Saeimas deputāti pārrunā glābējsilītes nākotnes vīziju un normatīvo regulējumu

(08.02.2011.)

Saeimas Bērnu un jaunatnes lietu apakškomisija otrdien, 8.februārī, pauda atbalstu glābējsilītes jeb BabyBox projektam Latvijā un mudināja Veselības ministrijas pārstāvjus sniegt turpmāku atbalstu projekta īstenotājiem.

BabyBox projekts ir sabiedriski svarīgs, jo pēc būtības ir nozieguma profilakse. Tas ne tikai dāvā iespēju saglabāt dzīvību negribētiem bērniem, bet arī ikvienam no mums liek aizdomāties par bērnu kā vērtību,” pauž apakškomisijas priekšsēdētāja Dace Reinika. Viņa uzsver, ka īpaši būtiska ir palīdzība, ko projekts sniedz vecākiem, kuri vēl tikai apsver iespēju atstāt bērnu glābējsilītē. Tā ir informācija par to, kur grūtībās nonākušie vecāki var saņemt plaša spektra palīdzību, lai tomēr nešķirtos no bērna.

Projekta vadītāja Laura Zvirbule uzsvēra, ka uz informatīvo palīdzības tālruni var zvanīt arī no slimnīcas uzņemšanas nodaļā esošā tālruņa. Taču arī tad, ja māte vai tēvs nolemj atstāt bērnu, viņiem tiek dota pēdējā iespēja pārdomāt, BabyBox automātiskās durtiņas aizveras pēc 16 sekundēm, tā L.Zvirbule.

Deputāti bija vienisprātis, ka šīs iniciatīvas ieviešanai ir vienīgi pozitīvas sekas. Taču vienlaikus aicināja pārskatīt kārtību, kādā potenciālie audžuvecāki uzzina, ka glābējsilītē ir atstāts bērns un var sākties pirmsadopcijas aprūpe.

Šobrīd Latvijā uzstādītas jau trīs glābējsilītes – Rīgā, Liepājā un Daugavpilī, un plānots uzstādīt vēl divas. Viena no tām atradīsies Valmierā vai Jelgavā, otra BabyBox ierīkošanas vieta vēl nav izvēlēta. Vietu izvēle ir atkarīga arī no slimnīcu un pašvaldību atsaucības, informēja L.Zvirbule.

Ņemot vērā BabyBox nozīmi, ir izstrādāts grozījumu projekts Ministru kabineta noteikumiem par obligātajām prasībām ārstniecības iestādēm un to struktūrvienībām, ar kuriem plānots noteikt prasības bērnu glābējsilītes izvietošanai. Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Bērnu un jaunatnes lietu apakškomisijas deputāti aicināja Veselības ministriju sniegt atbalstu projekta īstenotājiem šo grozījumu pilnveidošanai un iespējami ātrākai to tālākai virzībai.

 

Saeimas Preses dienests

Ceturtdien, 19.maijā
09:00  Saeimas kārtējā sēde
12:00  Asinsdonoru diena pie Saeimas nama
17:00  Atbilžu sniegšana uz deputātu jautājumiem - atcelta