11)
(Dok. Nr. 2177, 2177A)
   
Likumprojekts „Grozījumi Mēslošanas līdzekļu aprites likumā” (Nr. 642/Lp11)
(Dok. Nr. 2185, 2185A)
   
Informācija par piešķirto neapmaksāto atvaļinājumu deputātam Dzintaram Zaķim šā gada 2. maijā
(Dok. Nr. 2196)
   
Informācija par piešķirto neapmaksāto atvaļinājumu deputātei Janīnai Kursītei-Pakulei šā gada 2. maijā
(Dok. Nr. 2197)
   
Informācija par piešķirto neapmaksāto atvaļinājumu deputātam Nikolajam Kabanovam šā gada 2. maijā
(Dok. Nr. 2198)
   
Informācija par piešķirto neapmaksāto atvaļinājumu deputātam Kārlim Krēsliņam šā gada 2. maijā
(Dok. Nr. 2199)
   
Par neapmaksāta atvaļinājuma piešķiršanu deputātam Vladimiram Reskājam šā gada 9. maijā
(Dok. Nr. 2200)
   
Par neapmaksāta atvaļinājuma piešķiršanu deputātam Valdim Zatleram šā gada 9. maijā
(Dok. Nr. 2201)
   
Likumprojekts „Par Latvijas Republikas valdības, Igaunijas Republikas valdības un Lietuvas Republikas valdības nolīgumu par sadarbību dzelzceļa transporta jomā” (Nr. 201/Lp11) (2.lasījums)
(Dok. Nr. 2194)
   
Ziņo - dep. O.Ē.Kalniņš
   
Likumprojekts „Grozījumi likumā „Par mērījumu vienotību”” (Nr. 507/Lp11) (3.lasījums)
(Dok. Nr. 2181)
   
Ziņo - dep. K.Olšteins
   
Likumprojekts „Par Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Satversmes grozījumiem” (Nr. 587/Lp11) (3.lasījums)
(Dok. Nr. 2187)
   
Ziņo - dep. I.Druviete
   
Likumprojekts „Par Latvijas Jūras akadēmijas Satversmes grozījumiem” (Nr. 595/Lp11) (3.lasījums)
(Dok. Nr. 2188)
   
Ziņo - dep. I.Druviete
   
Likumprojekts „Grozījumi likumā „Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru”” (Nr. 282/Lp11) (3.lasījums)
(Dok. Nr. 2193)
   
Ziņo - dep. G.Bērziņš
   
Likumprojekts „Grozījumi Komerclikumā” (Nr. 283/Lp11) (3.lasījums)
(Dok. Nr. 2195)
   
Ziņo - dep. K.Olšteins
   
Likumprojekts „Grozījumi likumā „Par nodokļiem un nodevām”” (Nr. 433/Lp11) (2.lasījums)
(Dok. Nr. 2161)
   
Ziņo - dep. J.Ozoliņš
   
Likumprojekts „Grozījumi Teritorijas attīstības plānošanas likumā” (Nr. 606/Lp11) (1.lasījums)
(Dok. Nr. 2024, 2178)
   
Ziņo - dep. D.Stalts
   
Likumprojekts „Grozījumi Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumā” (Nr. 532/Lp11) (2.lasījums)
(Dok. Nr. 2182)
   
Ziņo - dep. K.Olšteins
   
Likumprojekts „Grozījumi likumā „Par policiju”” (Nr. 613/Lp11) (1.lasījums)
(Dok. Nr. 2060, 2184)
   
Ziņo - dep. A.Latkovskis
   
Likumprojekts „Grozījums Krimināllikumā” (Nr. 615/Lp11) (1.lasījums)
(Dok. Nr. 2062, 2189)
   
Ziņo - dep. A.Judins
   
Likumprojekts „Grozījumi Civilprocesa likumā” (Nr. 616/Lp11) (1.lasījums)
(Dok. Nr. 2063, 2190)
   
Ziņo - dep. G.Bērziņš
   
Likumprojekts „Grozījumi Bāriņtiesu likumā” (Nr. 617/Lp11) (1.lasījums)
(Dok. Nr. 2064, 2191)
   
