Saeimas komisija aicina nekavējoties veidot zaļās enerģijas attīstības plānu

(15.03.2023.)

Ilgtspējīgas attīstības komisija trešdien, 15.martā, lēma aicināt Klimata un enerģētikas ministriju līdz 1.septembrim sagatavot skaidru plānu zaļās enerģijas ražošanai un ekosistēmas izveidei Latvijā. 

“Latvijai ir nepieciešams zaļās enerģijas ražošanas plāns. Tajā ir jānosaka visu pušu atbildība, lai veicinātu, nevis kavētu, ka gan valsts uzņēmumi, gan uzņēmēji un iedzīvotāji varētu saražot pēc iespējas lielāku enerģijas apjomu. Katram saražotajam elektrības kilovatam ir jābūt gaidītam un tam jādod pienesums mūsu valstij. Kritiski svarīgs ir banku sektora, atbildīgo ministriju un “Altum” atbalsts ilgtspējīgu zaļās enerģijas projektu finansēšanai Latvijā,” komisijas sēdē norādīja Ilgtspējīgas attīstības komisijas priekšsēdētājs Uģis Mitrevics.  

Komisijas priekšsēdētājs arī atzīmēja, ka vadošā loma finansēšanas pieejamības veicināšanā jāuzņemas valstij, jo efektīva uzņēmumu kreditēšanas politika var palīdzēt uzņēmumiem attīstīties un augt, veicinot valsts ekonomikas izaugsmi. 

Šodienas sēdē deputāti pārrunāja "Re Power EU" programmā pieejamo līdzekļu efektīvu izmantošanu Latvijas ekonomikas ilgtspējai, iekšzemes kopprodukta pieaugumam un dabai draudzīgas enerģētikas attīstībai, kā arī uzklausīja Finanšu ministrijas un Klimata un enerģētikas ministrijas ziņojumus par Latvijas plānu zaļās enerģijas ražošanas jomas attīstībai. 

Deputāti pauda viedokli, ka zaļās enerģijas ražošanas plānam jābūt balstītam konkrētos pētījumos par šīs enerģijas nepieciešamību, savukārt lēmumiem par šīs jomas attīstību – datos balstītiem un pamatotiem. 

Deputāti no Klimata un enerģētikas ministrijas gaida ziņojumu par rezultātiem pēc rezervācijas jaudu precizēšanas, 1.aprīlī stājoties spēkā maksājumam par katru rezervēto megavatu. Tāpat komisija gaida ziņojumu par Finanšu ministrijas piedāvājumu līdzekļu 123,79 miljonu eiro apmērā sadalē. Nepieciešams arī izvērtēt iespējamās papildu investīcijas Latvijas energosistēmā, ko paredz Latvijas Atveseļošanās un noturības mehānisma plāns un “RePower” projekti, Latvijas enerģētiskās neatkarības, ekonomikas konkurētspējas, ilgtspējas un iedzīvotāju enerģijas izmaksu samazināšanai, pauž U.Mitrevics.

 

Saeimas Preses dienests

Sestdien, 25.maijā