Deputāti aicina Francijas prezidentu un parlamentu apsvērt iespēju liegt Francijā iebraukt un uzturēties Krievijas un Baltkrievijas sportistiem

(11.01.2024.)

Asi nosodot Krievijas īstenoto militāro agresiju pret Ukrainu, kā arī necilvēcīgo vardarbību un teroru pret tās iedzīvotājiem, Saeimas deputāti nosūtījuši vēstuli Francijas prezidentam un parlamentam ar aicinājumu apsvērt iespēju liegt valstī iebraukt un uzturēties agresorvalstu – Krievijas un Baltkrievijas – sportistiem. Aicinājumu rosinājusi Saeimas Sporta apakškomisija, un to parakstījuši 80 parlamenta deputāti.

“Situācija ir sarežģīta, taču viennozīmīgi mums ir jāturpina skaidri paust nostāju pret Starptautiskās Olimpiskās komitejas lēmumu atļaut Krievijas un Baltkrievijas sportistiem startēt Parīzes olimpiskajās spēlēs kā neitrāliem atlētiem. Tas ir nepieļaujami, tādēļ jāmeklē visi iespējamie ceļi, kā nepieļaut krievu un baltkrievu dalību Parīzes spēlēs,” uzsver Sporta apakškomisijas priekšsēdētājs Dāvis Mārtiņš Daugavietis.

Deputāti uzsver, ka Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) paziņojums ir bezatbildīgs un neatbalstāms, tādēļ aicina Franciju izvērtēt iespēju un veikt nepieciešamās darbības, lai nepieļautu šo sportistu dalību Parīzes Olimpiskajās un Paraolimpiskajās spēlēs.

Krievijas ārpolitikas doktrīnā viens no tās vērtību izplatīšanas virzieniem ir tā sauktās maigās varas izmantošana attiecību veidošanā ar ārvalstīm, un sports ir viens no tās izmantošanas veidiem. Krievija izmanto “neitrālu” sportistu klātbūtni starptautiskās sacensībās savā valsts propagandā, kas ietver agresora armijas slavināšanu un militārās rekrutēšanas veicināšanu, pauž deputāti.

Deputāti norāda, ka par nodomu nestartēt Parīzē, ja tur neitrālo sportistu statusā piedalīsies Krievijas un Baltkrievijas sportisti, jau paziņojuši vairāki olimpiskie čempioni no Latvijas. Deputāti arī pieļauj, ja SOK nemainīs savu lēmumu, šādus paziņojumus varam sagaidīt arī no citu Eiropas valstu sportistiem.

Tāpat deputāti vēstulē atgādina, ka 2022.gada 2.martā Ņujorkā ANO Ģenerālā asambleja pieņēma rezolūciju “Agresija pret Ukrainu”, kurā pausts pārliecinošs starptautiskās sabiedrības nosodījums Krievijas agresijai pret Ukrainu, kā arī Baltkrievijas iesaistei šajā uzbrukumā.

Patlaban neitrālu sportistu statusā olimpiskajām spēlēm ir kvalificējušies 11 sportisti - astoņi no Krievijas un trīs no Baltkrievijas, teikts deputātu vēstulē.

Vēstule adresēta Francijas prezidentam Emanuelam Makronam (Emmanuel Macron) un Francijas Republikas Nacionālās Asamblejas, kā arī Senāta deputātiem.

 

Saeimas Preses dienests

Svētdien, 26.maijā