Andrejs Klementjevs sveic pirmo Latvijā akreditēto Irākas vēstnieku

(20.03.2012.)

Saeimas priekšsēdētājas biedrs Andrejs Klementjevs otrdien, 20.martā, tikās ar pirmo Latvijā akreditēto Irākas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Saīdu Džavadu Kindīlu (Saad A.W.Jawad Kindeel), kurš Saeimā bija ieradies iepazīšanās vizītē.

Saeimas priekšsēdētājas biedrs sarunā ar vēstnieku izteica līdzjūtību saistībā ar šodien Irākā notikušajiem terora aktiem, kuri prasījuši vairākus desmitus cilvēku dzīvību.

Pievēršoties abu valstu attiecībām, A.Klementjevs atzina, ka pirmā Irākas vēstnieka nozīmēšana abu valstu attiecībās ir vēsturisks notikums: „Ceru, ka līdz ar vēstnieka nozīmēšanu mēs pāršķiram jaunu lapu divpusējās attiecībās, būtiski paplašinot mūsu līdzšinējo sadarbību gan politiskajā, gan ekonomiskajā jomā, kā arī kultūrā.”

Irākas demokrātija ir salīdzinoši ļoti jauna, tādēļ tās parlaments būtu ieinteresēts pieredzes pārņemšanā gan deputātu, gan parlamenta darbinieku līmenī, pauda vēstnieks, uzsverot nepieciešamību abos parlamentos izveidot deputātu grupu sadarbībai ar otras valstu parlamentu.

Saeimas priekšsēdētājas biedrs uzsvēra, ka Latvija augstu vērtē Irākas uzsākto demokratizācijas un valsts stabilizācijas procesu un ir gatava dalīties reformu pieredzē. Latvija iespēju robežās jau iesaistījusies pilsoniskās sabiedrības stiprināšanas procesā Irākā. Turpmāku divpusējo sadarbību stiprinātu augsta līmeņa amatpersonu un nozaru speciālistu vizīšu apmaiņa.

„Latvija ir Irākas draugs un var palīdzēt jūsu valstij, kas ilgus gadus cietusi no karadarbības. Mums ir viss nepieciešamais, lai palīdzētu atjaunot valsts infrastruktūru. Celtniecība, ceļu būve, mašīnbūve – šī jomas Latvijā ir attīstītas, esam gatavi gan apmācīt jūsu cilvēkus, gan piedāvāt mūsu speciālistu palīdzību uz vietas,” sacīja A.Klementjevs. Kā perspektīvu sadarbības jomu viņš minēja arī farmāciju, ņemot vērā, ka Latvijas uzņēmumi var piedāvāt konkurētspējīgu produkciju, kas atbilst visaugstākajām Eiropas Savienības prasībām.

Irākas vēstnieks atzina, ka valsts infrastruktūras atjaunošanai nepieciešami 500 miljardi dolāru un tā prasīs vismaz desmit gadus. Valstij šajā darbā ir nepieciešama starptautiskās sabiedrības un arī Latvijas atbalsts, atzina Irākas vēstnieks.

Patlaban biznesa saites starp abām valstīm nav spēcīgi attīstītas. Latvija pērn uz Irāku eksportējusi preces vairāk nekā 1,1 miljona eiro apmērā, galvenokārt telefona aprātus un kūdru, bet preču imports no Irākas nav reģistrēts.

Irāka atzina Latvijas neatkarību 1992.gadā, bet diplomātiskās attiecības starp abām valstīm nodibinātas 2004.gadā. Irākas vēstnieks pastāvīgi rezidēs Polijas galvaspilsētā Varšavā.

Fotogrāfijas no tikšanās pieejamas: https://www.flickr.com/photos/saeima/sets/72157629261645990/
Video no tikšanās pieejams: http://ej.uz/v4xj
Izmantojot materiālus, atsauce uz Saeimas Kanceleju obligāta.


Saeimas Preses dienests

Otrdien, 24.maijā
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību politikas apakškomisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
12:00  Saeimas deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Brazīlijas parlamentu vadītājas Andas Čakšas un grupas deputātu tikšanās ar Latvijas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Brazīlijas Federatīvajā Republikā V.E. Aldu Vanagu
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde