Cilvēktiesību komisija: sabiedriskajam pasūtījumam jāattiecas tikai uz mediju saturu

(30.01.2019.)

Sabiedriskajam pasūtījumam jāattiecas tikai uz mediju veidoto saturu, un šie līdzekļi jānodala no sabiedrisko mediju uzturēšanas izdevumiem. Tā trešdien, 30.janvārī, otrajā lasījumā turpinot darbu pie Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likuma, sprieda Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāti.

“Nodokļu maksātāji gadā Latvijas sabiedriskajiem un komercmedijiem samaksā vairāk nekā 26 miljonus eiro, kuros iekļauts arī sabiedriskais pasūtījums. Sabiedriskajam pasūtījumam vajadzētu nodrošināt mediju saturu un tā izplatīšanu, bet tas jau gadiem ir tik izplūdis, ka nauda tiek izmantota arī Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio ēku uzturēšanai. Šis finansējums nav strukturēts, un nav saprotams, ko tieši par šo naudu iegūst nodokļu maksātāji,” pēc sēdes atzīmēja Cilvēktiesību komisijas priekšsēdētājs Artuss Kaimiņš.

Komisijas sēdē notikušās diskusijas liecina, ka mediju finansēšanas problēma ir samilzusi un šos jautājumus nepieciešams sakārtot, uzsvēra A.Kaimiņš, vēlreiz atgādinot, ka šajā kontekstā konceptuāli svarīga ir sabiedrisko mediju iziešana no reklāmas tirgus. “Šim mērķim jānodrošina kompensējošie mehānismi. Mums budžetā jāizcīna šie pirmie septiņi miljoni, lai sabiedriskie mediji jau nākamgad varētu sākt gatavoties iziešanai no reklāmas tirgus,” uzsvēra A.Kaimiņš.

Komisijas deputāti bija vienisprātis, ka arī turpmāk sabiedriskajam pasūtījumam jāattiecas gan uz sabiedriskajiem, gan komercmedijiem, pieļaujot, ka komercmedijiem šos līdzekļus varētu piešķirt nepieciešamības gadījumā, piemēram, lai novērstu valsts drošības riskus.

Sēdē klātesošie sabiedrisko mediju, kā arī Kultūras ministrijas pārstāvji un citi uzaicinātie, akcentēja, ka būtiski precīzi definēt, kas tieši ir sabiedriskais pasūtījums un vai tajā ietilpst ne tikai saturs, bet arī citas sociālas akcijas un pasākumi, kurus organizē sabiedriskie mediji. Tāpat izskanēja bažas par to, kā turpmāk tiks finansēta sabiedrisko mediju ēku uzturēšana un tehniskais nodrošinājums.

Sabiedriskais pasūtījums ir tikai viens no jautājumiem, par kuru Cilvēktiesību komisijā plānots diskutēt likumprojekta izskatīšanas gaitā. A.Kaimiņš informēja, ka nākamnedēļ iecerēts apspriest ar sabiedrisko mediju juridisko statusu saistītus jautājumus.

 

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 24.aprīlī
09:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:15  Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja Riharda Kola tiksānās ar Ukrainas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Anatolii Kutsevol
14:30  Saeimas deputāta Jāņa Patmalnieka tikšanās ar Nīderlandes Karalistes ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Claudia Magdalena Njoo Pieterse
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde