Latvijas Republikas 12.Saeimas
ārkārtas sesijas sēde
2017.gada 13.jūlijā
pulksten 9.50

Sēdi vada Latvijas Republikas 12.Saeimas priekšsēdētāja
Ināra Mūrniece.

Sēdes darba kārtība
Satura rādītājs
Balsojumi

Sēdes vadītāja. Godātie deputāti! Godātie ministri! Aicinu ieņemt vietas Saeimas Sēžu zālē, lai varam sākt Saeimas 13.jūlija otrās ārkārtas sesijas sēdi! (Pauze.)

Darba kārtībā – “Prezidija ziņojumi par iesniegtajiem likumprojektiem”.

Godātie deputāti! Vēlreiz aicinu – lūdzu, ieņemiet vietas Saeimas Sēžu zālē! Sāksim Saeimas sēdi! (Pauze.)

Darba kārtībā - “Prezidija ziņojumi par iesniegtajiem likumprojektiem”.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Grozījumi Darba likumā” nodot Sociālo un darba lietu komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi pret likumprojekta nodošanu komisijai? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai ir nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Grozījumi Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likumā” nodot Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija.

“Pret” pieteicies runāt deputāts Juris Viļums.

J.Viļums (LRA).

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētāja! Dāmas un kungi!

Finanšu ministre! Izglītības un zinātnes ministr! Prieks jūs redzēt.

Kāpēc es aicinu balsot pret šo likumprojektu?

Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa likums tiek ļoti bieži grozīts, visu laiku tā sistēma tiek pielāgota reālajai situācijai. Šoreiz tiek atrunāti gadījumi, kad transportlīdzekļa īpašniekam būs jāmaksā 1/12 nodokļa... Tur ir dažādi gadījumi.

Latvijas Reģionu apvienības frakcija jau vairākkārt ir aicinājusi (Sēdes vadītāja noklaudzina ar āmuru.)... un arī tagad varu atkārtot to domu: mēs aicinām atteikties no transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa vispār un aicinām to kompensēt ar nelielu degvielas cenu kāpumu. Vienmēr mums tika teikts, ka tas nav iespējams, jo tas samazināšot konkurētspēju. Tagad mēs redzam, ka valdība nāk ar šo likumprojektu paketi un apgalvo, ka visu šo likumu mērķis ir paaugstināt konkurētspēju, un tātad tiks celtas akcīzes nodokļa likmes degvielai. Respektīvi, atkal ir pilnīga pretruna tam, ko mēs teicām un ko jau sen varēja izdarīt... bet tad to nevarēja. Tagad, lūk, pēkšņi var, jo valdība ir izdomājusi, ka tādā veidā var iekasēt vairāk līdzekļu.

Vakar finanšu ministre apgalvoja, ka līdzīgu transportlīdzekļa nodokli plāno ieviest arī Lietuva un Igaunija. Man gan tas nav zināms. Man gribas lūgt finanšu ministri norādīt avotus - no kurienes viņai tas ir zināms.

Likumprojektā ir norādīts - tiek paredzēts, ka likums spēkā stāsies 2019.gada 1.janvārī. Dāmas un kungi! 2019.gada 1.janvārī! Kāpēc tāda steiga?! To, protams, varētu teikt par visiem šiem likumprojektiem, kurus mēs šodien skatīsim, bet attiecībā uz šo konkrēto tas izpaužas it īpaši. Likums paredzēts uz 2019.gada 1.janvāri. Mēs tagad vasarā esam sadzīti kopā, steigā skatīsim gan pārējos, gan arī šo likumprojektu. Valdība ir paredzējusi, ka jau pirmdien mēs sanāksim un vērtēsim tos visus pirmajā lasījumā un nākampiektdien - jau otrajā lasījumā. Divos lasījumos mēs tagad ātri to visu izdzīsim cauri!

Ministru kabineta protokola izraksts, kas ir pievienots arī šim likumprojektam, norāda, ka Ministru kabinets aicina to atzīt par steidzamu. Un 4.punkts noteic, ka nodokļu reformas likumprojektu paketes izskatīšanas procesā Ministru kabinets atbalstīs tikai tādus priekšlikumus, kuriem būs fiskāli neitrāla ietekme. Respektīvi, Ministru kabinets uzskata, ka mēs te tagad sanāksim, parunāsim, bet nevienu priekšlikumu, kuram būs fiskāla ietekme - neatkarīgi no tā, vai tas būs iesniegts no opozīcijas vai pozīcijas -, valdība neatbalstīs. Un viss būs darīts!

Dāmas un kungi, it sevišķi - koalīcijas deputāti! Jūs savulaik paudāt uzticību valdībai, jūs paudāt to, ka uzticaties visam Ministru kabinetam. Taču Ministru kabinets un valdība katru gadu budžeta izskatīšanas procesā aizvien parāda, ka neuzticas jums, jo budžetu dzen divos lasījumos... Jā, un visiem zināmās kvotas tiek dalītas pa labi un pa kreisi.

Šodien mēs redzam, ka valdība un Ministru kabinets atkal izsaka jums neuzticību, cienījamie koalīcijas deputāti, jo atkal tik svarīgi likumi, kas saistās ar nodokļiem, tiek dzīti steidzamības kārtā. Valdība neuzticas tam, ka jūs spējat kaut kādā veidā uzlabot šo nodokļu sistēmu un kaut kādā veidā vispār spējat saprast šo, kā ministre izteicās, apsūkāto sistēmu.

Dāmas un kungi! Aicinu noraidīt gan šo, gan pēc būtības arī visus pārējos likumprojektus, jo tie jāskata kopumā. Manuprāt, šobrīd šī likumu pakete nav pienācīgā kvalitātē sagatavota.

Aicinu balsot “pret”.

Sēdes vadītāja. “Par” pieteicies runāt deputāts Edgars Putra.

E.Putra (ZZS).

Kolēģi! Diezgan amizanta situācija. Viļuma kungs runā par vienu nodokli, par transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokli, kur faktiski tiek saglabāta esošā kārtība, respektīvi, avansēšana vienkārši turpinās vēl kādu laiku uz priekšu...

Bet jautājums jau ir par to, kāpēc, Viļuma kungs, jūs nerunājāt par visu paketi kā tādu? (Dep. J.Viļums: “Es nerunāju!”) Jo šajā gadījumā ir gan tie jautājumi, kur mēs iegūstam un kur mēs zaudējam. Šajā jautājumā varbūt mēs arī neko nezaudējam, bet arī neko neiegūstam. Tāpēc runāsim par iedzīvotāju ienākuma nodokli, par uzņēmumu ienākuma nodokli un par labumiem, ko šī pakete dod. (Dep. S.Āboltiņas starpsaucieni.)

Aicinu atbalstīt šo likumprojektu.

Sēdes vadītāja. Tātad viens deputāts runājis “pret”, viens - “par”. Mums ir jābalso.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likumā” nodošanu Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 52, pret - 13, atturas - 19. Likumprojekts komisijai ir nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Atbalsta likums nodokļu maksātājiem nokavējuma naudas un soda naudas dzēšanai” nodot Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi pret likumprojekta nodošanu komisijai? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai ir nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām”” nodot Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi pret likumprojekta nodošanu komisijai? (Starpsauciens: “Balsot!”) Deputāti lūdz balsojumu.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām”” nodošanu Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 69, pret - 7, atturas - 7. Likumprojekts komisijai ir nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā” nodot Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi pret likumprojekta nodošanu komisijai? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai ir nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Grozījumi likumā “Par izložu un azartspēļu nodevu un nodokli”” nodot Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi pret likumprojekta nodošanu komisijai? Iebildumu nav. Likumprojekts komisijai ir nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”” nodot Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi pret likumprojekta nodošanu komisijai? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai ir nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Grozījumi likumā “Par akcīzes nodokli”” nodot Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? (Starpsaucieni: “Balsojam!”) Deputāti vēlas balsot.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi likumā “Par akcīzes nodokli”” nodošanu Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 50, pret - 29, atturas - 1. Likumprojekts komisijai ir nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Grozījumi Solidaritātes nodokļa likumā” nodot Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi pret likumprojekta nodošanu komisijai? Iebildumu nav. Likumprojekts komisijai nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”” nodot Sociālo un darba lietu komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi pret likumprojekta nodošanu komisijai? (Starpsaucieni: “Balsojam!”) Deputāti vēlas balsot.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”” nodošanu Sociālo un darba lietu komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 52, pret - 24, atturas - 8. Likumprojekts komisijai ir nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums” nodot Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi pret likumprojekta nodošanu komisijai? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai ir nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā” nodot Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? (Dep. J.Viļums: “Balsojam!”) Deputāti vēlas balsot.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā” nodošanu Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 66, pret - 11, atturas - 2. Likumprojekts komisijai ir nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Grozījumi Izglītības likumā” nodot Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi pret likumprojekta nodošanu komisijai? (Starpsauciens: “Balsot!”) Deputāti vēlas balsot.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi Izglītības likumā” nodošanu Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 60, pret - nav, atturas - 20. Likumprojekts komisijai ir nodots.

Sēdes darba kārtība ir izskatīta.

Lūdzu zvanu! Lūdzu deputātu reģistrācijas režīmu!

Vārds Saeimas sekretāra biedram reģistrācijas rezultātu nolasīšanai, kolīdz tie tiks sagatavoti.

Vārds deputātam Jānim Vucānam paziņojumam.

J.Vucāns (ZZS).

Godātie kolēģi no Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas! Komisijas sēde pulksten 10.35.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Vārds paziņojumam...

G.Kūtris (12.Saeimas sekretāra biedrs).

Cienījamie kolēģi! Šobrīd nav reģistrējušies: Lolita Čigāne, Jānis Dombrava, Aleksandrs Jakimovs, Artuss Kaimiņš, Jānis Klaužs, Līga Kozlovska... ir, Ainars Latkovskis, Inese Lībiņa-Egnere, Romāns Mežeckis, Sergejs Mirskis, Vladimirs Nikonovs, Sergejs Potapkins, Jūlija Stepaņenko, Jānis Trupovnieks, Ilze Viņķele un Dzintars Zaķis.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Saeimas 2017.gada 13.jūlija otrās ārkārtas sesijas sēdi slēdzu.

SATURA RĀDĪTĀJS
12. Saeimas ārkārtas sesijas sēde
2017. gada 13. jūlijā plkst. 9.50

 

Par likumprojektu “Grozījumi Darba likumā” (Nr. 968/Lp12)
(Dok. Nr. 3718, 3701, 3701A)
   
Par likumprojektu “Grozījumi Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likumā” (Nr. 972/Lp12)
(Dok. Nr. 3705, 3706, 3706A)
   
Priekšlikumi - dep. J.Viļums (pret)
  - dep. E.Putra (par)
   
Par likumprojektu “Atbalsta likums nodokļu maksātājiem nokavējuma naudas un soda naudas dzēšanai” (Nr. 973/Lp12)
(Dok. Nr. 3705, 3707, 3707A)
   
Par likumprojektu “Grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām”” (Nr. 974/Lp12)
(Dok. Nr. 3705, 3708, 3708A)
   
Par likumprojektu “Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā” (Nr. 975/Lp12)
(Dok. Nr. 3705, 3709, 3709A)
   
Par likumprojektu “Grozījumi likumā “Par izložu un azartspēļu nodevu un nodokli”” (Nr. 976/Lp12)
(Dok. Nr. 3705, 3710, 3710A)
   
Par likumprojektu “Grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”” (Nr. 977/Lp12)
(Dok. Nr. 3705, 3711, 3711A)
   
Par likumprojektu “Grozījumi likumā “Par akcīzes nodokli”” (Nr. 978/Lp12)
(Dok. Nr. 3705, 3712, 3712A)
   
Par likumprojektu “Grozījumi Solidaritātes nodokļa likumā” (Nr. 979/Lp12)
(Dok. Nr. 3705, 3713, 3713A)
   
Par likumprojektu “Grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”” (Nr. 980/Lp12)
(Dok. Nr. 3705, 3714, 3714A)
   
Par likumprojektu “Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums” (Nr. 981/Lp12)
(Dok. Nr. 3705, 3715, 3715A)
   
Par likumprojektu “Grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā” (Nr. 982/Lp12)
(Dok. Nr. 3705, 3716, 3716A)
   
Par likumprojektu “Grozījumi Izglītības likumā” (Nr. 983/Lp12)
(Dok. Nr. 3717, 3717A)
   
Paziņojums
  - dep. J.Vucāns
Reģistrācijas rezultāti
Nolasa - Saeimas sekretāra biedrs G.Kūtris

Balsojumi

Datums: 13.07.2017 09:59:41 bal001
Par - 52, pret - 13, atturas - 19. (Reģistr. - 84)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likumā (972/Lp12), nodošana komisijām

Datums: 13.07.2017 10:00:47 bal002
Par - 69, pret - 7, atturas - 7. (Reģistr. - 84)
Balsošanas motīvs: Grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām” (974/Lp12), nodošana komisijām

Datums: 13.07.2017 10:02:34 bal003
Par - 50, pret - 29, atturas - 1. (Reģistr. - 85)
Balsošanas motīvs: Grozījumi likumā “Par akcīzes nodokli” (978/Lp12), nodošana komisijām

Datums: 13.07.2017 10:03:38 bal004
Par - 52, pret - 24, atturas - 8. (Reģistr. - 85)
Balsošanas motīvs: Grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” (980/Lp12), nodošana komisijām

Datums: 13.07.2017 10:04:39 bal005
Par - 66, pret - 11, atturas - 2. (Reģistr. - 84)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā (982/Lp12), nodošana komisijām

Datums: 13.07.2017 10:05:19 bal006
Par - 60, pret - 0, atturas - 20. (Reģistr. - 85)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Izglītības likumā (983/Lp12), nodošana komisijām

Piektdien, 21.jūnijā
08:30  Eiropas lietu komisijas sēde