3.septembrī

(03.09.2003.)
         Trešdien, 3.septembrī, Saeimas priekšsēdētāja Ingrīda Ūdre tikās ar Zviedrijas Karalistes ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā Tomasu Bertelmanu (Tomas Bertelman), kurš bija ieradies atvadu vizītē.
          Tikšanās laikā galvenā uzmanība tika pievērsta abu valstu sadarbībai un aktuāliem ar Eiropas Savienību saistītiem jautājumiem.
          Saeimas priekšsēdētāja I.Ūdre uzsvēra, ka Latvijas un Zviedrijas attiecības vērtējamas kā ļoti labas, un pieskārās jautājumiem, kas tika apspriesti šā gada augusta beigās Palangā, tiekoties Baltijas valstu un Ziemeļvalstu spīkeriem. Viņa pozitīvi novērtēja Zviedrijas parlamenta iniciatīvu, izveidot darba grupu, kas izstrādās ieteikumus starpparlamentārās sadarbības veicināšanai nākotnes Eiropas Savienībā (ES), lai stiprinātu nacionālo parlamentu lomu ES. I. Ūdre atzina, ka svarīgi ir uzzināt ES dalībvalstu pieredzi jautājumā par to, kā dalībvalstu parlamenti realizē pārraudzību pār savu valdību darbu ES. Saeimas priekšsēdētāja uzsvēra, ka apsveicama ir ideja, ko spīkeri pārrunāja Palangā - semināru ietvaros iepazīties ar Ziemeļvalstīs uzkrāto pieredzi šajā jautājumā.
          Zviedrijas Karalistes vēstnieks T.Bertelmans sacīja, ka būtisku lēmumu pieņemšanā liela nozīme ir ātrumam un harmonizētam sadarbības modelim starp nacionālo valstu parlamentu un valdību, darbojoties ES institūcijās. Savukārt Saeimas priekšsēdētāja I.Ūdre norādīja, ka būtiska nozīme sadarbības veicināšanā ir arī tiešiem savstarpējiem kontaktiem - parlamentu spīkeru, deputātu, kā arī komisiju ietvaros. Ar Zviedriju sadarbība var veidoties arī sieviešu -parlamentāriešu - līmenī. Liela nozīme ir arī politisko partiju savstarpējiem kontaktiem. Arī Zviedrijas vēstnieks atzina, ka politisko partiju sadarbība Baltijas un Ziemeļvalstu vidū nav pietiekami aktīva un ES ietvaros tās nozīme tikai pieaugs.
          Tikšanās dalībnieki pārrunāja arī gatavošanos gaidāmajiem referendumiem abās valstīs. I.Ūdre izteica cerību, ka tautas nobalsošanai par Latvijas dalību ES būs pozitīvs iznākums, kā arī pastāstīja par parlamenta deputātu aktivitātēm šajā jomā. Savukārt T.Bertelmans informēja par aktualitātēm Zviedrijā un gaidāmo eiro referendumu, kā arī sacīja, ka daļa iedzīvotāju atstāj izvēli uz pēdējo dienu. Abas puses pauda pārliecību, ka tautas nobalsošanas rezultāts Latvijā un eiro referendums Zviedrijā būs pozitīvi, palielinot abu valstu ietekmi Eiropas Savienībā.
         Sarunas noslēgumā Saeimas priekšsēdētāja un Zviedrijas vēstnieks Latvijā pārrunāja iespējas sadarbībai, risinot problēmas, kas ir saistītas ar cilvēku tirdzniecību un iespējām to novērst. T.Bertelmans pastāstīja par Zviedrijas un ASV kopīgo projektu, veicot izglītojošus pasākumus šajā jomā. Vairākās valstīs tiek demonstrēta zviedru filma, kas atklāj faktus par cilvēku, tostarp sieviešu tirdzniecību, lai parādītu šīs problēmas nopietnību. I.Ūdre atzina, ka Latvijā nav veikti pētījumi šajā jomā, un sacīja, ka filma varētu pievērst parlamentāriešu uzmanību ar cilvēku tirdzniecību saistīto jautājumu nopietnībai. 
        Saeimas priekšsēdētāja I.Ūdre pasniedza Zviedrijas vēstniekam T.Bertelmanam piemiņas medaļu.
  
Preses dienests
Sestdien, 22.jūnijā