Saeimas kārtības ruļļa simtgadē atklās parlamenta darbu regulējošajam likumam veltītu izstādi

(07.03.2023.)

Šogad aprit simts gadi kopš parlaments pieņēma Saeimas kārtības rulli – likumu, kurā apkopotas parlamenta darba procedūras un noteikumi. Par godu šim notikumam ceturtdien, 16.martā, Saeimas namā atklās izstādi “Saeimas kārtības rullim – 100”.

Izstādi atklās Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns. Klātesošos uzrunās arī parlamenta Juridiskā biroja vecākais juridiskais padomnieks Edvīns Danovskis.

Katram parlamentam, lai nodrošinātu tā darba efektivitāti, ir nepieciešami skaidri noteikumi, pie kuriem jāpieturas. Kāda ir likumprojekta izskatīšanas gaita? Kā organizējams komisiju darbs? Kurš un cik ilgi var runāt no tribīnes? Cik deputātu var izveidot frakciju vai deputātu grupu? Pamatprincipiem ir jābūt skaidriem, lai visiem deputātiem būtu vienlīdzīgas iespējas piedalīties parlamenta darbā un tas darbotos kā labi ieeļļots mehānisms. Latvijā parlamenta darba procedūras un noteikumi allaž bijuši apkopoti vienā likumā – Saeimas kārtības rullī.

Izstādē “Saeimas kārtības rullim - 100” būs aplūkojamas ne vien 1923., 1929., 1994.gada un mūsdienu Saeimas kārtības ruļļa redakcijas, bet arī to likumu teksti, kurus parlamenta deputāti ņēma par pamatu Saeimas darba regulējuma izstrādē - Tautas padomes un Satversmes sapulces kārtības rullis. Izstādē būs iespēja apskatīt arī vēsturiskās fotogrāfijas, improvizētu pagājušā gadsimta divdesmito gadu Saeimas deputāta darbagaldu, kā arī par kārtības ruļļa izstrādi atbildīgās Saeimas Organizācijas komisijas protokolu oriģinālus.

Izstādi veidojusi Saeima sadarbībā ar Latvijas Nacionālo arhīvu un Latvijas Nacionālo vēstures muzeju. Tajā izmantoti Saeimas bibliotēkas, Latvijas Kara muzeja, Latvijas Nacionālās bibliotēkas, Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva un Latvijas Valsts vēstures arhīva materiāli.

Izstādi atklās ceturtdien, 16.martā, pulksten 10.35 Saeimas nama Lielajā vestibilā, Jēkaba ielā 11.

Kā strādāja parlaments pirms gadsimta?

Saeimas Preses dienests

Pirmdien, 29.maijā
10:00  Eiropas lietu komisijas sēde
14:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Uzņēmējdarbības attīstības apakškomisijas sēde