Juridiskā komisija uzdod izstrādāt efektīvu risinājumu patvaļīgas būvniecības apkarošanai

(17.06.2014.)

Saeimas Juridiskā komisija otrdien, 17.jūnijā, uzdeva atbildīgajām iestādēm divu nedēļu laikā nākt klajā ar efektīvu risinājumu, lai atturētu personas no patvaļīgas būvniecības un ļautu apturēt neatļautus būvdarbus.

„Patvaļīgās būvniecības sērga mūs valstī velkas gadiem. Mēs redzam iežogotas teritorijas, kurās būvniecība notiek pilnīgi bez nekādas dokumentācijas un saskaņošanas, teritoriju apsargā bruņoti vīri, inspektori tajās iekšā netiek ielaisti. Pat ja izdodas uz papīra būvniecību apturēt, praksē tā turpinās visu tiesvedības laiku, faktiski – līdz ēka ir gatava. Pēc tam nelegālo būvniecību legalizē. Ar nožēlu jāatzīst, ka tādas lietas mūsdienās ir iespējamas un vēl skumīgāk, ka valsts ar šo problēmu nespēj cīnīties,” situāciju raksturo Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Ilma Čepāne.

Problēmu absurdu padara fakts, ka, būvējot bez atļaujas, persona var apstrīdēt administratīvo aktu un tiesāties gadiem, vienlaikus ignorējot lēmumu par būvdarbu apturēšanu, šodienas komisijas sēdē norādīja pieaicinātie speciālisti.  

Kā potenciālu risinājumu deputāti saskata kriminālatbildības noteikšanu par patvaļīgu būvniecību, vienlaikus rodot šai normai tādu juridisku ietvaru, kas ļauj nekavējoties uzsākt lietas izmeklēšanu un iztiesāšanu, informē komisijas priekšsēdētāja.

„Aizbildinoties ar risku izjaukt tiesību sistēmu, ierēdņi līdz šim nav nākušas klajā ar piedāvājumu, kā cīnīties ar šādu visatļautību un tiesisko nihilismu. Tādēļ esmu nolēmusi nevirzīt tālākai izskatīšanai Krimināllikuma grozījumus, pirms tajos nebūs iestrādāts mehānisms cīņai ar patvaļīgu būvniecību,” uzsver I.Čepāne.

Deputāti šodien vienojās turpināt darbu pie Krimināllikuma grozījumu otrā lasījuma redakcijas sesiju starplaikā, sanākot uz sēdēm jūlija sākumā pēc priekšlikumu saņemšanas.

I.Čepāne piebilst, ka atbildība par situāciju jāuzņemas arī likuma normu piemērotājiem, jo patlaban netiek izmantotas visas likumos noteiktās iespējas, piemēram,  netiek pieprasītas tiesneša sankcijas, lai patvaļīgas būvniecības gadījumos varētu iekļūt privātīpašumā. Šajā gadījumā, ja tiesas lēmums netiek pildīts, par to iestātos kriminālatbildība. Turklāt patlaban par šādiem pārkāpumiem iespējas piemērot vien administratīvu atbildību, kas, ņemot vērā ilgos tiesvedības procesus un salīdzinoši nelielās sankcijas, neattur būvdarbu veicējus no likuma pārkāpšanas.

 

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 18.maijā
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
11:30  Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja biedra Ata Lejiņa tikšanās ar Starptautiskā Sarkanā Krusta komitejas (ICRC) Eiropas un Centrālāzijas operāciju koordinatoru Jean-Nicolas Paquet-Rouleau
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
17:00  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Ināras Mūrnieces attālināta uzruna starptautiskā ceremonijā pieminot Krimas tatāru deportāciju