Saeima aicina veidot taisnīgu ES lauksaimniecības politiku un saglabāt kohēzijas finansējumu līdzšinējā līmenī

(14.07.2011.)

Saeima aicina Eiropas Savienību (ES) veidot taisnīgu kopējo lauksaimniecības politiku, kurā visu dalībvalstu lauksaimnieki saņemtu līdzvērtīgus tiešos platībmaksājumus, kā arī saglabāt līdzšinējo ES kohēzijas finansējuma līmeni, lai netiktu apdraudēta sekmīgi iesākto investīciju programmu izpilde. Tas pausts ceturtdien, 14.jūlijā, Saeimas pieņemtajos paziņojumos „Par taisnīgu un godīgu Eiropas Savienības Kopējo lauksaimniecības politiku pēc 2013.gada” un „Par atvēlēto finansējumu ES budžetā sociālo un ekonomisko atšķirību mazināšanai pēc 2013.gada”.

Saeima atgādina, ka Latvijas lauksaimnieki jau kopš 2004.gada saņem vismazākos tiešos maksājumus ES, kas būtiski samazina to konkurētspēju ES vienotajā tirgū. Diemžēl arī Eiropas Komisijas piedāvājumā noteiktā tiešo maksājumu aprēķina metodika Latvijas lauksaimniekiem nenodrošinātu taisnīgu un godīgu konkurenci ar citu ES dalībvalstu zemniekiem, uzsvērts Saeimas paziņojumā.

Tādēļ Saeima aicina „koriģēt Eiropas Komisijas 2011.gada 29.jūnija paziņojumā „Eiropas budžets 2020” noteikto tiešo maksājumu apjomu tā, lai nebūtu būtisku atšķirību starp augstāko un zemāko tiešo maksājumu līmeni”.

Tāpat Saeima aicina pēc jaunās metodikas aprēķinātos tiešos maksājumus Latvijai pilnā apjomā noteikt jau sākot no 2014.gada 1.janvāra bez pārejas perioda ieviešanas. Kopš pievienošanās ES līdz pat 2013.gada beigām Latvijai jau tiek piemērots pārejas periods, norāda Saeima.

Savukārt kohēzijas politikai veltītajā paziņojumā Latvijas parlaments atzīmē kohēzijas finansējuma lielo nozīmi mazāk attīstīto dalībvalstu ekonomiku izaugsmē. Saeima uzsver, ka „kohēzijas politikai ir jāatspoguļo ES dalībvalstu solidaritāte ar mazāk attīstītajām ES dalībvalstīm un reģioniem, koncentrējot kohēzijas politikas finansējumu tieši šajās valstīs un reģionos”.

Paziņojumā pausta nožēla, ka Eiropas Komisija savā 29.jūnija dokumentā piedāvājusi ierobežot kohēzijas piešķīrumu 2,5 procentu apmērā no nacionālā kopienākuma. Šāds piedāvājums var izraisīt būtisku esošo un potenciālo investīciju apjoma samazināšanos, norāda Latvijas parlaments.

Saeima aicina ES dalībvalstis, Eiropas Parlamentu un Eiropas Komisiju „turpināt paredzēt atbilstošu finansējumu konverģences valstīm to attīstības programmām un infrastruktūrai tā, lai netiktu apdraudētas mazāk attīstīto dalībvalstu labi iesāktās un efektīvi darbojošās investīciju programmas šo dalībvalstu izaugsmei un to sekojošam tuvināšanai ES attīstības līmeņa vidējiem rādītājiem”.

Saeimas paziņojums par ES lauksaimniecības politiku

Saeimas paziņojums par ES kohēzijas politiku


Saeimas Preses dienests

Sestdien, 27.aprīlī