Ziņo - dep. G.Bērziņš
   
Likumprojekts „Grozījumi Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likumā” (Nr. 629/Lp11) (1.lasījums)
(Dok. Nr. 2143, 2192)
   
Ziņo - dep. A.Judins
   
Par darba kārtību
   
Lēmuma projekts „Par līdzatbildīgo komisiju noteikšanu likumprojektam „Grozījumi Republikas pilsētas domes un novada domes deputāta statusa likumā” (Nr. 610/Lp11)” (Nr. 377/Lm11)
(Dok. Nr. 2207)
   
Debates - dep. L.Čigāne
  - dep. A.Brigmanis
  - dep. S.Dolgopolovs
  - dep. J.Viļums
  - dep. I.Lībiņa-Egnere
  - dep. K.Seržants
  - dep. A.Judins
  - dep. A.Elksniņš
   
Lēmuma projekts „Par deputāta Jāņa Ozoliņa atsaukšanu no Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas” (Nr. 379/Lm11)
(Dok. Nr. 2209)
   
Lēmuma projekts „Par deputāta Jāņa Ozoliņa ievēlēšanu Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā” (Nr. 380/Lm11)
(Dok. Nr. 2210)
   
Informācija par deputātu U.Auguļa, J.Klauža, R.Eigima, R.Vējoņa un A.Bērziņa jautājumu finanšu ministram Andrim Vilkam „Par Savienības Muitas kodeksa projekta virzību ES institūcijās” (Nr.  52/J11)
   
Paziņojumi
  - dep. D.Stalts
  - dep. J.Reirs
  - dep. I.Bišofa
  - dep. O.Ē.Kalniņš
   
Reģistrācijas rezultāti
Nolasa - Saeimas sekretārs Dz.Rasnačs

 

Balsojumi

Datums: 02.05.2013 09:02:22 bal001
Par - 41, pret - 35, atturas - 1. (Reģistr. - 83)
Balsošanas motīvs: Par lēmuma projekta Par līdzatbildīgo komisiju noteikšanu likumprojektam “Grozījumi Republikas pilsētas domes un novada domes deputāta statusa likumā” (Nr. 610/Lp11) (377/Lm11) iekļaušanu Saeimas sēdes darba kārtībā

Datums: 02.05.2013 09:05:09 bal002
Par - 46, pret - 28, atturas - 0. (Reģistr. - 81)
Balsošanas motīvs: Par uzticības izteikšanu izglītības un zinātnes ministram Vjačeslavam Dombrovskim (378/Lm11)

Datums: 02.05.2013 09:08:27 bal003
Par - 78, pret - 0, atturas - 2. (Reģistr. - 90)
Balsošanas motīvs: Par neapmaksāta atvaļinājuma piešķiršanu deputātam Vladimiram Reskājam šā gada 9.maijā

Datums: 02.05.2013 09:08:57 bal004
Par - 78, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 90)
Balsošanas motīvs: Par neapmaksāta atvaļinājuma piešķiršanu deputātam Valdim Zatleram šā gada 9.maijā

Datums: 02.05.2013 09:10:33 bal005
Par - 76, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 90)
Balsošanas motīvs: Par Latvijas Republikas valdības, Igaunijas Republikas valdības un Lietuvas Republikas valdības nolīgumu par sadarbību dzelzceļa transporta jomā (201/Lp11), 2.lasījums

Datums: 02.05.2013 09:11:37 bal006
Par - 80, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 90)
Balsošanas motīvs: Grozījumi likumā “Par mērījumu vienotību” (507/Lp11), 3.lasījums

Datums: 02.05.2013 09:12:45 bal007
Par - 85, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 90)
Balsošanas motīvs: Par Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Satversmes grozījumiem (587/Lp11), 3.lasījums

Datums: 02.05.2013 09:13:32 bal008
Par - 86, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 90)
Balsošanas motīvs: Par Latvijas Jūras akadēmijas Satversmes grozījumiem (595/Lp11), 3.lasījums

Datums: 02.05.2013 09:15:01 bal009
Par - 85, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 90)
Balsošanas motīvs: Grozījumi likumā “Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru” (282/Lp11), 3.lasījums

