Latvijas Republikas 12.Saeimas
ārkārtas sesijas sēde
2015.gada 9.jūlijā

Sēdi vada Latvijas Republikas 12.Saeimas priekšsēdētāja
Ināra Mūrniece.

Sēdes darba kārtība
Satura rādītājs
Balsojumi

Sēdes vadītāja. Labrīt, kolēģi! Aicinu jūs ieņemt vietas Sēžu zālē. Sāksim šodienas ārkārtas sesijas sēdi!

Tātad darba kārtībā ir jautājums - lēmuma projekts “Par uzdevumu Ministru kabinetam nekavējoties sniegt Saeimai izvērtētu ziņojumu par bēgļu uzņemšanu Latvijā no Āfrikas un citiem bēgļu izcelsmes reģioniem”. Kopumā 54 deputāti ir iesnieguši šo patstāvīgo priekšlikumu... Atvainojos, 45 deputāti ir iesnieguši šo patstāvīgo priekšlikumu, to skaitā Nellija Kleinberga, Inguna Sudraba, Jānis Urbanovičs, Juris Viļums, Jānis Ruks, Artuss Kaimiņš, Vitālijs Orlovs, Mārtiņš Bondars, Ringolds Balodis un citi. Un tātad šis patstāvīgais priekšlikums ir lēmuma projekts “Par uzdevumu Ministru kabinetam nekavējoties sniegt Saeimai izvērtētu ziņojumu par bēgļu uzņemšanu Latvijā no Āfrikas un citiem bēgļu izcelsmes reģioniem”.

Vai deputātiem ir iebildumi pret to, ka šis patstāvīgais priekšlikums tiek izskatīts šobrīd? (Starpsaucieni no frakcijas VIENOTĪBA: “Jā!”) Deputātiem tātad ir iebildumi. Līdz ar to atbilstoši Saeimas kārtības rullim mums ir jālemj par šī patstāvīgā priekšlikuma iekļaušanu nākamās kārtējās sēdes darba kārtībā. Par to viens deputāts var runāt “par”, viens - “pret”. “Par” pieteicies runāt deputāts Mārtiņš Bondars.

M.Bondars (LRA).

Priekšsēdētājas kundze, kolēģi, kolēģes! Pēdējos divos mēnešos valdība un valdības vadītāja ir nākusi klajā ar ļoti pretrunīgiem paziņojumiem par bēgļu uzņemšanas jautājumu - sākot ar: “Nē, nē! Mēs neko... nevienu bēgli neuzņemsim!” un beidzot ar pēdējo paziņojumu, kas faktiski pauž Latvijas apņemšanos uzņemt Ziemeļāfrikas un Tuvo Austrumu reģiona bēgļus. Un šādā sakarā sabiedrībai tomēr būtu tiesības zināt to, kādas saistības uzņemas Latvijas valdība visu mūsu vārdā un kādi riski Latvijai būs jāpieredz gadījumā, ja šie bēgļi ieradīsies Latvijā.

Un, ja mēs runājam par saistībām, tad tās ir diezgan vienkāršas, tas ir: nodrošināt ar mājokli, nodrošināt ar pārtiku, tā, protams, ir arī medicīniskā aprūpe. Turklāt tas vēl ir arī noteiktā laikā piedāvāt darbu. Un, protams, ir jautājums: vai valdība ir gatava uzņemties šīs saistības un vai valdība zina, cik tas maksās, un vai valdības dienestam ir pilnīga izpratne par šiem procesiem?

Ja mēs runājam par riskiem, tad arī riski ir ļoti skaidri. Pirmām kārtām tie ir saistīti, protams, ar nacionālo drošību, jo Ziemeļāfrikas bēgļu, tāpat arī Tuvo Austrumu bēgļu starpā var būt ISIS jeb Islāma valsts pārstāvji. Vai mūsu dienesti uz šo brīdi ir gatavi izvērtēt ikkatru, lai kādā dienā mēs nepiedzīvotu kaut ko līdzīgu tam, kā tas ir bijis Francijā vai citās Eiropas valstīs?

Otrais jautājums, kas skar riskus, ir saistīts ar sabiedrības veselības drošību. Vai mūsu veselības institūcijas spēs garantēt to, ka veselības drošībai Latvijā problēmu nebūs?

Un es, protams, saprotu, Šadurska kungs, jūsu “gājienu” - šo jautājumu atlikt uz tālāku laika periodu, jo es ļoti labi saprotu, ka valdībai tāda plāna nav. Valdība nespēj pastāstīt ne Saeimai, ne sabiedrībai, ne Latvijai nedz par saistībām, nedz par riskiem. Un tas ir nožēlojami!

