Ministru kabinetam uzdod izstrādāt rīcības plānu plašākam atbalstam topošajiem un jaunajiem vecākiem

(27.03.2024.)

Ministru kabinetam jāizstrādā rīcības plāns plašākam atbalstam topošajiem un jaunajiem vecākiem – grūtniecības laikā, dzemdībās un pēcdzemdību laikā. To noteic Saeimā trešdien, 27.martā, pieņemtais lēmums, atbalstot kolektīvo iesniegumu “Emocionāls un praktisks atbalsts grūtniecībā, dzemdības un pēcdzemdību posmā”. Kolektīvais iesniegums tālākai izvērtēšanai nodots arī Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai. 

Saeima noteikusi, ka progresa ziņojums par rīcības plāna izstrādi Ministru kabinetam Saeimā jāiesniedz līdz šī gada 30.septembrim. 

“Iniciatīvas autori ļoti precīzi un detalizēti aprakstījuši tās daudzšķautņainās problēmas, ar ko saskaras topošie un jaunie vecāki, un vēlamo atbalstu, lai mazinātu spriedzi, kas ienāk ģimenē līdz ar bērna dzimšanu. Tāpēc iniciatīva pelnījusi, lai to virzītu valdībā atbilstošas rīcībpolitikas izstrādei, vienlaikus lemjot arī par nepieciešamo finansējumu,” iepriekš akcentēja par kolektīvo iesniegumu virzību atbildīgās Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas priekšsēdētājs Jānis Vucāns. 

Saeimā iesniegto kolektīvo iesniegumu parakstījuši 10 297 pilsoņi, un tajā iniciatīvas autori aicina parlamentu izvērtēt iespēju paplašināt valsts atbalstu jaunajiem vecākiem. Iesnieguma autori rosina ieviest divas līdz trīs preventīvas konsultācijas, lai praktiski un informatīvi sagatavotos dzemdībām, kā arī sniegt plašāku atbalstu sievietēm pēc dzemdībām, tostarp valsts apmaksātas analīzes un citus izmeklējumus, fizioterapeita un psiholoģisko atbalstu. Tāpat liels atbalsts jaunajam māmiņām būtu nepārtraukts kvalificēta speciālista atbalsts dzemdību laikā un vismaz divas stundas pēc tām, norāda kolektīvā iesnieguma autori.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 17.aprīlī
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde