Latvijas Republikas 13. Saeimas
pavasara sesijas divpadsmitā (ārkārtas) sēde
2020. gada 7. maijā

Sēdi vada Latvijas Republikas 13. Saeimas priekšsēdētāja
Ināra Mūrniece.

Sēdes darba kārtība
Satura rādītājs un balsojumi
Sēdes videotranslācija
Sēžu videotranslācijas (arhīvs)
Audio balsojumi (frakcijās)

Sēdes vadītāja. Godātie deputāti! Aicinu ieņemt vietas Saeimas sēžu zālēs. Sāksim 2020. gada 7. maija trešo ārkārtas sēdi.

Darba kārtībā tātad ir likumprojekts “Grozījumi likumā “Par valsts institūciju darbību ārkārtējās situācijas laikā saistībā ar Covid-19 izplatību””.

Pirms mēs sākam to izskatīt, 10 Saeimas deputāti – Feldmans, Jurašs, Mārtuža, Kazinovskis, Riekstiņš, Butāns, Eglītis un citi – lūdz noteikt debašu laiku šajā sēdē: divas minūtes, runājot pirmo reizi, un vienu minūti, runājot otro reizi, visos izskatāmajos jautājumos. Vai deputātiem ir iebildumi? (Starpsauciens: “Ir iebildumi, demokrātijas žņaudzēji!” Smiekli.) Labi. Tūlīt demokrātiski nobalsosim.

Lūdzu zvanu! Balsosim par to, lai 2020. gada 7. maija trešajā ārkārtas sēdē debašu laiks būtu divas minūtes, runājot pirmo reizi, viena minūte, runājot otro reizi, visos izskatāmajos jautājumos! Lūdzu, demokrātiski balsosim! (Smejas.)

(Notiek balsošana.)

Sēdes vadītāja. Lūdzu, ieslēdziet mikrofonu balsu skaitītāju pārstāvim Rihardam Kolam.

R. Kols (NA).

Godātie kolēģi! Balsošanas rezultāts par debašu laika saīsināšanu, nosakot divas minūtes, runājot pirmo reizi, vienu minūti, runājot otro reizi: par – 53, pret – 25, atturas – nav.

Sēdes vadītāja. Paldies. Tātad debašu laiks, runājot pirmo reizi – divas minūtes, otro reizi – viena minūte.

Darba kārtībā – likumprojekts “Grozījumi likumā “Par valsts institūciju darbību ārkārtējās situācijas laikā saistībā ar Covid-19 izplatību””, otrais lasījums. Likumprojekts atzīts par steidzamu.

Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vārdā – deputāts Juris Rancāns.

J. Rancāns (JK).

Labvakar, kolēģi! Uz otro lasījumu šim likumprojektam tika saņemti un izskatīti septiņi priekšlikumi.

1. – deputāta Jura Juraša priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

J. Rancāns. 2. – Zaļo un Zemnieku savienības frakcijas priekšlikums. Atbalstīts, redakcionāli precizējot.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

J. Rancāns. 3. – iekšlietu ministra Sanda Ģirģena priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

J. Rancāns. 4. – Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārā sekretāra Reiņa Znotiņa priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

J. Rancāns. 5. – deputāta Viktora Valaiņa priekšlikums. Komisijā nav atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti vēlas debatēt.

Sākam debates.

Vārds deputātam Viktoram Valainim.

V. Valainis (ZZS).

Kolēģi! Es par šo priekšlikumu... Tas, nu... tas nav līdz galam tehniski precīzi iesniegts, bet problemātika tomēr pastāv. Manuprāt, pēc šodienas valdības pieņemtajiem lēmumiem šis pants būtu jāizslēdz. Es balsojumu neuzturu, bet šis ir saistībā ar teritoriju plānojumiem un plānošanas dokumentu izstrādi.

Manuprāt, bija ļoti laba saruna komisijā, un es tikai aicinātu arī kolēģus deputātus pasekot līdzi... Man ir cerība, ka nākamajā reizē, kad šis jautājums tiks atvērts vaļā, šis likums, tad šo normu varēs tomēr sakārtot maksimāli ātri. Tāpēc vēršu ministriju uzmanību, ka šis tomēr ir svarīgs punkts. Neizdevās šodien to iekļaut. Tas, protams, būtu efektīvāk, labāk, bet es šobrīd balsojumu neuzturu, bet aicinu ministrijas tomēr sakārtot šo jautājumu.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Debates slēdzu.

Vai komisijas vārdā kas piebilstams?

J. Rancāns. Nē, komisijas vārdā nekas nav piebilstams.

7. ... 6. ...

Sēdes vadītāja. Un arī deputāts balsojumu neuztur. Deputāti piekrīt komisijas viedoklim.

J. Rancāns. Jā, paldies. 6. – deputāta Jura Juraša priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

J. Rancāns. 7. – deputāta Viktora Valaiņa priekšlikums. Komisijā nav atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Par 7. sākam debates.

Vārds Aizsardzības ministrijas parlamentārajam sekretāram Mārtiņam...

