Plāno veicināt zāļu pieejamību un uzraudzību

(12.06.2024.)

Lai veicinātu zāļu un medicīnas ierīču uzraudzību un pieejamību, Saeimas Sociālo un darba lietu komisija trešdien, 12.jūnijā, trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus Farmācijas likumā.

Likumā plānots nostiprināt aptiekas tiesības izplatīt zāles citai aptiekai. Kā atzīmē likumprojekta autori, praksē aptiekas atsevišķos gadījumos to jau veic, ja vienas aptiekas krājumos konkrētās zāles ir beigušās vai kāda aptieka zāles izgatavo uz vietas. Tas veicinās iespēju pacientam saņemt zāles tuvāk savai dzīvesvietai, un tas īpaši attiecināms uz situāciju reģionos un mazajām aptiekām.

Tāpat plānots precizēt normu par aptiekas tiesībām iepirkt zāles no citu Eiropas Savienības dalībvalstu vai Eiropas Ekonomikas zonas zāļu ražotājiem un importētājiem, lai nodrošinātu ātrākas zāļu saņemšanas iespējas pacientiem.

Būtiska valsts, sabiedrības, vides vai cita apdraudējuma gadījumā starptautiska organizācija vai cita ārvalsts institūcija, kas nav farmaceitiskās darbības uzņēmums, vienojoties ar Veselības ministriju, varēs piegādāt zāles uz Latviju. Attiecībā uz veterinārajām zālēm piegādātājam būs jāvienojas ar Zemkopības ministriju, teikts likumprojektā. Pašlaik likums šādu iespēju neparedz, un, kā atzīmē likumprojekta autori no Veselības ministrijas, tas rada zāļu nepieejamības risku apdraudējumu gadījumā.

Grozījumi paredz pilnveidot arī jaunieviesto terapijas zāļu atļaušanas kārtību. Tās ir gēnu terapijas zāles, tostarp audu inženierijas produkti un somatisko šūnu terapijas zāles. Plānots, ka pacients varēs saņemt atlīdzību par viņa veselībai vai dzīvībai nodarīto kaitējumu, ko izraisījusi izņēmuma jaunieviestās terapijas zāļu lietošana ārstniecībā. Kā atzīmē likumprojekta autori, šī jaunā biomedicīnas joma piedāvā iespējas cilvēka organisma slimību un disfunkciju ārstēšanā.

Lai grozījumi stātos spēkā, tie vēl galīgajā lasījumā jāatbalsta Saeimai.

 

Saeimas Preses dienests

Piektdien, 19.decembrī
09:00  Parlamentārās izmeklēšanas komisijas par problēmām nacionālā un Eiropas Savienības līmeņa imigrācijas regulējumā un izpildinstitūciju darbā, kas izraisa trešo valstu pilsoņu masveida ieceļošanu un uzturēšanos Latvijas Republikā sēde
11:40  Mongolijas Valsts ārkārtējās un pilnvarotās vēstnieces Latvijas Republikā V.E. Oyundari Navaan-Yunden iepazīšanās vizīte pie Saeimas priekšsēdētājas biedres Zandas Kalniņas-Lukaševicas
12:20  Indonēzijas Republikas ārkārtējā un pilnvarotā vēstnieka Latvijas Republikā V.E. Yayan Ganda Hayat Mulyana iepazīšanās vizīte pie Saeimas priekšsēdētājas biedres Zandas Kalniņas-Lukaševicas
13:30  Saeimas priekšsēdētājas biedres Zandas Kalniņas-Lukaševicas tikšanās ar Lietuvas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Audronė Markevičienė