I.Mūrniece: Latgale ir paraugs patriotismam un cilvēka spējai nepadoties

(27.04.2020.)
Galerija

Šobrīd Latvijā ir situācija, kas prasa iekšēju spēku, lai cīnītos ar vīrusa apdraudējumu un neskaidrību. Taču esam spējuši izcīnīt vēl bīstamākas un smagākas cīņas. Latgale ir viens no paraugiem, kas rāda katra atsevišķa cilvēka spēku un spēju nepadoties, vienlaikus apliecinot patriotisma spēku. Tā sacīja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece pirmdien, 27.aprīlī, attālināti uzrunājot Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisijas deputātus Latgales kongresa dienai veltītajā sēdē.

Jau kopš gada sākuma mēs daudzinām Latgales atbrīvošanas simtgadi un Latvijas Neatkarības kara beigas. Tieši Latgalē tika izcīnītas pēdējās Neatkarības kara cīņas. Par Latgales atbrīvošanu no lieliniekiem norisinājās smagas kaujas. Šo uzdevumu sekmīgi paveica Latvijas armija kopā ar Polijas bruņotajiem spēkiem, sacīja Saeimas priekšsēdētāja, uzsverot, ka latgaliešu spīts apliecinājās arī padomju okupācijas gados un trimdā.

Tieši Latgalē pēdējoreiz pirms padomju okupācijas – Latgales dziesmu svētkos Daugavpilī – lepni izskanēja neatkarīgās Latvijas himna “Dievs, svētī Latviju!”. Pēc tam Latvijā 50 gadus to varējām dziedāt klusi mājās. Taču šogad jūnijā mēs brīvi varēsim atzīmēt savas valsts himnas simtgadi, pauda I.Mūrniece.

“Spīts, pretošanās spēja, sava novada mīlestība, Latvijas mīlestība – tās ir Latgales un mūsu visu ceļazvaigznes. Lai Latgale vienmēr mirdz spoži un spilgti Latvijas zvaigznājā!” uzrunas noslēgumā sacīja I.Mūrniece.

Atzīmējot Latgales atbrīvošanas cīņu simtgadi, mēs saprotam - ja nebūtu šo cīņu, Latvijas Neatkarības kara, kas norisinājās līdz 1920.gada pavasarim un noslēdzās ar Latvijas-Krievijas miera līguma parakstīšanu, mēs nevarētu runāt par neatkarīgu Latviju, kādu mēs to izbaudījām pirms Otrā pasaules kara un arī tagad. Mēs redzam, ka, pateicoties iedzīvotāju un valstsvīru uzņēmībai, tapušas valstis, kuras kādreiz kartē nepastāvēja. Tā bija nacionālo valstu rašanās iespēja, sacīja Latgales apakškomisijas priekšsēdētājs Edmunds Teirumnieks.

Apakškomisijas deputātus attālināti uzrunāja arī Valsts prezidents Egils Levits, Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, kā arī Ministru prezidenta biedrs, tieslietu ministrs Jānis Bordāns un Saeimas frakciju pārstāvji.

Par atceres un atzīmējamo dienu Latgales kongresa diena noteikta 27.aprīlī, un tā iedibināta par godu 1917.gada 27.aprīļa Latgales latviešu kongresam un tā pieņemtajiem lēmumiem, kas bija nozīmīgs solis ceļā uz vienotas neatkarīgas Latvijas valsts izveidošanu 1918.gadā.

 

Foto: https://www.flickr.com/photos/saeima/albums/72157714062075033
Izmantošanas noteikumi: https://www.saeima.lv/lv/autortiesibas

Saeimas Preses dienests

Otrdien, 20.oktobrī
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību politikas apakškomisijas sēde
08:30  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Vides un klimata apakškomisijas sēde
09:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:10  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju apakškomisijas sēde
12:15  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Ināras Mūrnieces tikšanās ar Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidenti V.E. Isabelle Moret
13:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas Stratēģiskās komunikācijas apakškomisijas sēde
13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēde
13:15  Ziedu nolikšanas ceremonija pie Brīvības pieminekļa par godu Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidentes V.E. Isabelle Moret oficiālajai vizītei Latvijas Republikā
13:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
14:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde (turpinājums)
15:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisijas sēde
15:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
18:30  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Ināras Mūrnieces rīkotās vakariņas par godu Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidentes V.E. Isabelle Moret oficiālajai vizītei Latvijas Republikā