Tāpēc es aicinu balsot “par” šī jautājuma iekļaušanu vismaz nākošajā kārtējā sēdē, lai valdības vadītāji var izvērtēt ne tikai to, kas ir saistības un riski, bet arī to, kāpēc ir izvēle starp Ziemeļāfrikas vai Tuvo Austrumu bēgļiem, nevis Ukrainas bēgļiem, kuri kara rezultātā ir cietuši ne mazāk, proti, vairāk nekā 2 miljoni cilvēku ir kļuvuši par bēgļiem.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies.

“Pret” pieteicies runāt deputāts Ainars Latkovskis.

A.Latkovskis (VIENOTĪBA).

Kolēģi! Pirms diviem mēnešiem Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija apmeklēja Lietuvas Gaisa spēku bāzi Šauļos, kur mūsu sabiedrotie veic Baltijas valstu gaisa telpas patrulēšanu, tajā skaitā mūsu, Latvijas, gaisa telpas patrulēšanu. Mūsu komisijai bija iespēja tikties un... (Starpsaucieni. No zāles dep. J.Dombrava: “Mūsējie arī starptautiskajās operācijās piedalījās!”) tikties un ilgāku laiku sarunāties ar Itālijas vienību. Itālijas vienības komandieris (Starpsaucieni. No zāles dep. M.Bondars: “Demagoģija!”) uzdāvināja mūsu komisijai šo te attēlu. (Rāda zālē sēdošajiem ierāmētu attēlu.) Tie ir jaunie Eurofighter typhoon iznīcinātāji, ar kuriem tiek patrulētas Latvijas valsts debesis. (Starpsaucieni nerimst: “Cita darba kārtība!”; “Tas nav par tēmu!”)

Kad es komandierim jautāju, kā viņš uztver to, ka Rietumos ir daudz tā saucamo... angļu valodā - useful idiots, kuri uzsver, ka nav nepieciešamības aizsargāt Baltijas valstis, viņš teica, ka viņam nevienā brīdī tāds jautājums nav ienācis prātā, jo Latvija ir NATO dalībvalsts, un tas ir viņa pienākums - doties palīgā mūsu valstij, Lietuvai un Igaunijai.

Itālijā pašlaik, iespējams, ir vairāk nekā 200 tūkstoši bēgļu (pagājušajā gadā vien bija 170 tūkstoši). Latvija ir gatava uzņemt 250 tūkstošus, tādā veidā solidarizējoties ar mūsu NATO partneriem. Tas vienkārši ir smieklīgi! (Sēdes vadītāja noklaudzina ar āmuru. No zāles dep. A.Kiršteins: “Cik tev matemātikā bija?”)

Sēdes vadītāja. Tātad viens deputāts ir runājis “par”, otrs deputāts ir runājis “pret”.

Kolēģi! Lūdzu zvanu! Balsosim par Saeimas lēmuma projekta “Par uzdevumu Ministru kabinetam nekavējoties sniegt Saeimai izvērtētu ziņojumu par bēgļu uzņemšanu Latvijā no Āfrikas un citiem bēgļu izcelsmes reģioniem” iekļaušanu Saeimas nākamās kārtējās sēdes darba kārtībā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 41, pret - nav, atturas - 2. Līdz ar to... (Starpsaucieni no zāles: “Nav kvoruma!” Zālē smiekli.) Atvainojiet, tātad nav kvoruma.

Es lūdzu deputātu kvoruma reģistrāciju. Lūdzu zvanu! Lūdzu deputātu klātbūtnes reģistrācijas režīmu! (No zāles dep. A.Elksniņš: “VIENOTĪBAI - kauns!”; dep. M.Bondars: “Bail skatīties patiesībai acīs!”) Lūdzu rezultātu! (Starpsaucieni no zāles.) Tātad sēdē piedalās 68 deputāti. (No zāles dep. A.Elksniņš: “Viņi ir, bet balsojumā viņu nav!”) Paldies.

Tātad mēs atkārtosim kvoruma pārbaudi. Balsosim par Saeimas lēmuma projekta “Par uzdevumu Ministru kabinetam nekavējoties sniegt Saeimai izvērtētu ziņojumu par bēgļu uzņemšanu Latvijā no Āfrikas un citiem bēgļu izcelsmes reģioniem” iekļaušanu Saeimas nākamās kārtējās sēdes darba kārtībā! Lūdzu balsošanas režīmu! (No zāles dep. M.Bondars: “Kā jums tur... Kā jums tur... Mazākuma viedokļi jāņem vērā?”) Lūdzu rezultātu! (Starpsaucieni no zāles.) Tātad par - 41, pret - nav, atturas - 2. Joprojām nav kvoruma. (No zāles dep. A.Elksniņš: “Samaziniet viņiem algu! Viss!”)

Tā kā šobrīd nav kvoruma, Saeimas sēde tiek slēgta. Paldies. (Starpsaucieni no zāles.)

Kolēģi, ir nepieciešama deputātu klātbūtnes reģistrācija. Lūdzu zvanu! Lūdzu deputātu klātbūtnes reģistrācijas režīmu!

Vārds reģistrācijas rezultātu nolasīšanai Saeimas sekretāra biedram Gunāram Kūtrim.

G.Kūtris (12.Saeimas sekretāra biedrs.)

Cienījamie kolēģi! Šodien sarakstiņš diezgan garš! Nav reģistrējušies: Hosams Abu Meri, Aldis Adamovičs, Solvita Āboltiņa, Aija Barča, Guntis Belēvičs, Raimonds Bergmanis, Andris Bērziņš (Starpsauciens no zāles: “Ir!”) ... jā, ir, Gaidis Bērziņš, Inesis Boķis, Mārtiņš Bondars (Starpsauciens no zāles: “Šeit!”)... ir, Andris Buiķis (Dep. A.Buiķis no zāles māj ar roku: “Ir!”), Boriss Cilevičs, Valters Dambe, Gundars Daudze, Sergejs Dolgopolovs... ir, Rihards Eigims, Ritvars Jansons... ir, Andrejs Klementjevs, Ivans Klementjevs, Janīna Kursīte (Starpsauciens no zāles: “Ir!”) ... Ā, otra -Janīna Kursīte-Pakule... jā, ir, Vilnis Ķirsis... ir, Atis Lejiņš, Inese Lībiņa-Egnere, Ingmārs Līdaka... ir, Romāns Mežeckis, Vladimirs Nikonovs, Ņikita Ņikiforovs, Vitālijs Orlovs, Imants Parādnieks, Edgars Putra, Artis Rasmanis, Raimonds Rubiks, Valdis Skujiņš, Veiko Spolītis, Edvīns Šnore, Jānis Trupovnieks, Juris Vectirāns, Juris Viļums.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Vārds Saeimas deputātam Ainaram Latkovskim.

A.Latkovskis (VIENOTĪBA).

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas deputāti! Pēc piecām minūtēm aicinu uz sēdi komisijas telpās.

Sēdes vadītāja. Saeimas sēde tiek slēgta.

SATURA RĀDĪTĀJS
12.Saeimas ārkārtas sesijas sēde
2015.gada 9.jūlijā

 

Lēmuma projekts “Par uzdevumu Ministru kabinetam nekavējoties sniegt Saeimai izvērtētu ziņojumu par bēgļu uzņemšanu Latvijā no Āfrikas un citiem bēgļu izcelsmes reģioniem” (Nr. 183/Lm12)
(Dok. Nr. 1008)
   
Priekšlikumi - dep. M.Bondars (par)
  - dep. A.Latkovskis (pret)
   
Reģistrācija kvorumam
   
Reģistrācijas rezultāti
Nolasa - Saeimas sekretāra biedrs G.Kūtris
   
Paziņojums
  - dep. A.Latkovskis

Balsojumi

Datums: 09.07.2015 10:09:33 bal001
(atkartots balsojums).
Par - 41, pret - 0, atturas - 2. (Reģistr. - 68)
Balsošanas motīvs: Par iekļaušanu nākošās sēdes darba kārtībā. Par uzdevumu Ministru kabinetam nekavējoties sniegt Saeimai izvērtētu ziņojumu par bēgļu uzņemšanu Latvijā no Āfrikas un citiem bēgļu izcelsmes reģioniem (183/Lm12)

Datums: 09.07.2015 10:10:04 bal002
Balsošanas motīvs: Kvoruma pārbaude

Datums: 09.07.2015 10:11:01 bal003
Par - 41, pret - 0, atturas - 2. (Reģistr. - 68)
Balsošanas motīvs: Par iekļaušanu nākošās sēdes darba kārtībā. Par uzdevumu Ministru kabinetam nekavējoties sniegt Saeimai izvērtētu ziņojumu par bēgļu uzņemšanu Latvijā no Āfrikas un citiem bēgļu izcelsmes reģioniem (183/Lm12)

Ceturtdien, 13.jūnijā
08:20  Juridiskās komisijas sēde
09:00  Saeimas 2024.gada 13.jūnija ārkārtas sēde
10:30  Pateicības brīdis Saeimas kapelā kalpojošajiem mācītājiem
12:45  Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja Riharda Kola tikšanās ar Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Paul Brummell 
16:45  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
17:00  2024.gada 13.jūnija atbilžu sniegšana uz deputātu jautājumiem
17:05  Saeimas Prezidija un Frakciju padomes sēde