Valsts pārvaldes komisijā apspriež VARAM piedāvāto teritoriālo reformu

(06.10.2015.)

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas deputāti otrdien, 6.oktobrī, tikās ar vides aizsardzības un reģionālās attīstības (VARAM) ministru Kasparu Gerhardu, lai apspriestu ministrijas izstrādāto koncepciju par jaunu administratīvi teritoriālo iedalījumu. 

“Ministrija šodien deputātiem prezentācijā sniedza detalizētu līdz šim īstenotās administratīvi teritoriālas reformas izvērtējumu, kā arī piedāvāja vērtējumam iespējamos pašvaldību sistēmas pilnveides variantus. Jautājumu par tiem ir daudz, taču, lai kāds arī risinājuma variants tiks atzīts par labu, pirms pieņemt lēmumu, ir būtiski uz sarunu par iespējamo apvienošanos aicināt pašas pašvaldības,” šodienas tikšanās laikā atzīmēja Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētājs Sergejs Dolgopolovs. 

Viens no VARAM piedāvātajiem variantiem paredz līdz 2021.gadam, kad plānotas pašvaldību vēlēšanas, izveidot modeli ar 49 pašvaldībām un līdzšinējām deviņām republikas pilsētām. Izstrādājot šo modeli, ņemti vērā vairāki kritēriji – attīstības centrs ar vismaz 1000 iedzīvotājiem, izveidots ceļu tīkls un atbilstoša infrastruktūra, kā arī nosacījumi, ka novadā ir vismaz viena perspektīva vidusskola un ka vidējais attālums iedzīvotājiem līdz novada administratīvajam centram ir ap 40 kilometriem. 

Kā otru iespēju ministrija piedāvā 29 sadarbības teritoriju izveidošanu ap nacionālās un reģionālās nozīmes attīstības centriem. Tā būtu iespēja pašvaldībām turpmāk brīvi apvienoties, lai, kopīgi sadarbojoties, nodrošinātu iedzīvotājus ar plašu nepieciešamo pakalpojumu klāstu. Šo ieceri ministrija rosina īstenot ar grozījumiem Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, kas patlaban ir izskatīšanā Saeimā un kas paredz pašvaldību brīvprātīgu apvienošanos. 

Diskutējot par VARAM piedāvājumu, deputāti atzīmēja, ka plānotās izmaiņas būtu jāskata kontekstā ar valsts reģionālo iedalījumu un būtisks ir arī kultūrvēsturiskais aspekts, kā arī rosināja apspriest, vai nav nepieciešamas izmaiņas pašvaldību nodokļu politikā. Tāpat deputāti interesējās, kāda loma reformas īstenošanā plānota pašreizējiem plānošanas reģioniem. 

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs K.Gerhards šodienas komisijas sēdē uzsvēra, ka ministrijas uzdevums bija izvērtēt 2009.gada pašvaldību reformas rezultātus un sniegt priekšlikumus efektīvākas pašvaldību sistēmas izveidei. Ministrs informēja, ka patlaban projekts ir nodots apspriešanai, un mēneša laikā plānots vienoties, kuru no piedāvātajiem variantiem virzīt lēmuma pieņemšanai Ministru kabinetā.  

 

Saeimas Preses dienests

Otrdien, 20.oktobrī
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību politikas apakškomisijas sēde
08:30  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Vides un klimata apakškomisijas sēde
09:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:10  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju apakškomisijas sēde
12:15  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Ināras Mūrnieces tikšanās ar Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidenti V.E. Isabelle Moret
13:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas Stratēģiskās komunikācijas apakškomisijas sēde
13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēde
13:15  Ziedu nolikšanas ceremonija pie Brīvības pieminekļa par godu Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidentes V.E. Isabelle Moret oficiālajai vizītei Latvijas Republikā
13:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
14:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde (turpinājums)
15:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisijas sēde
15:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
18:30  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Ināras Mūrnieces rīkotās vakariņas par godu Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidentes V.E. Isabelle Moret oficiālajai vizītei Latvijas Republikā