Budžeta komisija vērtē reversā PVN ieviešanas gaitu būvniecībā

(06.03.2012.)

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija otrdien, 6.martā, uzklausīja būvniecības nozares pārstāvjus un vērtēja, kā praksē tiek ieviesta pievienotās vērtības nodokļa reversās maksāšanas kārtības piemērošana būvniecības pakalpojumiem.
 
Pagājušā gada decembrī Saeimas pieņemtie grozījumi likumā „Par pievienotās vērtības nodokli” nosaka, ka PVN par iekšzemē sniegtajiem būvniecības pakalpojumiem aprēķina un valsts budžetā maksā pakalpojuma saņēmējs, nevis sniedzējs. Šāda kārtība ieviesta, lai novērstu iespēju būvniecības nozarē darboties negodīgiem komersantiem, kuri, īslaicīgi iesaistoties darījumos un veidojot shēmas, nepamatoti pieprasa nodokļa atmaksu un izkrāpj no valsts budžeta finanšu līdzekļus.

Komisijas deputāti šodienas sēdē uzklausīja būvnieku pārstāvju paustās bažas par nepilnībām reversā PVN maksāšanas kārtības ieviešanā būvniecības nozarē.

„Konstatējām, ka šo likuma grozījumu piemērošanai praksē joprojām ir daudz neskaidrību, kas apgrūtina būvniecības nozares darbu. Tādēļ aicinājām Valsts ieņēmumu dienestu, konsultējoties ar būvnieku pārstāvjiem, rast risinājumu šīm problēmām, piemēram, nodrošinot pēc iespējas ātrāku PVN atmaksas kārtību,” norāda komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs.
 
Komisijas priekšsēdētājs atzīmē, ka VID kavēto PVN atmaksas gadījumu gan skaits ir salīdzinoši neliels – tikai septiņi, astoņi procenti. Kopumā VID darbs turpina uzlaboties, ko apliecina arī uzņēmēju pozitīvās atsauksmes, atzīst J.Reirs.

Komisijas sekretārs Imants Parādnieks sēdē rosināja VID lielāku uzmanību pievērst būvnieku informēšanai par jauno reversā PVN maksāšanas kārtību. „Uzņēmējiem trūkst informācijas par to, kā šīs normas darbojas, un Valsts ieņēmumu dienestam vajadzētu aktīvāk tās skaidrot. Tāpat vajadzētu padomāt par labo piemēru izmantošanu šajā informēšanas procesā – vairāk stāstīt par reāliem uzņēmējiem, kuru darbu jaunā kārtība būtiski atvieglojusi,” atzīmēja I.Parādnieks. 

Reversā PVN maksāšanas kārtība attiecas uz būvlaukuma sagatavošanu, būvobjekta pagaidu būvju būvēšanu un nojaukšanu, būves nulles cikla izbūvi, būves nesošo un nenesošo elementu vai konstrukciju būvēšanu, konstrukciju un iekārtu, piemēram, logu un durvju ielikšanu, liftu uzstādīšanu, ventilācijas un apkures sistēmu uzstādīšanu un montāžu. Tāpat jaunā kārtība attiecas uz būves ārējo un iekšējo apdari, tostarp siltināšanu, grīdu ieklāšanu, tapešu līmēšanu, inženierkomunikāciju izbūvi, ēkas konservāciju vai nojaukšanu un būvlaukuma sakopšanu un labiekārtošanu, izņemot apzaļumošanu, pirms būvobjekta nodošanas ekspluatācijā.  


Saeimas Preses dienests

Trešdien, 21.oktobrī
08:30  Eiropas lietu komisijas sēde
09:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
14:45  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde (turpinājums)
15:30  Administratīvi teritoriālās reformas komisijas sēde (turpinājums)