Es rakstu... es redzu, ka ir pieteikts kā Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Mārtiņš Staķis. Vai ir valdības deleģējums tā runāt? Nē, tātad nav, tātad tā ir bijusi kļūda. Mārtiņš Staķis runās kā deputāts. (Dep. M. Staķis: “Kā deputāts, jā!”)

Vārds deputātam Mārtiņam Staķim.

M. Staķis (AP!).

Kolēģi, es pilnībā atbalstu uzstādījumu atgriezt Rīgas senioriem iespēju braukt sabiedriskajā transportā bez maksas un uzskatu arī, ka ideja, ka tiek noteikts laiks, kurā tas ir atļauts, ir pareiza pieeja.

Es uzsvēršu, ka arī šobrīd pensionāri drīkst izmantot sabiedrisko transportu, tikai tas ir bez atlaidēm.

Tomēr, kolēģi, mēs esam redzējuši, kas notiek citās valstīs, kad lēmumus pieņem, neuzklausot vai ignorējot ekspertus. Tas var novest pie lielām nelaimēm, un arī tas var maksāt cilvēku dzīvības.

Šajā komisijas sēdē nebija klāt neviena epidemiologa un nebija arī iespējams uzklausīt Veselības ministrijas viedokli. Mēs nedrīkstam sūtīt visievainojamāko riska grupu pretī vislielākajai varbūtībai inficēties sabiedriskā vietā.

Tāpēc, es domāju, Satiksmes ministrija tuvākajā laikā izstrādās vadlīnijas, un tikai tad Rīgas dome drīkstēs ieviest šo bezmaksas braukšanu atkal sabiedriskajā transportā, stingri ievērojot vadlīnijas.

Tāpēc es atbalstu, ka senioriem ir jāatgriež iespēja braukt sabiedriskajā transportā bez maksas, bet tikai tad, kad būsim pilnībā pārliecināti, ka tas ir droši.

Lūgums neatbalstīt šo priekšlikumu.

Sēdes vadītāja. Vārds deputātam Viktoram Valainim.

V. Valainis (ZZS).

Kolēģi! Bija tiešām... Pareizi Staķa kungs minēja vienu lietu visā tajā tekstā, ka svarīgi ir tas, ka pensionāri šobrīd drīkst braukt sabiedriskajā transportā, viņiem nav aizliegts braukt sabiedriskajā transportā. Viņi var braukt no rīta, vakarā, pusdienas laikā, vienalga, kad viņi var braukt sabiedriskajā transportā. Tikai tā starpība ir tāda, ka šobrīd viņi to var darīt tikai par savu naudu, respektīvi, par maksu. Tātad nav aizlieguma viņiem pārvietoties sabiedriskajā transportā.

Šis priekšlikums ļoti konkrēti, tātad no 10 rītā līdz pieciem vakarā... atgriezt to, ka no 10 rītā līdz pieciem vakarā seniori var izmantot sabiedrisko transportu bez maksas... Šajā gadījumā šie krīzes apstākļi attiecas arī uz senioriem. Es nesaprotu vispār nekādu loģiku šobrīd atcelt šos braukšanas atvieglojumus... Jūs jau atceļat vienkārši viņiem atbalstu. Tas jau nemaina... Prātīgāk būtu, ja mēs domātu komunicēt ar šiem senioriem, lai viņi mazāk izmanto, lai izvērtē, ko viņi dara, bet atcelt viņiem šo atbalstu ir pilnīgi nevietā un nepareizi.

Nākamā lieta. Jūs sakāt, ka jums vajadzēja veselības ekspertu viedokli, lai nobalsotu “par”, tad kāpēc jums nevajag veselības ekspertu viedokli, lai nobalsotu “pret”? Nu, kolēģi, manuprāt...

Es šo priekšlikumu sagatavoju kopā ar Latvijas Pensionāru federāciju. Es vērsos pie Rīgas domes pagaidu administrācijas, ko iecēlusi šī valdība, jūsu valdība, koalīcijas valdība, lai šo jautājumu aktualizē un lai šo jautājumu sakārto. Nekādas rīcības no viņu puses līdz šim brīdim nav bijis, un tāpēc es arī iesniedzu šo priekšlikumu.

Kolēģi! Es aicinu to atbalstīt. Manuprāt, tas ļoti precīzi... vietā. Šobrīd jūs atļāvāt... šos ierobežojumus mazinājāt. Šis ir par atbalstu senioriem pārvietoties sabiedriskajā transportā, bet nav jau aizliegts viņiem pārvietoties. Šis vienkārši ir viņiem... atbalsta maksājumi.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Vārds deputātei Regīnai Ločmelei-Luņovai.

R. Ločmele-Luņova (SASKAŅA).

Lūdzu... Lūgums apvienot debašu laikus.

Sēdes vadītāja. Vai ir iebildumi pret abu debašu laiku apvienošanu? Iebildumu nav.

R. Ločmele-Luņova. Es mazlietiņ brīnos, skatoties uz priekšlikuma tekstu. Šeit ir runa par visu atvieglojumu atjaunošanu, kuri minēti Rīgas domes saistošajos noteikumos Nr. 89. Gribētu tikai pievērst uzmanību, ka šajos noteikumos ir runa ne tikai par senioriem – tātad atļauju braukt pensionāriem ar atlaidēm –, tur ir pieminētas ļoti dažādas grupas, kurām pašlaik visas šīs iespējas ir liegtas. Bez pensionāriem ir liegta braukšana ar atlaidēm transportā daudzbērnu ģimenēm, trešās grupas invalīdiem un skolniekiem.