Datums: 02.05.2013 09:17:28 bal010
Par - 76, pret - 6, atturas - 1. (Reģistr. - 90)
Balsošanas motīvs: Par priekšlikumu Nr.22. Grozījumi Komerclikumā (283/Lp11), 3.lasījums

Datums: 02.05.2013 09:17:54 bal011
Par - 48, pret - 27, atturas - 2. (Reģistr. - 90)
Balsošanas motīvs: Par priekšlikumu Nr.23. Grozījumi Komerclikumā (283/Lp11), 3.lasījums

Datums: 02.05.2013 09:18:21 bal012
Par - 49, pret - 27, atturas - 1. (Reģistr. - 90)
Balsošanas motīvs: Par priekšlikumu Nr.24. Grozījumi Komerclikumā (283/Lp11), 3.lasījums

Datums: 02.05.2013 09:18:46 bal013
Par - 51, pret - 27, atturas - 0. (Reģistr. - 90)
Balsošanas motīvs: Par priekšlikumu Nr.25. Grozījumi Komerclikumā (283/Lp11), 3.lasījums

Datums: 02.05.2013 09:19:23 bal014
Par - 51, pret - 29, atturas - 0. (Reģistr. - 90)
Balsošanas motīvs: Par priekšlikumu Nr.29. Grozījumi Komerclikumā (283/Lp11), 3.lasījums

Datums: 02.05.2013 09:19:55 bal015
Par - 50, pret - 29, atturas - 0. (Reģistr. - 90)
Balsošanas motīvs: Par priekšlikumu Nr.32. Grozījumi Komerclikumā (283/Lp11), 3.lasījums

Datums: 02.05.2013 09:22:56 bal016
Par - 83, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 90)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Komerclikumā (283/Lp11), 3.lasījums

Datums: 02.05.2013 09:23:48 bal017
Par - 81, pret - 1, atturas - 0. (Reģistr. - 90)
Balsošanas motīvs: Grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām” (433/Lp11), 2.lasījums

Datums: 02.05.2013 09:25:40 bal018
Par - 71, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 90)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Teritorijas attīstības plānošanas likumā (606/Lp11), 1.lasījums

Datums: 02.05.2013 09:27:11 bal019
Par - 80, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 90)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumā (532/Lp11), 2.lasījums

Datums: 02.05.2013 09:28:57 bal020
Par - 82, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 90)
Balsošanas motīvs: Grozījumi likumā “Par policiju” (613/Lp11), 1.lasījums

Datums: 02.05.2013 09:30:43 bal021
Par - 86, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 90)
Balsošanas motīvs: Grozījums Krimināllikumā (615/Lp11), 1.lasījums

Datums: 02.05.2013 09:33:33 bal022
Par - 78, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 90)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Civilprocesa likumā (616/Lp11), 1.lasījums

Datums: 02.05.2013 09:34:21 bal023
Par - 79, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 90)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Bāriņtiesu likumā (617/Lp11), 1.lasījums

Datums: 02.05.2013 09:35:43 bal024
Par - 84, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 90)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likumā (629/Lp11), 1.lasījums

Datums: 02.05.2013 09:56:03 bal025
Par - 49, pret - 30, atturas - 6. (Reģistr. - 90)
Balsošanas motīvs: Par līdzatbildīgo komisiju noteikšanu likumprojektam “Grozījumi Republikas pilsētas domes un novada domes deputāta statusa likumā” (Nr. 610/Lp11) (377/Lm11)

Datums: 02.05.2013 09:56:40 bal026
Par - 80, pret - 2, atturas - 0. (Reģistr. - 90)
Balsošanas motīvs: Par deputāta Jāņa Ozoliņa atsaukšanu no Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas (379/Lm11)

Datums: 02.05.2013 09:57:08 bal027
Par - 84, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 90)
Balsošanas motīvs: Par deputāta Jāņa Ozoliņa ievēlēšanu Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā (380/Lm11)
 

Frakciju viedokļi
2013.gada 2.maijā

Vadītāja. Esiet sveicināti, cienījamie radioklausītāji! Jūsu uzmanībai tiešraidē no Saeimas nama Rīgā skan „Frakciju viedokļi”, un kā katru ceturtdienu pēc Saeimas sēdes Saeimas deputāti jums pastāstīs par šodien Saeimas sēdē skatītajiem jautājumiem un pieņemtajiem lēmumiem.

Pirmajai šodien vārds Reformu partijas frakcijas deputātei Ingai Vanagai. Lūdzu!

I.Vanaga (RP).

Sveicināti, visi radioklausītāji! Es, paužot frakcijas viedokli, runāšu par šodien Saeimā apstiprināto jauno izglītības un zinātnes ministru Vjačeslavu Dombrovski. Vispirmām kārtām gribu pateikt paldies visiem tiem, kuri ar savu balsojumu atbalstīja Vjačeslava Dombrovska kandidatūru, un paldies arī tiem, kuri domās atbalstīja viņa kandidatūru, viņam pretendējot uz ministra posteni.

Jāteic, ka Reformu partija ļoti rūpīgi vērtēja kandidatūru loku, un galarezultātā mēs izvirzījām Vjačeslavu Dombrovski. Arī premjers šodien savā runā norādīja uz priekšrocībām, raksturojot Vjačeslavu Dombrovski, un, proti, arī frakcijas viedoklis ir tieši tāds pats. Un ļoti būtiski, ka viņam ir šī akadēmiskā pieredze, arī menedžēšanas prasmes, ekonomista izglītība, kas noteikti būs labs palīgs, risinot tos jautājumus, kas skar finanšu bloku, kas ir ministrijām. Tiekoties ar frakcijām, Vjačeslavs Dombrovskis norādīja to, ka viņš ir uz dialogu orientēts cilvēks un arī kompromisu cilvēks, kas ir ļoti būtiski, strādājot ne tikai šajā ministrijā, bet kopumā, tātad komunicējot ar iesaistītajiem partneriem. Ir jāteic, ka viņš ir apņēmies turpināt Valdības rīcības plānā paredzētās reformas, un tas ir loģiski un saprotami, ka iesāktais darbs tiks turpināts, un par to arī koalīcijas partijas ir vienojušās, ka šīs iecerētās pārmaiņas, reformas, iecerētie darbi tiks turpināti.

Un es gribu teikt, ka man ir bijis tas gods paralēli pildīt arī parlamentārās sekretāres pienākumus Izglītības un zinātnes ministrijā un ka pašlaik situācija ir daudz labvēlīgāka, nekā Ķīļa kungam uzsākot darbu, jo komandas jautājumi ir stiprināti, bet vēl arī tur darbs ir priekšā. Un ļoti būtiski, ka mums ministrijā ir arī valsts sekretāre; tas arī ir ļoti nozīmīgi, īstenojot iecerētos darbus.

Vjačeslavs Dombrovskis arī masu medijos ir norādījis šīs savas prioritātes, un pirmā no tām ir stiprināt profesionālo izglītību, lai mēs pārietu uz duālās izglītības modeli, tātad šīs iestrādes veicināt Latvijā, proti, likt vairāk uzsvaru uz profesionālo atzaru, lai teorētiskais tomēr ir sekundārāks. Augstākā izglītība ir nākamā prioritāte, un trešā prioritāte ir pedagogu atalgojuma jautājuma sakārtošana, un pie tā mēs arī turpināsim strādāt.

Ņemot vērā to, ka ministrijas kompetencē ir pirmsskolas izglītības jautājumi, sākumskolu, pamatskolu, vidusskolu jautājumi, profesionālā izglītība, mūžizglītība, zinātne, augstākā izglītība, inovācijas, sports, jaunatnes lietas, Eiropas Savienības fondi, valodu jautājumi, diasporas jautājumi, katrā šajā jomā ir vēl ļoti daudz darba, un mans aicinājums ir visām iesaistītajām pusēm būt saprotošām, orientētām uz sadarbību, atbalstīt, jo tikai kopīgā dialogā, kopīgās diskusijās mēs varam veikt pozitīvas un nepieciešamas pārmaiņas, uzlabojumus, pilnveidojumus. Paldies.

Vadītāja. Paldies Ingai Vanagai no Reformu partijas frakcijas.

Nākamajam vārds frakcijas VIENOTĪBA deputātam Ingmāram Čaklajam. Lūdzu!

I.Čaklais (VIENOTĪBA).

Labdien, godātie radioklausītāji! Mūsu uzdevums ir šajās minūtēs informēt par to, kas notiek Saeimā, tāpēc minēšu aktuālākās lietas no mūsu redzējuma.

Šodien Saeima savā sēdē trešajā lasījumā pieņēma likumu „Grozījumi Komerclikumā”, kas paredz ļoti vērienīgus un, manuprāt, ļoti nozīmīgus grozījumus. Tā ka tas varbūt no likumprojektiem bija visapjomīgākais un „jaudīgākais” šodien.

Protams, aktuāla tēma sabiedrībai ir arī jaunā izglītības un zinātnes ministra iecelšana. Mēs ļoti ceram, ka tās kļūdas, ko pieļāva iepriekšējais ministrs... Nenoniecinot varbūt labās lietas, ko viņš plānoja un darīja, ceram, ka tās kļūdas netiks atkārtotas, jo retorika noteikti ir jāmaina. Lietas, kuras ir nepieciešams izglītības jomā darīt, ir jādara, un to saprot ne tikai politiķi, bet arī jomas speciālisti uz to arī mudina un lūdz. Un mēs šajā gadījumā ļoti ceram, ka VIENOTĪBAS atbalsts Vjačeslavam Dombrovskim tiešām palīdzēs virzīties arī šajā jomā uz priekšu tikpat racionāli, kā viņš to ir darījis kā kolēģis Saeimā, un palīdzēs sakārtot šīs lietas.

Tā ka tās ir šodien Saeimā izskatītās divas aktuālākās lietas.

Tajā pašā laikā man ir jāinformē – varbūt mazliet priekšlaicīgi, bet tas ir apzināti –, ka lielākais darbs, ko šobrīd veicam arī mēs VIENOTĪBAS frakcijā un par ko mums bija tikko arī frakcijā lielas debates jeb sarunas, ir darbs pie nākamajā nedēļā izskatīt plānotā likumprojekta „Grozījumi Pilsonības likumā”. Likumprojekts ir veiksmīgi izgājis cauri Saeimai līdz trešajam lasījumam. Ar to ir strādājusi speciāli dibinātā apakškomisija – Pilsonības likuma grozījumu apakškomisija –, kura darbojās pie Juridiskās komisijas un kuru man bija tas gods vadīt. Un Juridiskā komisija šobrīd finišē – burtiski pēc pārdesmit minūtēm nodos šo likumprojektu Saeimai izskatīšanai, kas, visreālāk, notiks nākamajā ceturtdienā.

Kāpēc tas ir svarīgi? Svarīgi šobrīd attiecībā uz Pilsonības likumu, kas, mūsuprāt, ir viens no valsts pamatlikumiem, būtu skatīties, kas ir izmainītās lietas, ko tas nozīmēs ikvienam Latvijas pilsonim vai Latvijas potenciālajam pilsonim. Likumprojekts paredz gan dubultpilsonības izmaiņas, dubultpilsonības jautājumu izmaiņas, gan arī pilsonības iegūšanas vai saglabāšanas, vai zaudēšanas lietas. Un būtu ļoti svarīgi, ka šajā nedēļā, līdz likumprojekts nonāks Saeimā galīgajā lasījumā... un droši vien tur būs karstas un asas debates... Likumprojekts noteikti ir jāsaprot tiem cilvēkiem, kurus tas skars, un jāsaprot arī tiem, kas ir piedalījušies, vai ir panākts tāds rezultāts, kādu mēs gribējām. Tātad nākamajā ceturtdienā, es pieņemu, šīs debates notiks, un šobrīd būtu svarīgi, lai ikviens paņem likumprojektu rokā un redz, kas ir plānots, kas ir ierakstīts tanī un kāda reakcija varētu būt.

Tas būtu tas aktuālākais, kā mums liekas, un nākamajā nedēļā tas noteikti būs. Paldies par uzmanību.

Vadītāja. Paldies Ingmāram Čaklajam no frakcijas VIENOTĪBA.

Nākamais runās Nacionālās apvienības „Visu Latvijai!” – „Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” frakcijas deputāts Einārs Cilinskis. Lūdzu!

E.Cilinskis (VL–TB/LNNK).

Labdien, godājamie radioklausītāji! Vispirms Nacionālās apvienības vārdā gribu apsveikt jauno izglītības un zinātnes ministru Vjačeslavu Dombrovski. Arī Nacionālā apvienība atbalstīja viņu šajā balsojumā. Mums šķita ļoti svarīgi, ka viņš iezīmēja tieši profesionālās izglītības attīstību un izmaiņas šajā jomā kā vienu no savām galvenajām prioritātēm un arī apņēmās, ka viņa darba stils būs mazliet citādāks un ka tas būs vairāk orientēts uz sadarbību. Līdz ar to es domāju, ka tādā veidā izdosies panākt nepieciešamās reformas augstākās izglītības jomā varbūt bez šādas pretimstāvēšanas, kāda bija iepriekšējā ministra laikā.

Un, protams, arī gribam novēlēt veselību un turpmāku karjeras attīstību iepriekšējam ministram Ķīļa kungam.

Šī nedēļa iezīmē Latvijas neatkarības atjaunošanas gadadienu, ko atzīmēsim 4.maijā, un līdz ar to šī datuma kontekstā mums gribētos mazliet padomāt par... par šīm vērtībām un arī aicināt sabiedrību padomāt, kāda vērtība ir neatkarīga valsts un cik daudzām tautām savas neatkarīgas valsts, šādas vērtības, nav. Un tāpēc arī aicinu piedalīties 4.maija pasākumos, un arī Nacionālā apvienība rīkos vienu šādu piemiņas pasākumu 4.maijā pulksten 17.00 Raiņa kapos. Aicinām godināt vienu no neatkarības atjaunošanas celmlaužiem Eduardu Berklavu, kurš arī ir balsojis par neatkarības atjaunošanu 4.maijā.

Un, es domāju, arī tas varbūt ir zīmīgi, ka 4.maija nedēļā mēs tuvojamies Pilsonības likuma grozījumu pabeigšanai – trešajam lasījumam; tas ļaus beidzot saņemt šo dubultpilsonību latviešiem visā pasaulē.

Un savukārt kopā ar vienu no mūsu valsts izcilākajiem juristiem Egilu Levitu esam uzsākuši darbu pie Satversmes preambulas. Satversmes preambulā paredzēts iekļaut Latvijas valsts neatkarības neatgriezeniskumu. Mēs ceram, ka frakcijām izdosies vienoties par to, lai Satversmes preambula tiktu izstrādāta un pieņemta jau šīs Saeimas laikā.

Priecīgus jums visiem 4.maija svētkus! Paldies.

Vadītāja. Paldies Nacionālās apvienības „Visu Latvijai!”–„Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” frakcijas priekšsēdētājam Eināram Cilinskim.

Nākamais „Frakciju viedokļos” runās Politisko partiju apvienības „Saskaņas Centrs” frakcijas deputāts Valērijs Agešins. Lūdzu!

V.Agešins (SC).

Labdien, cienījamie radioklausītāji! Vispirmām kārtām vēlos paust mūsu frakcijas viedokli par Vjačeslavu Dombrovski.

„Saskaņas Centrs” neatbalsta Vjačeslava Dombrovska apstiprināšanu izglītības un zinātnes ministra amatā, jo tā ir koalīcija, kurā mūsu nav, un mēs neesam valdības glābēju brigāde. Turklāt mums nav skaidrs, ko Vjačeslavs Dombrovskis gatavojas darīt ministra amatā. Domāju, ka viņam pašam nav priekšstata par to, vai turpinās Ķīļa kunga neko nedarīšanu ministra amatā. Turklāt, pēc mūsu rīcībā esošas informācijas, arī izglītības nozare ir diezgan vienaldzīga attiecībā uz šo kandidātu.

Ar viņu kā politiķi var, protams, vienoties par visu, bet pēc tam viņš nepilda nekādas vienošanās. Līdz ar to par šo kandidātu es nevaru pateikt: „Vīrs un vārds!” Tāpēc šodien mēs nobalsojām pret Vjačeslava Dombrovska apstiprināšanu izglītības un zinātnes ministra amatā.

