Saeimas komisija: neapsaimniekotiem īpašumiem varēs piemērot paaugstinātu nodokļa likmi

(24.10.2012.)

Īpašumiem, kuri netiek pienācīgi apsaimniekoti, pašvaldības būs tiesīgas piemērot nekustamā īpašuma nodokļa likmi, kas pārsniedz 1,5 procentus no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības. To paredz Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā trešdien, 24.oktobrī, galīgajam lasījumam atbalstītie grozījumi likumā „Par nekustamā īpašuma nodokli”, kas iekļauti 2013.gada valsts budžeta projekta paketē.

Nodokļa likmi virs 1,5 procentiem no zemes kadastrālās vērtības varēs piemērot tikai tad, ja pašvaldība to būs noteikusi saistošajos noteikumos. Šādu likmi varēs piemērot, piemēram, aprēķinot nodokli par slikti uzturētām būvēm vai ēkām vai par neapstrādātu lauksaimniecības zemi. Izmaiņas nepieciešamas, lai mudinātu īpašniekus uzturēt kārtībā, kā arī sakārtot un sakopt savus īpašumus. Nekustamā īpašuma nodokļa apmērs daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām paliks līdzšinējā apmērā.

Savukārt attiecībā uz nekustamā īpašuma nodokļa aprēķināšanu vidi degradējošu, sagruvušu vai cilvēka drošību apdraudošām būvēm paredzēts, ka no nākamā gada līdzšinējā nodokļa likme trīs procentu apmērā būs jānosaka no lielākās būvei piekritīgās zemes kadastrālās vērtības vai būves kadastrālās vērtības.

Likumprojektā paredzēti obligātie principi, kas pašvaldībām būs jāievēro, nosakot nodokļa likmi, kā arī izvēles principi. Tāpat pašvaldībām būs jāievēro samērīguma princips, lai par nebūtiskiem pārkāpumiem nesamērīgi nepalielinātu nekustamā īpašuma īpašniekam uzlikto nodokļu slogu.

Atbalstot daudzbērnu ģimenes, no 2014.gada paredzēts uz pusi samazināt nekustamā īpašuma nodokli. Aprēķinātā nodokļa atlaide par dzīvojamo māju vai dzīvokli un tam piekrītošo zemi būs ne vairāk kā 120 lati. Ierobežojums paredzēts, lai atvieglojums būtu izdevīgāks daudzbērnu ģimenēm, kas dzīvo standarta tipa mājokļos, nevis dārgos īpašumos.

Komisija savu viedokli iesniegs par likumprojektu „Grozījumi likumā „Par nekustamā īpašuma nodokli”” atbildīgajai Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai. 

 

Saeimas Preses dienests

Ceturtdien, 29.oktobrī
09:00  Saeimas 2020. gada 29. oktobra attālinātā ārkārtas sēde
10:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
12:30  Ārlietu komisijas sēde
12:30  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
 Saeimas 2020. gada 8. oktobra attālinātās ārkārtas sēdes turpinājums