Manuprāt, sen jau vajadzēja VARAM pievērst uzmanību tam, kā Rīgas domes pagaidu administrācija pieņem politiskus lēmumus. Tas, kas notiek pašlaik Rīgā, – tā ir tīrākā kadru tīrīšana, patvaļa, manuprāt, no jaunās izpilddirektores... jaunieceltās bez konkursa izpilddirektores, kura vienlaicīgi saņēma atļauju savienot savu amatu ar amatu “Ventas ostā”.

Šis priekšlikums, manuprāt, ir tikai pirmā bezdelīga tam politiskajam procesam, kuram ir jānotiek ar parlamenta palīdzību, vērtējot Rīgas pagaidu administrāciju, ieceltu no valdības puses, un to, ko tā dara ar rīdzinieku sociālajām garantijām.

Pilnībā atbalstu priekšlikumu, bet vienkārši atcerēsimies, ka balsojot jūs balsosiet arī par atlaidēm sabiedriskajā transportā daudzbērnu ģimenēm un trešās grupas invalīdiem.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Vārds deputātam Ivanam Klementjevam.

I. Klementjevs (SASKAŅA).

Cienījamie deputāti! Diena ir ļoti gara. Un, protams, ka, no vienas puses, deputāti grib būt labi visiem, no otras puses, tā kā balso “pret”. Vai runā “par”, ka es atbalstu, bet balsošu tomēr “pret”, tāpēc ka nav izpildīts tas, tas.

Ja jums nepatīk tās stundas no 10 rītā līdz pieciem vakarā, tad paņemsim, kā pieņemts Spānijā. Pieņēma oficiāli stundas, piemēram, no sešiem līdz 10 vakarā var iziet ārā tikai tie, kam ir 14 gadu un plus (vienu reizi dienā tur var tikai iziet pastaigāt vai kaut ko pasportot arī); no 10 līdz 12 dienā var iziet tikai tie, kam ir 70 plus gadi; un pēc tam no 12 līdz septiņiem dienā – tikai tie, kas ir jaunāki par 14 gadiem; un atkal no septiņiem līdz astoņiem vakarā tie, kam ir 70 plus gadi. Tad ir skaidrs, ka ir...

Bet, nu, tagad, tā kā visi cilvēki gandrīz divus mēnešus sēž izolācijā, jo īpaši pensionāri (tomēr viņiem veselība nav tik laba, kā mēs domājam), un tagad arī ir atļauts pierakstīties pie ārstiem uz izmeklēšanām... Tā ka viņiem arī vajag sākt braukt pie ārstiem, lai parādītu... savu veselību pārbaudīt.

Tā ka lūdzu atbalstīt šo priekšlikumu... Valaiņa kunga.

To, ko komisijas laikā deputāts teica, ka, nu, tas taču ir... tramvajā ir noteikumi... Jā, ir tramvajā cilvēki... Tie noteikumi – divi metri... Kad viņiem stāsta: “Kāpēc tu apsēdies šeit? Tur ir aizliegts!” – “A ko tu... ko tu?! Ja tu baidies, nebrauc ar tramvaju!” Tas diemžēl ir, jā, bet tomēr ne visiem tiem senioriem ir privātās automašīnas.

Tā ka lūdzu atbalstīt šo priekšlikumu.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Vārds deputātam Aldim Gobzemam.

A. Gobzems (pie frakcijām nepiederošs deputāts).

Es gribēju reflektēt par Staķa kunga teikto.

Ļoti interesanti, ka braukšana bez maksas ir jāsaskaņo ar ekspertiem, it kā no maksas vai bezmaksas braukšanas ietekmējas pensionāru veselība. Žēl, ka ar ekspertiem nav jāsaskaņo Viņķeles PR sabiedrisko attiecību iepirkums par 180 tūkstošiem vai Ministru kabineta PR sabiedrisko attiecību iepirkums par 250 tūkstošiem, kas aiziet Eglei Klekerei no “Deep White”, kas... kuras vīrs ir Attīstībai/Par! kampaņas veidotājs. Tad ekspertus nevajag! Ekspertus vajag tad, kad pensionāriem par velti jāļauj braukt sabiedriskajā transportā. Viena lieta.

Otra lieta, kas ir jāsaka. Pavisam godīgi, nu, ja mēs pastaigājam pa Rīgas centru, Rīgas centrā “divreiz divi” jau sen vairs nav. Cilvēkiem “divreiz divi” jau sen ir beidzies. Cilvēki jau ir noguruši no visa šī lielā teātra.

Bet es aicinātu Staķa kungu uz visiem nākamajiem iepirkumiem... Arī tās maskas no Singapūras, kas tiek vestas... Varbūt tur arī vajag epidemiologus un citus ekspertus pieaicināt, nu, lai novērtētu. Vai SIA, kurai faktiski ir mazs pamatkapitāls un nav tādi apgrozāmie līdzekļi... kā viņi par tiem četriem miljoniem tās maskas dabūja šurp, un kam tad tās īsti būs vajadzīgas. Varbūt tas ir tas vienīgais veids, kā tās maskas tagad izlietot – ārkārtas situāciju pagarināt. Nu kaut kur jau tās maskas būs jāliek. Nu tad izdomāja – pensionāriem par maksu sabiedriskajā transportā ar nevienam nederīgajām maskām. Tā aptuveni jūs tos ekspertus aicināt.

Bet es aicinu: uz tiem jūsu PR un citiem iepirkumiem... pieaiciniet tur epidemiologus un citus ekspertus. Tad vismaz būs kaut kā loģiski. Visur ekspertus, un aiziet!

Sēdes vadītāja. Vārds deputātam Ilmāram Dūrītim.

I. Dūrītis (AP!).

Cienījamie kolēģi! Es tiešām saprotu, ka šis priekšlikums pēc būtības ir seniorus atbalstošs, jo neapšaubāmi, ka senioriem ir nepieciešamas atlaides sabiedriskajā transportā un tiem cilvēkiem, kuriem ir ienākumi zemāki, – viņiem ir nepieciešams šo procesu atvieglināt, šos izdevumus mazināt.

Bet jāsaprot ir viens. Un es ļoti aicinu ieklausīties tajā, ko, piemēram, saka ļoti cienījamā... ļoti cienījamā... Nedzirdat jūs? Dzirdat! Piemēram, ļoti, ļoti cienījamā profesore Ludmila Vīksna... Katru reizi, kad mēs aizejam uz veikalu vai braucam sabiedriskajā transportā, vai izejam sabiedrībā, mūsu risks palielinās, piemēram, ja jūs lietojat sabiedrisko transportu vienreiz nedēļā, jums ir viens risks, ja jūs lietojat divas reizes nedēļā, tas risks jau dubultojas, trīs reizes – trīskāršojas un tā tālāk. Neapšaubāmi, ka atlaides jau nav atņemtas tāpēc, ka mēs negribam atbalstīt seniorus. Tas ir tādēļ, lai mazinātu šo infekcijas pārneses risku.

Taču, tiklīdz būs nostabilizējusies šī epidemioloģiskā situācija, mēs varēsim atkal... es esmu pārliecināts, ka Rīgas domei jau ir plāns, kā atjaunot šos atvieglojumus, saskaņojot tos ar epidemiologiem un ieviešot Satiksmes ministrijas izstrādātās vadlīnijas, kā šādos epidēmijas apstākļos pareizāk un drošāk lietot sabiedrisko transportu... mēs varēsim atkal palielināt un stimulēt sabiedriskā transporta lietošanu.

Bet... Tomēr skaidrs, ka paaugstināta maksa ierobežo un mazina sabiedriskā transporta izmantošanu, līdz ar to mazina infekcijas risku.

Tā ka aicinu neatbalstīt šo priekšlikumu – pagaidām...

Sēdes vadītāja. Vārds deputātam Nikolajam Kabanovam.

N. Kabanovs (SASKAŅA).

Cienījamie kolēģi! Viens stāsts no dzīves.

Manai mammai ir 75 gadi, un līdz šim viņa brauca ar velosipēdu, bet... Diemžēl divu nedēļu laikā viņai nozagti divi divriteņi! Jā! Un tagad viņa ir spiesta braukt... bija spiesta braukt ar sabiedrisko transportu. Tāpēc, ka viņa jau sasniegusi zināmu vecumu, viņai bija brīvbiļete.

Bet tagad viņa brauc, piemēram, uz kapsētu, tā teikt, par zaķi. Tā ka viņa diemžēl neievēro likumu... Divas trīs pieturas viņa šķērso ar brīvbiļeti...

Protams, es viņu brīdināju: “Tev var būt sadursme ar Rīgas cerberiem – kontrolieriem –, un tas var slikti beigties tavam garastāvoklim... un tā tālāk.” Bet... Nu, cilvēki ir ļoti nopietni noskaņoti... un, kā seniori raksta soctīklos, viņi principiāli nepērk biļetes un brauc par zaķi.

Šķiet, ka Rīgas pagaidu administrācija tā kā iegūst savu vietu vēsturē: viņi cenšas sasniegt tādu popularitāti tautā, lai atvieglotu “Saskaņai” un tās sabiedrotajiem iespēju atkal uzvarēt Rīgas pašvaldības vēlēšanās. Viņi dara visu ko, lai apriebtos cilvēkiem; lai tādu sajūtu starp rīdziniekiem sagatavotu, ka mēs dzīvojam okupētā pilsētā – pilsētā, kur ieradušies citplanētieši un savu kārtību šeit īsteno.

Man ir viens priekšlikums. Lūdzu, atbalstiet pensionārus – nobalsojiet “par”!

Sēdes vadītāja. Paldies.

Vārds deputātei Danai Reizniecei-Ozolai.

D. Reizniece-Ozola (ZZS).

Kolēģi! Un īpaši jau Staķa kungs... Ar visu cieņu pret jūsu parasti loģisko spriestspēju, man tomēr jums jāteic, ka šoreiz jau nu gan jūs esat sajaucis mušas ar rozīnēm! Jūs sakāt: “Pensionāri taču drīkst braukt sabiedriskajā transportā, mēs tikai rūpējamies par viņu veselību un tāpēc palielinām cenu.”

