Iecerēts segt pusi būvdarbu izmaksu arī lielas jaudas pieslēgumiem

(09.04.2024.)

Lai veicinātu jaunu investīciju piesaisti, tostarp augstas energointensitātes projektos, iecerēts noteikt, ka sadales sistēmas operators sedz pieslēguma būvdarbu izmaksas 50 procentu apmērā arī lielas jaudas pieslēgumiem. To paredz Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā otrdien, 9.aprīlī, galīgajam – otrajam – lasījumam atbalstītie par steidzamiem atzītie grozījumi Enerģētikas likumā.

Patlaban pieslēguma būvdarbu izmaksu sadalījuma princips, kad pusi izmaksu sedz lietotājs un pusi – sistēmas operators, tiek piemērots tikai nelielas jaudas pieslēgumiem 0,4 kilovoltu tīklā ar ievadaizsardzības aparāta strāvas lielumu līdz 100 ampēriem. Grozījumi paredz ieviest 50 pret 50 būvdarbu izmaksu sadalījuma principu arī pieslēgumiem 6 līdz 20 kilovoltu sprieguma tīklā un 0,4 kilovoltu tīkla pieslēgumiem ar ievadaizsardzības aparāta lielumu virs 100 ampēriem. Līdzīga pieeja jau šobrīd pastāv Lietuvā, norāda likumprojekta autori.

Komisija sprieda, ka tas nodrošinās vienlīdzīgas atbalsta iespējas gan mazām mājsaimniecībām, gan lielas jaudas lietotājiem. Iecere mazinās izmaksu slogu jaunu lielas jaudas pieslēgumu izveidei. Tas ir īpaši būtiski, uzsākot un attīstot uzņēmējdarbību.

Grozījumi paredz iespēju arī elektroenerģijas pārvades sistēmas operatoram piemērot pārvades sistēmas pakalpojuma tarifam atlaidi jaunu, lielas jaudas pieslēgumu ieviešanas gadījumā. Tas veicinātu elektroenerģijas patēriņa pieaugumu gan elektroenerģijas pārvades sistēmas ietvaros, gan Latvijas energosistēmā kopumā, norāda Klimata un enerģētikas ministrijā.

Piedāvātais būvdarbu izmaksu sadalījuma risinājums elektroenerģijas sistēmas pieslēgumu ierīkošanai veicinās elektrifikāciju un atteikšanos no citu, neefektīvāku un dabai nedraudzīgāku energoresursu izmantošanas, minēts likumprojekta anotācijā.

Iecerēts, ka grozījumi stāsies spēkā 1.maijā.

Lai likumprojekts stātos spēkā, tas vēl otrajā – galīgajā – jāatbalsta Saeimai.

 

Saeimas Preses dienests

Ceturtdien, 30.maijā
09:00  Saeimas 2024.gada 30.maija kārtējā sēde
17:00  2024.gada 30.maija atbilžu sniegšana uz deputātu jautājumiem