Inese Lībiņa-Egnere un Rihards Kols ASV: cieša transatlantiskā sadarbība ir neatsverama Latvijas un visa Baltijas reģiona drošībai

(09.12.2021.)
Galerija

Amerikas Savienotās Valstis (ASV) vienmēr bijis uzticams un drošs Latvijas sabiedrotais, un arī šobrīd, laikā, kad Baltijas valstis, Polija un Ukraina sargā ne vien savas, bet visas Eiropas ārējas robežas, ASV politisks, diplomātisks un militārs atbalsts ir ģeopolitiski un stratēģiski neatsverams un nozīmīgs. To, uzturoties darba vīzītē ASV, uzsvēra Saeimas priekšsēdētājas biedre, Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētāja biedre Inese Lībiņa-Egnere un Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Rihards Kols.

Vizītes laikā divpusējās sarunās ASV Kongresā un Valsts departamentā Latvijas parlamentāriešiem bija iespēja apliecināt Latvijas ciešo apņemšanos līdzdarboties NATO efektivitātes un rīcībspējas veicināšanā, nodrošinot alianses spējas aizsargāt savas dalībvalstis, cīnoties ar mūsdienu draudiem un izaicinājumiem.

Situācija uz Latvijas–Baltkrievijas robežas šobrīd ir stabila, taču joprojām pakļauta iespējamām provokācijām. Tāpat nopietnas bažas rada pieaugošā Krievijas militāro spēku klātbūtne pie Ukrainas robežas. Latvijas drošības interesēs ir aktualizēt NATO atturēšanas un drošības plānus, lai garantētu alianses spējas novērst Krievijas un Baltkrievijas radīto apdraudējumu reģionā, vizītes laikā uzsvēra deputāti.

Tāpat Latvijas parlamentārieši ar ASV amatpersonām pārrunāja aktuālos Trīs jūru iniciatīvas jautājumus, uzsverot šīs sadarbības platformas nozīmīgo potenciālu stiprināt reģiona drošību, veicināt ekonomisko izaugsmi un konkurētspēju, kā arī padziļināt valstu transatlantisko sadarbību. ASV šajā projektā ir stratēģiski īpaši nozīmīgs sadarbības partneris, un nākamgad, sagaidot Latvijas un ASV diplomātisko attiecību simtgadi un jūnijā plānoto Trīs jūru iniciatīvas samitu Rīgā, Saeimas pārstāvji parlamenta vārdā izteica uzaicinājumu ASV Kongresa pārstāvjiem apmeklēt Latviju, šādi veicinot abu valstu parlamentāriešu sadarbību un attīstot Trīs jūru iniciatīvas parlamentāro dimensiju.

Vizītes ietvaros I.Lībiņa-Egnere un R.Kols tikās ar Senāta Ārlietu komitejas Eiropas apakškomisijas līdzpriekšsēdētāju Ronu Džonsonu (Ron Johnson), Kongresa Baltijas atbalsta grupas līdzpriekšsēdētājiem Donu Beikonu (Don Bacon) un Rubenu Gajego (Ruben Gallego) un Baltijas atbalsta grupas locekli Mārsiju Kapturi (Marcy Kaptur), Pārstāvju palātas Ārlietu komitejas Eiropas apakškomisijas locekli Augustu Flugeru (August Pfluger), kā arī ASV Valsts departamenta  Valsts sekretāra palīga vietnieci Centrāleiropas un Austrumeiropas jautājumos Robinu Daninganu (Robin Dunningan) un Valsts departamenta koordinatores vietnieci kiberdrošības jautājumos Lisilu Fransu (Liesyl Franz).

Vizītes ietvaros organizētā tikšanās ar Vašingtonas domnīcu “Atlantic Council” un “The Center for European Policy Analysis” (CEPA) pārstāvjiem bija iespēja uzrunāt Latvijai aktuālos drošības politikas jautājumus un valstu savstarpējās sadarbības aktualitātes.

Deputāti tikās arī ar Vašingtonā dzīvojošajiem diasporas pārstāvjiem un starptautiskajās institūcijās strādājošajiem latviešiem.

I.Lībiņa-Egnere un R.Kols pēc ASV kongresmeņa Roberta Pitindžera (Robert Pittenger) ielūguma uzturas ASV galvaspilsētā Vašingtonā, kur piedalās 20.Starptautiskajā pretizlūkošanas un drošības parlamentārajā forumā.

 

Foto: https://www.flickr.com/photos/saeima/albums/72157720272275020
Izmantošanas noteikumi: https://www.saeima.lv/lv/autortiesibas

Saeimas Preses dienests

Ceturtdien, 11.augustā
09:00  Saeimas 2022.gada 11.augusta ārkārtas sesijas sēde
10:55  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
12:20  Saeimas Prezidija sēde
12:30  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
12:40  Saeimas 2022.gada 11.augusta otrā ārkārtas sesijas sēde
14:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
15:40  Saeimas Prezidija sēde
15:50  Saeimas 2022.gada 11.augusta trešā ārkārtas sesijas sēde