Ja jūs rūpētos par pensionāru veselību (es saprotu, ka jūs gribat ierobežot viņu pārvietošanos sabiedriskajā transportā tajā laikā, kad tur ir pārlieku daudz cilvēku un ir lielāks inficēšanās risks), jūs mācītos no tām pašvaldībām, kuras jau īsteno ļoti labu piemēru – saglabā atlaides tiem, kuriem patiesi ir jābrauc. Tās varēs to atļauties! Bet tās nosaka stundas, kurās pensionāriem nav ieteicams izmantot sabiedrisko transportu (un faktiski tad arī ir ierobežotas iespējas to darīt).

Tā būtu viena pieeja, ja jūs tiešām gribētu risināt veselības, nevis budžeta lāpīšanas problēmas. Citādi tas izklausās tiešām ironiski, jo, sakot, ka pensionāri taču drīkst braukt ar sabiedrisko transportu, tikai par lielu cenu, jūs faktiski pasakāt arī to, ka pensionāri taču drīkst arī braukt ar jahtu vai ka pensionāri drīkst iet uz smalkiem restorāniem... Nu, galvenais – lai tikai maksā!

Sēdes vadītāja. Vārds deputātei Jūlijai Stepaņenko.

J. Stepaņenko (pie frakcijām nepiederoša deputāte).

Godātie kolēģi! Es cenšos saprast jūsu loģiku. Tātad jūs esat (Smiekli.)... Jā, cenšos, bet nesaprotu.

Jūs esat šobrīd rosinājuši un valdība ir atbalstījusi to, ka sabiedriskajā transportā būs jānēsā maskas (tātad, kā es saprotu, jebkura veida maskas jeb sejas aizsegs – deguna aizsegs... un tā tālāk), un tas ir speciāli domāts, lai sabiedriskais transports būtu drošāks visiem lietotājiem, tostarp arī pensionāriem. Tad rodas jautājums: kāda tur ir problēma – atļaut pensionāriem izmantot savas likumīgi izcīnītās tiesības braukt ar atlaidi sabiedriskajā transportā? Jāņem vērā, ka mēs visi taču sabiedriskajā transportā tagad lietosim sejas aizsegus (un tātad arī pensionāri lietos sejas aizsegus, kurus viņi varēs paši pagatavot, – es saprotu, šobrīd ir tāda iespēja!) un šī infekcija neizplatīsies.

Kāpēc jūs, nosakot stingrākas prasības sabiedriskā transporta lietotājiem, lai nebūtu šīs infekcijas izplatības, joprojām turpināt ierobežot pensionāru iespējas? Man tas nav saprotams.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Vārds deputātam Jānim Butānam.

J. Butāns (JK).

Kopumā, protams, Viktora Valaiņa priekšlikums ir patīkams, un to atbalstītu daudzi cilvēki. Kurš gan negribētu braukt par brīvu? Visi gribētu – ne tikai Rīgā, bet arī citās pilsētās. Un, ja mēs šādi likumā varam paredzēt... nākt ar tādu priekšlikumu, ka... atjaunot Rīgas iekšējās kārtības noteikumus, ka tagad, lūdzu, var braukt bez maksas, tad... Varbūt varam iekļaut arī tādu priekšlikumu, lai bez maksas var arī citur... lai var braukt cilvēki Daugavpilī, Liepājā, starp pilsētām un varbūt pat uz ārzemēm bez maksas?

Bet... nu, labi. Ja bez jokiem runājam, tad, protams, jāpatur prātā, ka pastāv šis augstais inficēšanās risks.

Pašreiz tā kārtība ir noteikta tāda, ka starppilsētu autobusos drīkst būt aizpildīti tikai 50 procenti vietu, pārējos pasažierus var neielaist. Savukārt Rīgā faktiski ir tā: lai arī vietas ir iezīmētas, kur drīkst sēdēt un kur nedrīkst, šo cilvēku kļūst arvien vairāk un vairāk, un realitāte ir tāda, ka sanāk spiesties vienam gar otru jau tagad. Un, ja ievieš šos papildu atvieglojumus, tas nozīmē tikai to, ka būs vēl vairāk cilvēku. Un, lai gan tagad būs spēkā tas noteikums, ka visiem jābūt pašdarinātām vai pirktām – visādām! – maskām, tas tik un tā nemazinās šo inficēšanās risku.

Un kopumā jāteic, ka par brīvu nav nekas. Tāpat par šīm brīvbiļetēm kādam būs jāmaksā. Un tā, visticamāk, būs nodokļu maksātāju nauda, no kuras apmaksās citiem braukšanu par brīvu. Un šajā gadījumā netiek šķirots, kurš tad brauc par brīvu, – vai tas ir turīgs pensionārs vai mazturīgs pensionārs. Līdz ar to būtu jāskatās... pašvaldībai... Vajadzētu nevis dot visiem iespēju braukt par brīvu, bet skatīties no sociālā dienesta skatpunkta – kuram tiešām vajag par brīvu un kurš varētu atļauties tomēr to biļeti nopirkt.