Otrām kārtām es vēlos paust savu viedokli par Medību likumu, kurš ir atsevišķu Saeimas komisiju darba kārtībā pašlaik. Un vēlos informēt par to, ka esmu iesniedzis priekšlikumu Medību likumā, lai noteiktu, ka mājdzīvnieku un klaiņojošu dzīvnieku iznīcināšana var notikt tikai slimību kontroles valsts programmas ietvaros. Priekšlikuma būtība – aizliegt nogalināt kaķus un suņus, kas netīšām gadījušies medniekiem ceļā. Medībās nedrīkst nogalināt mājdzīvniekus un klaiņojošus dzīvniekus! Jāatzīmē, ka attiecībā uz šo ideju Saeimā viedokļi dalās un pat krasi atšķiras. Tāpēc par šo priekšlikumu gan mūsu frakcijā, gan, pieļauju, Saeimā kopumā būs brīvais balsojums.

Par priekšlikuma būtību. Pašlaik likums pieļauj nogalināt klaiņojošus kaķus un suņus teritorijās, kur tiek rīkotas medības. Tas tiek pamatots ar to, ka, lūk, mednieki, pēc saviem ieskatiem nošaudami šādus dzīvniekus, paveicot labu darbu, jo klaiņojošu dzīvnieku populāciju, kas var būt slimi vai agresīvi, tik un tā vajagot samazināt. Tomēr es uzskatu, ka nevienam nav tiesību bez pamatota iemesla nogalināt dzīvniekus. Medības nekādos apstākļos nevar būt veids, kā kontrolēt klaiņojošu dzīvnieku populāciju. Tām jau sākotnēji ir citi mērķi. Turklāt šie jautājumi ietverti Dzīvnieku aizsardzības likumā. Tajā noteikts, ka jebkurš cilvēks var informēt vietējo pašvaldību par klaiņojošiem dzīvniekiem un ka tad pašvaldības atbildīgās institūcijas pieņem lēmumu, ko ar tiem darīt. Pašvaldība var ievietot dzīvniekus patversmēs, un, iespējams, ar laiku suns vai kaķis atradīs sev jaunu saimnieku. Pašvaldība par saviem līdzekļiem var nodrošināt bezpajumtes dzīvnieku, pirmām kārtām kaķu, sterilizāciju, tādējādi samazinot to populāciju. Tātad pastāv humānāki veidi klaiņojošu dzīvnieku populācijas kontrolei. Neapšaubāmi, pašvaldībām ir jābūt tiesībām valsts programmas ietvaros arī nogalināt dzīvniekus, kuri pārnēsā bīstamas infekcijas vai ir agresīvi. Tāda ir kārtība, un tā ir stingri jāievēro. Taču kāds gan tam sakars ar medībām? Gadās arī tā, ka mednieki nogalina suni vai kaķi, iespējams, bez pamatojuma, neizvērtējot situāciju. Turklāt viņi nevar noteikt, vai dzīvnieks ir bez pajumtes. Suns, kuram ir saimnieks, var pazust, netīšām iemaldīties teritorijā, kur norisinās medības, un tādējādi aiziet bojā. To apliecina bēdīgi gadījumi no tiesu prakses. Uzskatu, ka klaiņojošs dzīvnieks nav vainīgs pie tā, ka bezatbildīgi cilvēki, parotaļājušies ar to, pēc kāda laika izmet to uz ielas. Šādu dzīvnieku nogalināšana bez kāda pamata medībās – tas ir nehumāni un nav pieļaujams. Pareiza pieeja problēmas risināšanai būtu obligāta visu mājas kaķu un suņu pakāpeniska, bez steigas, čipēšana, tad vienmēr varēs noskaidrot, kurš ir dzīvnieka saimnieks, un īpašniekam vajadzēs atbildēt par savu dzīvnieku. Paldies par uzmanību.

Vadītāja. Paldies Politisko partiju apvienības „Saskaņas Centrs” frakcijas deputātam Valērijam Agešinam.

Un šodien „Frakciju viedokļos” pēdējā runās Zaļo un Zemnieku savienības frakcijas deputāte Iveta Grigule. Lūdzu!

I.Grigule (ZZS).

Labdien, godātie radioklausītāji! Par šodien Saeimā notikušo.

Protams, viens no nozīmīgākajiem jautājumiem bija jaunā izglītības un zinātnes ministra apstiprināšana. Mēs, Zaļo un Zemnieku savienības frakcija, neatbalstījām Vjačeslava Dombrovska kandidatūru izglītības un zinātnes ministra postenim, jo mēs uzskatām, ka Reformu partija jau šobrīd netiek galā ar tiem uzdevumiem, kas ir risināmi viņu pārvaldībā esošajās ministrijās – Ekonomikas ministrijā, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā un vēl jo vairāk Izglītības un zinātnes ministrijā. Reformu partija ar savu haotisko darbību, skaļajiem populistiskajiem saukļiem pusotra gada laikā Latvijas iedzīvotāju uzticību ir zaudējusi, un vairs tikai 1,6 procenti atbalsta šo politisko spēku. Tāpēc Zaļo un Zemnieku savienība uzskata, ka tik svarīga ministrija kā Izglītības un zinātnes ministrija nebija jāuztic Reformu partijai, bet gan drīzāk Nacionālajai apvienībai „Visu Latvijai!”–„Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”.

Otrs jautājums, kas varbūt nav tieši saistīts ar parlamenta šīsdienas sēdi, ir tāds: ir tāds jaunums, ka Latvijas Zemnieku savienības pārstāvis Ģirts Mazurs portālā manabalss.lv ir savācis vairāk nekā 10 000 parakstu par to, lai lats Latvijā tiktu saglabāts, un visi šie vairāk nekā 10 000 paraksti ir iesniegti parlamenta kancelejā parlamenta izskatīšanai. Redzēsim, kad mūsu valdošā koalīcija sadūšosies un šo likumprojektu, šo iniciatīvu dos skatīšanai deputātiem.

Tajā pašā laikā arī Centrālajā vēlēšanu komisijā ir iesniegti divi likumprojekti par iespējamiem Satversmes grozījumiem, kas noteiktu, ka lats Latvijā ir vienīgā valūta, kas ir lietojama norēķinos. No ekspertiem jau ir saņemti pirmie atzinumi par šiem likumprojektiem, un šie atzinumi ir diezgan pozitīvi. Principā ir liela cerība, ka Centrālā vēlēšanu komisija – protams, ja tā nepakļausies politiskam spiedienam, – ļaus rīkot referendumu, bet to mēs uzzināsim maija vidū. Protams, Ministru prezidents Valdis Dombrovska kungs saka, nemitīgi atkārto, ka tad, kad mēs stājāmies Eiropas Savienībā, mēs automātiski nobalsojām arī par pāreju uz eiro.

Mēs stājāmies Eiropas Savienībā kopā arī ar Čehiju, uz tādiem pašiem noteikumiem un tādā pašā laikā, bet Čehijas premjers ir pateicis, ka situācija ir kardināli mainījusies kopš tiem tālajiem, tālajiem gadiem, un Čehija noteikti jautās savas tautas viedokli par pāreju uz eiro. Mēs aicinām mūsu premjeru vaicāt savai tautai šo pašu jautājumu, šo pašu nozīmīgo jautājumu, kas izšķirs mūsu nākotni, mūsu bērnu nākotni, mūsu valsts nākotni.

Paldies jums. Un priecīgus svētkus!

Vadītāja. Paldies Ivetai Grigulei no Zaļo un Zemnieku savienības frakcijas. Līdz ar to šodienas tiešraide „Frakciju viedokļi” ir izskanējusi. Paldies, ka klausījāties! Lai jums jauki svētki! Un visu labu!

Otrdien, 23.aprīlī
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību un sodu politikas apakškomisijas sēde
08:30  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Vides, klimata un enerģētikas apakškomisijas sēde
10:00  Saeimas priekšsēdētājas biedres Zandas Kalniņas-Lukaševicas tikšanās ar Svētā Krēsla apustulisko nunciju Latvijas Republikā arhibīskapu V.E. Petar Rajič
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas Inovācijas ekosistēmas attīstības apakškomisijas sēde
12:40  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Nevienlīdzības mazināšanas apakškomisijas sēde