Cilvēktiesību komisija trešajā lasījumā atbalsta grozījumus Tiesībsarga likumā

(16.12.2020.)

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija trešdien, 16.decembrī, trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus Tiesībsarga likumā, kas paredz izmaiņas tiesībsarga izvirzīšanas kārtībā, kā arī pilnvaru termiņā.

Ar izmaiņām plānots noteikt, ka viena un tā pati persona var būt par tiesībsargu ne vairāk kā divus termiņus pēc kārtas. Plānots, ka attiecīgās izmaiņas stāsies spēkā 2022.gada 1.janvārī un vēl neattieksies uz nākošajām tiesībsarga vēlēšanām.

Likumprojekta anotācijā skaidrots, ka vairāku pilnvaru termiņu ierobežojums pēc kārtas pildīt kādu vadošu amatu ir būtisks, lai novērstu stagnācijas riskus, sekmētu institūcijas attīstību un radītu priekšnoteikumu tam, lai šim nozīmīgajam amatam pēc laika būtu jāizraugās jauns profesionālis.

Ar likuma grozījumiem iecerēts noteikt, ka Saeima tiesībsargu apstiprina amatā pēc ne mazāk kā desmit Saeimas deputātu ierosinājuma. Šobrīd likums paredz, ka nepieciešams ne mazāk kā piecu parlamenta deputātu atbalsts kandidāta izvirzīšanai. Tāpat paredzēts likumā nostiprināt līdzšinējo praksi, ka izvirzītie tiesībsarga amata kandidāti pirms Saeimas sēdes, kurā tiesībsargs tiks apstiprināts amatā, uzklausāmi Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā.

Attiecīgās izmaiņas būtu priekšnoteikums augstākam sākotnējam kandidāta atbalstam no likumdevēja puses, kas sekmētu rūpīgāku un kvalitatīvāku tiesībsarga izraudzīšanās procesu jau izvirzīšanas stadijā, skaidrots anotācijā.

Likumprojekts paredz papildināt prasības attiecībā uz tiesībsarga amata kandidāta izglītību, nosakot, ka personai ir jābūt ieguvušai vismaz maģistra grādu vai atbilstoši Latvijas normatīvajiem aktiem pielīdzinātu izglītību, kā arī paredzot, ka kandidātam jāpārvalda latviešu valoda un vismaz divas svešvalodas.

Plānots arī atteikties no tiesībsarga administratīvās imunitātes.

Lai izmaiņas stātos spēkā, tās vēl trešajā lasījumā jāatbalsta Saeimai.

 

Saeimas Preses dienests

Ceturtdien, 18.decembrī
09:00  Saeimas 2025. gada 18. decembra kārtējā sēde
10:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:35  Parlamentārās izmeklēšanas komisijas par problēmām nacionālā un Eiropas Savienības līmeņa imigrācijas regulējumā un izpildinstitūciju darbā, kas izraisa trešo valstu pilsoņu masveida ieceļošanu un uzturēšanos Latvijas Republikā sēde
12:30  Ziemassvētku radošā darbnīca un labdarības izsole
12:30  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
14:00  Luksemburgas Lielhercogistes ārkārtējās un pilnvarotās vēstnieces Latvijas Republikā V.E. Peggy Frantzen iepazīšanās vizīte pie Saeimas sekretāra biedra Jāņa Grasberga
16:30  Saeimas 2025. gada 18. decembra ārkārtas sēde
17:00  2025.gada 18. decembra atbilžu sniegšana uz deputātu jautājumiem