Tāpēc tas nav tik viennozīmīgs jautājums.

Aicinu šoreiz neatbalstīt.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Vārds deputātam Didzim Šmitam.

D. Šmits (pie frakcijām nepiederošs deputāts).

Labvakar, kolēģi! Nu, ir plānprātība, un ir arī tāda īpaša plānprātība, kuru nodemonstrēja tikko Butāna kungs. (Smiekli.)

Jo, ja mēs skatāmies uz šo jautājumu no infektoloģijas viedokļa, respektīvi, no viedokļa, kā panākt, lai cilvēki mazāk kontaktētos savā starpā, tad redzam, ka primāri bija... bija jau viens idiotisks lēmums pirms tam. Es nezinu, vai, lietodams vārdu “idiotisks”, es esmu pārkāpis Saeimas kārtības rulli, bet tieši tāds, es uzskatu, bija tas lēmums. Un ir definīcija... Jēdzienam “idiotisms” ir definīcija skaidrojošajā vārdnīcā.

Proti, tika pieņemts lēmums samazināt autobusu un cita sabiedriskā transporta reisu skaitu noteiktās stundās krīzes laikā!

Ja jau mēs gribam, lai cilvēki nekontaktējas, tad – tieši otrādi! – visi sabiedriskie transporti, kādi vispār ir visu pilsētu un valsts rīcībā, būtu jāpalaiž maksimāli plašā plūsmā un nevienam nebūtu jāprasa maksa par dalību sabiedriskā transporta lietošanā! Jo normāli cilvēks izvēlas citu veidu – savu personisko transportu. Un sabiedriskais transports tātad būtu jāpadara maksimāli plaši pieejams tiem, kuriem sava personiskā transportlīdzekļa nav.

Un, ja mēs uzskatām... un lai gan infektologi uzskata... Vēl pirms neilga laika tika teikts – no mūsu infektologu puses tika teikts! –, ka maska nekādā ziņā nepalīdz izsargāties jeb pasargāties no vīrusa. Tagad pateikt, ka maska... ka tas ir obligāts pienākums – valkāt masku sabiedriskajā transportā... Kur tad jūs, es atvainojos, bijāt pirms tam?! Cilvēki brauc sabiedriskajā transportā, saspiesti viens pie otra. Policija braukāja pa pludmalēm, stāstot, ka nedrīkst cits citam tuvoties, bet reizē informējot, ka pēdējais autobuss (kurā visi saspiesti!) uz Rīgu būs pulksten 20.35.

Nē, nopietni! Ir kaut kāda loģika, ir ārprāts, un ir vājprāts.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Vārds deputātam Aldim Gobzemam otro reizi.

A. Gobzems (pie frakcijām nepiederošs deputāts).

Vairākas lietas.

Pirmā lieta. Butāna kungs, ja mēs runājam par bezmaksas braukšanu, tad man jāatgādina, ka personīgi jums pensionāri no saviem nodokļiem vēl piemaksā, lai jūs atbrauktu līdz Saeimai. Jūs vēl paprasāt kādus 40 eiro – kompensāciju! (Smiekli.) Varbūt to kompensāciju jūs varētu pensionāriem atdot, pirms nākat gudri runāt Saeimas tribīnē?

Un otra lieta. Dūrīša kungs, jūs te runājat par pandēmiju. Es gan neatceros, ka Latvijā kaut vienu dienu būtu bijusi vismaz puse no tiem nepieciešamajiem statistikas datiem, kas oficiāli raksturotu, ka mūsu valstī jebkad... jebkuros apstākļos Latvijas pastāvēšanas vēsturē... ka būtu Covid-19 pandēmija bijusi... Varbūt tiešām vajag pakonsultēties ar speciālistiem, lai vismaz statistikas datus pārbaudītu?

Un, Butāna kungs, lūdzu, nodrošiniet savu to... piemaksiņu pensionāriem, lai vismaz daži pensionāri var ar autobusu braukt bez maksas!

Sēdes vadītāja. Vārds deputātam Viktoram Valainim otro reizi.

V. Valainis (ZZS).

Kolēģi! Šajās debatēs man tomēr jāiesaistās vēlreiz, jo gribētos pateikt vienu svarīgu lietu. Tā ir šāda: visās Latvijas pilsētās nav atcelti nekādi atvieglojumi. Rīga ir vienīgā – vienīgā!

Daugavpilī, piemēram, ir ieviesti ierobežojumi, tādi paši kā šajā priekšlikumā, – kurā laikā seniori drīkst pārvietoties... Respektīvi, no rīta, kad cilvēki brauc uz darbu, tad šīs atlaides nav. Bet, ja tu atlaidi vēlies izmantot, tu brauc pa dienu, kad tā plūsma ir mazāka.

Bet – neviena cita Latvijas pilsēta nav atcēlusi ieviestos atvieglojumus. Neviena! Rīga ir vienīgā! Un šis priekšlikums paredz atcelt šo atbalstu tieši senioriem.

Atkārtošu vēlreiz: tas izstrādāts sadarbībā ar Latvijas Pensionāru federāciju...

Otra lieta – Butāna kungam jo īpaši. Šajā gadījumā valdība ir uzņēmusies atbildību par Rīgas domes darbību. Un šajā gadījumā šo priekšlikumu var atbalstīt, jo tas paredz uzdot uzdevumu valdības ieceltajai administrācijai rīkoties. Tas ir tieši vietā!

Paldies.

Sēdes vadītāja. Vārds deputātei Jūlijai Stepaņenko otro reizi.

J. Stepaņenko (pie frakcijām nepiederoša deputāte).

Jā, kolēģi, tieši tāpat, kā kolēģis Valaiņa kungs teica... Dūrīša kungs, Butāna kungs, dome šobrīd esat jūs, jūs šobrīd nosakāt visu.

Un Butāna kungs, protams, kārtējo reizi izbrīnīja ar to, ka viņš ir atradis jaunu vietu, kurā veidot sietus. Mēs atkal šķirosim! Mēs šķirojām bērnus ar invaliditāti, mēs šķirojām uzņēmējus. Tagad mēs šķirosim pensionārus pēc dažādiem citiem kritērijiem – pēc ienākumu līmeņa, pēc braukšanas intensitātes vai, es nezinu, vēl pēc kā.

Kolēģi! Jums ir jāatjauno... mums kopā ir jāatjauno šis atvieglojums, kas pensionāriem pienākas.

Un beidziet, lūdzu, ākstīties, runājot par to, ka maskas palīdz vai maskas nepalīdz! Kāpēc tad jūs vispār ieviesāt šīs maskas šobrīd... tajā lēmumā, ja jūs pats, Butāna kungs, sakāt, ka tas neko neizšķir? Kur ir loģika? Loģikas vispār nav!

Paldies.

Sēdes vadītāja. Vārds deputātam Armandam Krauzem.

A. Krauze (ZZS).

Labdien, kolēģi! Protams... Man liekas, jūs ne tikai nelasāt dažādas lietas un... tiešām nesajēdzat, ka Latvijā nav iestājusies situācija, ka te ir pandēmija. Man liekas, pat epidēmijai mēs neatbilstam.

Bet... vēl jo vairāk... Es redzu, ka neviens arī no jums nebrauc sabiedriskajā transportā... Es jums to ieteiktu. Es katru dienu gan nebraucu, bet... Es tomēr braucu sabiedriskajā transportā. Un, ja jūs pavērotu, kas notiek no rīta atsevišķos maršrutos... Cilvēki brauc uz darbu, un tajā pašā laikā tiešām ļoti daudzi pensionāri brauc – no rīta! Ja mēs piešķiram šīs bezmaksas biļetes tajā laikā, kad nav šīs intensīvās braukšanas uz darbu, tad, protams, tas mazina iespējas inficēties, nevis palielina. Un nav tā, ka tikai no rīta... Arī vakarā – tad, kad visi brauc mājās no darba... Transportā ir tie, kas brauc un strādā, un plus vēl pensionāri, kuri brauc uz Centrāltirgu vai no Centrāltirgus.

Jūs iekāpiet un pabrauciet paši! Es jau saprotu, ka viegli ir atbraukt uz Saeimu tajā mašīnā, tagad Rīgā ielas ir tukšas... Bet varbūt tiešām vajag pabraukt ar sabiedrisko transportu, ar tramvaju kaut vai! Pārbrauciet pāri Daugavai un paskatieties, kā ir pulksten astoņos no rīta, kā ir pusdeviņos un kā ir pulksten 12.00!

Nu atjēdzieties, cienījamie deputāti, iekāpiet sabiedriskajā transportā!

Sēdes vadītāja. Vārds deputātam Ilmāram Dūrītim otro reizi.

I. Dūrītis (AP!).

Cienījamie kolēģi! Tikai skaidrojums, lai ir skaidrība terminoloģijā.

Par pandēmiju mēs nevaram runāt vienas valsts kontekstā. Jēdziens “pandēmija” tiek lietots, lai raksturotu globālo situāciju jeb pasaules situāciju. Neapšaubāmi tad, kad kāda slimība aptver visu... pasaules lielāko daļu, lielāko daļu valstu, – tad runājam par pandēmiju.

Valsts ietvarā ir runa par epidēmiju.

Tāpat arī jautājums par šīm maskām... Ir jāsaprot, ka šī slimība... šis vīruss tomēr ir jauns un katru dienu notiek pētījumi, katru dienu mums ir arvien jaunas un jaunas ziņas. Un, protams, ir tikai loģiski, ka līdz ar jaunu informāciju arī rekomendācijas var mainīties. Un tās mainās, un tās mainīsies. Un tas ir loģiski.

Es atceros, ka pašā sākumā opozīcija aicināja ieviest stingrus ierobežojumus. Tagad jūs aicināt visu atcelt. Nu nepārsteigsimies!

Paldies.

Sēdes vadītāja. Vārds deputātam Ivanam Klementjevam otro reizi.

I. Klementjevs (SASKAŅA).

Paldies.

Nu, laikam Staķa kungs grib no sākuma pasliktināt to situāciju, tā kā pagaidu administrācija atcēla šo Rīgas domes lēmumu... Un tagad sākas jau priekšvēlēšanu kampaņa, un tagad Mārtiņš Staķis atnāca: “Tā kā esmu kā kandidāts, ievēliet mani par mēru, es jums piešķiru to brīvo pārvietošanos pa Rīgas pilsētu!” Laikam tā, ja?

Bet... Nu, tā kā mēs esam pandēmijas laikā, es gribu pateikt pozīcijas deputātiem: nu gatavojiet savu likumprojektu daudz, daudz gudrāk! Sestdien, svē

Tā kā vakars jau vēls, man gribas pateikt tādu būtisku lietu: katrā lietā, ko mēs ierosinām, ir svarīgi arī, kā tas izskatās.

Deputāts Butāns aicina valkāt maskas, būdams bez maskas.

Deputāts Valainis aicina nenēsāt maskas, nēsādams masku.

Tā ka varbūt vienkārši paskatīsimies, ko mēs katrs darām, un paliks jau labāk!

Paldies.

Sēdes vadītāja. Debates slēdzu.

Komisijas vārdā...?

J. Rancāns. Komisijas vārdā paldies visiem par debatēm. Nekas piebilstams nav.

Aicinu atbalstīt šo priekšlikumu... ui, neatbalstīt! (Starpsauciens: “Neatbalstīt!”) Atvainojos, neatbalstīt! Jā.

Sēdes vadītāja. Tātad komisija 7. priekšlikumu nav atbalstījusi.

J. Rancāns. Un aicina neatbalstīt.

Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par 7. – deputāta Valaiņa iesniegto priekšlikumu! Lūdzu, balsosim!

(Notiek balsošana.)

Sēdes vadītāja. Lūdzu, ieslēdziet mikrofonu balsu skaitītāju pārstāvim Rihardam Kolam.

R. Kols (NA).

Cienījamie, godātie kolēģi! Balsošanas rezultāts par 7. priekšlikumu: par – 28, pret – 55, atturas – nav.

Sēdes vadītāja. Paldies. Priekšlikums nav atbalstīts.

J. Rancāns. Paldies, kolēģi, par aktīvo darbu.

Visi priekšlikumi likumprojektā ir izskatīti.

Aicinu atbalstīt likumprojektu otrajā, galīgajā, lasījumā.

Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojektu “Grozījumi likumā “Par valsts institūciju darbību ārkārtējās situācijas laikā saistībā ar Covid-19 izplatību”” otrajā, galīgajā, lasījumā! Lūdzu, balsosim!

(Notiek balsošana.)

Sēdes vadītāja. Lūdzu, ieslēdziet mikrofonu balsu skaitītāju pārstāvim Rihardam Kolam.

R. Kols (NA).

Cienījamie, godātie kolēģi, kuri vēl ir ar mums! Balsošanas rezultāts par likumprojektu “Grozījumi likumā “Par valsts institūciju darbību ārkārtējās situācijas laikā saistībā ar Covid-19 izplatību”” otrajā, galīgajā, lasījumā: par – 84, pret un atturas – nav.

Sēdes vadītāja. Paldies. Likums pieņemts.

Sēdes darba kārtība izskatīta.

Paldies visiem par darbu.

Sēdi slēdzu.



Satura rādītājs un balsojumi
13. Saeimas pavasara sesijas 12. (ārkārtas) sēde
2020. gada 7. maijā

Par procedūru
   
Likumprojekts “Grozījumi likumā “Par valsts institūciju darbību ārkārtējās situācijas laikā saistībā ar Covid-19 izplatību”” (Nr. 676/Lp13) (2.lasījums) (Steidzams)
(Dok. Nr. 2415B ,
[1.Deb, 7P, 2415Bals, 2415Reg] )
   
- Ziņo - dep. J. Rancāns
   
- Debates - dep. V. Valainis
  - dep. M. Staķis
  - dep. V. Valainis
  - dep. R. Ločmele-Luņova
  - dep. I. Klementjevs
  - dep. A. Gobzems
  - dep. I. Dūrītis
  - dep. N. Kabanovs
  - dep. D. Reizniece-Ozola
  - dep. J. Stepaņenko
  - dep. J. Butāns
  - dep. D. Šmits
  - dep. A. Gobzems
  - dep. V. Valainis
  - dep. J. Stepaņenko
  - dep. A. Krauze
  - dep. I. Dūrītis
  - dep. I. Klementjevs
  - dep. D. Šmits



Sēdes videotranslācija

07a3.05.2020 20.45




Audio balsojumi (frakcijās)
Frakcijas SASKAŅA balsojumi
Frakcijas KPV LV balsojumi
Saeimas priekšsēdētājas I. Mūrnieces, JK frakcijas, dažu pie frakcijām nepiederošo deputātu balsojumi
Frakcijas AP! balsojumi
NA frakcijas un pie frakcijām nepiederošās deputātes I. Rībenas balsojumi
ZZS frakcijas balsojumi
Frakcijas JV un pie frakcijām nepiederošās deputātes A. Čakšas balsojumi
Dažu pie frakcijām nepiederošo deputātu balsojumi


Ceturtdien, 28.martā
10:00  Saeimas priekšsēdētājas biedres Zandas Kalniņas-Lukaševicas tikšanās ar Vācijas Federatīvās Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Christian Heldt