Ražuks: situācija onkoloģijā ir dramatiska, steidzami nepieciešams darbības plāns un finansējums

(13.09.2016.)

“Situācijas uzlabošanai onkoloģijā steidzami nepieciešamas divas lietas – skaidrs un precīzs darbības plāns turpmākiem trim līdz pieciem gadiem, lai samazinātu mirstību un saslimstību no onkoloģiskām slimībām, kā arī papildu finansējums,” pēc Saeimā otrdien, 13.septembrī,  notikušās diskusijas par situāciju onkoloģijā secina Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētājs Romualds Ražuks.

“Fakts, ka aptuveni piektdaļa no visiem jaunatklātiem vēža gadījumiem ir pēdējā stadijā, ir satraucošs signāls par nopietnām problēmām veselības aprūpes sistēmā. Šodien apaļā galda diskusijā onkologi, onkoloģisko pacientu organizāciju pārstāvji un deputāti bija vienprātīgi par papildu finansējuma un plāna nepieciešamību, jo situācija onkoloģijā ir dramatiska. Plašumā gājusī tendence ārstēšanai nepieciešamo finansējumu vākt dažādās ziedojumu akcijās liecina, ka šobrīd valsts savu pienākumu nodrošināt pienācīgu un mūsdienīgu ārstēšanu tik smagā diagnozē kā onkoloģija paklusām ir uzkrāvusi uz pašu pacientu, viņu tuvinieku un draugu un visas sabiedrības pleciem,” pēc diskusijas pauda R.Ražuks, uzsverot, ka pacientam ir jābūt galvenajam ieguvējam no sistēmiskajiem uzlabojumiem.  

Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas vadītājs pauda cerību, ka papildu finansējuma jautājumu straujāk palīdzēs risināt ceturtdien, 15. septembrī, plānotais Saeimas balsojums par Onkoloģisko pacientu organizāciju alianses iniciatīvu, kas paredz ik gadu atvēlēt papildus 10 miljonus eiro onkoloģisko slimību diagnosticēšanas un ārstēšanas uzlabošanai. R.Ražuks pauda cerību, ka deputāti atbalstīs šo kolektīvo iesniegumu un valdībai būs jānodrošina papildu līdzekļi onkoloģijai.


Diskusijā par situāciju onkoloģijā piedalījās Latvijas Onkologu asociācijas prezidents Jānis Eglītis un Latvijas Onkologu–ķīmijterapeitu asociācijas un Latvijas Onkologu asociācijas valdes locekle Gunta Purkalne, kas deputātus iepazīstināja ar diviem starptautiskiem pētījumiem par pretvēža zāļu pieejamību pacientiem Eiropā un kā uz citu valstu fona izskatās situācija Latvijā. Tāpat diskusijā piedalījās kolorektālā vēža pacientu biedrības „EuropaColon Latvija” valdes priekšsēdētājs Uldis Vesers, krūts vēža pacienšu biedrības VITA vadītāja Irīna Januma, onkoloģisko pacientu atbalsta biedrības „Dzīvības koks” valdes priekšsēdētāja Gunita Berķe, Rozā vilciena labdarības fonda vadītāja Zinta Uskale, kā arī Veselības ministrijas pārstāvis, kurš informēja par ministrijas iestrādnēm onkoloģijā, tostarp darbu pie jaunas onkoloģisko slimību kontroles programmas.

Saeimas Preses dienests

Pirmdien, 26.oktobrī
13:50  Saeimas Prezidija sēde