Konferences „Parlamentārisms Latvijā: vēstures mācības un nākotnes perspektīvas” materiāli

(07.11.2012.)

Atzīmējot 90 gadus kopš Satversmes spēkā stāšanās un pirmās Saeimas sanākšanas, Saeima 7.novembrī organizēja starptautisku konferenci „Parlamentārisms Latvijā: vēstures mācības un nākotnes perspektīvas”.

Konferenci atklāja Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa. Konferencē piedalījās Saeimas deputāti,  akadēmiskās jomas pārstāvji un tieslietu nozares profesionāļi no Latvijas un ārvalstīm.

Par parlamentārisma izveidošanos Latvijā klātesošos uzrunāja Saeimas Juridiskā biroja vadītājs Gunārs Kusiņš, bet Latvijas Zinātņu akadēmijas viceprezidents Tālavs Jundzis sniedza ieskatu parlamentārisma tradīcijās un tiesiskās sistēmas atjaunošanā Latvijā. Rīgas Stradiņa universitātes docents Valters Ščerbinskis atskatījās uz Latvijas minoritāšu pārstāvību parlamentā starpkaru periodā, savukārt Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes Politikas zinātnes nodaļas docents Ivars Ijabs vērtēja mūsdienu Latvijas parlamentāro sistēmu un tā iespējas. Savukārt Valsts prezidenta likumdošanas un juridiskais padomnieks Edgars Pastars piedāvāja skatījumu parlamenta sadarbībā ar citām valsts institūcijām.

Lietuvas Konstitucionālās tiesas tiesnese Toma Birmontiene (Toma Birmontiene) dalījās Lietuvas pieredzē impīčmenta procedūras īstenošanā, kas amatpersonām tiek piemērota par konstitūcijas laušanu. Savukārt Belostokas universitātes (Polija) docētājs Kšištofs Prokops (Krzystof Prokop) sniedza ieskatu, kādi uzlabojumi parlamentārajā sistēmā nepieciešami, lai novērstu, piemēram, biežas valdību maiņas un nestabilu parlamentāro vairākumu.

Āboltiņa, atzīmējot parlamenta un konstitūcijas deviņdesmitgadi: Satversme ir neatņemama un nozīmīga mūsu tiesiskās kultūras vērtība

Programma

Valtera Ščerbinska prezentācija

Ivara Ījaba prezentācija

Diskusijas pirmās daļas video ieraksts

Diskusijas otrās daļas video ieraksts

Video sižets

Foto

 

Izmantojot foto un video materiālus, atsauce uz Saeimas Kanceleju obligāta!

Trešdien, 18.septembrī
09:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde (turpinājums)
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
09:30  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde