Deputāti aicina ministriju rīkoties, lai ierobežotu nesamērīgu medikamentu dārdzību

(10.12.2019.)

Veselības ministrijai jānāk klajā ar priekšlikumiem, kā ierobežot nesamērīgu medikamentu dārdzību. Par to otrdien, 10.decembrī, vienojās Saeimas Sociālo un darba lietu komisija pēc Konkurences padomes ziņojuma par zāļu cenu veidošanas principiem Baltijas valstīs uzklausīšanas.   

“Konkurences padomes pētījums atklāj neiepriecinoši ainu – no Baltijas valstīm tieši Latvijā ir patērētājiem nelabvēlīgākais zāļu cenu veidošanas mehānisms, patērētājs par tiem pašiem medikamentiem bieži maksā vairāk nekā kaimiņvalstīs. Tas nozīmē, ka līdzšinējā sistēma, kas regulē cenu veidošanos, nav patērētājam labvēlīga, un ir jāmaina,” uzsver Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Skride.

Deputāti sagaida aktīvu atbildīgās ministrijas rīcību, lai mainītu sistēmu par labu patērētājam. “Mūsu rīcībā ir vesela virkne konkurences padomes ieteikumu, kas būtu jāmaina. Jau nākamā gada sākumā aicināsim Veselības ministriju nākt klajā ar detalizētu un konkrētu izvērtējumu, kas būtu darāms zāļu cenu jautājumā,” uzver komisijas vadītājs.

No 20 biežāk pirktajām zālēm Latvijā ražotāju cena 80 procentos gadījumu bija zemāka nekā kaimiņvalstīs, taču apmēram 60 procentos gadījumu patērētāji aptiekā tās iegādājas dārgāk, konstatējusi Konkurences padome. Atšķirībā no kaimiņvalstīm nekompensējamām zālēm Latvijā lieltirgotavām un aptiekām nav noteikti uzcenojuma griesti, līdz ar to Lietuvā un Igaunijā uzcenojumi ir zemāki. Jūtīgākais segments ir tieši nekompensējamās bezrecepšu zāles. Attiecībā uz kompensējamām zālēm ir spēkā likumsakarība, ka, pieaugot ražotāju cenām, Latvijas lieltirgotavām uzcenojumi naudas izteiksmē palielinās. Kopumā kompensējamajām zālēm uzcenojumi ir augstākie zālēm, kuras aptiekā var nopirkt cenā līdz 35 eiro.

 

Saeimas Preses dienests

Svētdien, 27.septembrī