Eiropas lietu komisijā uzsver ES pozīcijas stiprināšanu mākslīgā intelekta jomā

(06.06.2025.)

Mākslīgā intelekta attīstība un nozīme ekonomikā, drošībā un citās nozarēs ir strauji pieaugusi. Globālā sacensība par līderību mākslīgā intelekta jomā kļūst arvien dinamiskāka, un Eiropas Savienība (ES) ir apņēmusies kļūt par pasaules līderi šai ziņā, piektdien, 6.jūnijā, sprieda Saeimas Eiropas lietu komisijā. Deputāti un eksperti pārrunāja komisijas izvirzīto prioritāro tēmu “Mākslīgā intelekta kontinenta rīcības plāns”. 

Eiropas Komisija ir sagatavojusi redzējumu par ES kā vadošo mākslīgā intelekta kontinentu, kas paredz paātrināt un pastiprināt centienus piecās galvenajās jomās, informēja Eiropas Komisijas pārstāvniecība. Šīs jomas ir datošanas infrastruktūra, tostarp tās paplašināšana, izveidojot  mākslīgā intelekta gigafabrikas un attīstot ES datu centru jaudu, augstas kvalitātes dati un piekļuve tiem, prasmes un to pielietojums, algoritmu izstrāde un pielietošana, kā arī regulējuma vienkāršošana.

Sēdes dalībnieki sprieda, ka mākslīgā intelekta attīstība saistās arīdzan ar būtiskiem ieguldījumiem pētniecībā un infrastruktūrā, tostarp paredzot tam atbilstošu finansējumu. “Tas nozīmē arī skaidras politiskas izvēles un izšķiršanās. Ja tādu nebūs un visu darīsim minimālā līmenī, riskējam kļūt par visu šo produktu patērētājiem, kamēr ražošana notiks citās pasaules daļās, kas būs ieguvējas,” pauda E.Cepurītis.  Klātesošie uzsvēra arī datu drošības aspektus, attīstot un nodrošinot mākslīgā intelekta risinājumus ES ietvaros.

Mākslīgā intelekta pamatā ir zinoši datu speciālisti, un Latvijas stiprās puses ir valodu risinājumi un kvantu algoritmu izstrāde. Tehnoloģiju attīstībai būtiska ir akadēmiskā, publiskā un privātā sektora sadarbība, atbildot uz deputātu jautājumiem, pauda Rīgas Tehniskās universitātes pārstāvji. Tāpat patlaban norit intensīvs darbs, lai stiprinātu sadarbību ar fabriku Somijā.

Savukārt Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija norādīja, ka teju 40 procenti publiskā sektora jau izmanto vai testē kādu no mākslīgā intelekta risinājumiem. To skaitā ir virtuālais asistents – “čatbots” – , kas ir uzlabojis pakalpojumu efektivitāti valsts pārvaldē un ļāvis ietaupīt aptuveni 90 procentus cilvēkresursu laika.

Komisijas priekšsēdētājs norādīja, ka mākslīgā intelekta risinājumi ir būtiski drošības un demokrātijas noturības stiprināšanai, jo tos var izmantot arī ļaunprātīgi. “Ja demokrātisko Eiropas valstu pusē nebūs pietiekamas kapacitātes, lai identificētu un novērstu gadījumus, kad ar mākslīgā intelekta risinājumiem notiek centieni ietekmēt un graut demokrātiju vai citādi kaitēt, mēs kļūstam par vieglu mērķi.”

Mākslīgā intelekta rīki var būtiski uzlabot produktivitāti un veicināt ekonomisko izaugsmi, sprieda komisija, aicinot izmantot iespējas. Tāpat deputāti aicināja atbildīgās iestādes aktīvi komunicēt ar sabiedrību par mākslīgā intelekta risinājumu ieviešanas ieguvumiem. Parlamentārieši uzsvēra arī jauno tehnoloģiju saistību ar energoinfrastruktūras attīstību un konkurētspējīgu elektroenerģijas cenu nozīmi investoru piesaistei.

 

Saeimas Preses dienests

Otrdien, 17.jūnijā
08:30  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Sporta apakškomisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas Inovācijas ekosistēmas attīstības apakškomisijas sēde
12:00  Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas Parlamentārās asamblejas Latvijas delegācija vadītājas Ingrīdas Circenes tikšanās ar Azerbaidžānas Republikas parlamenta delegācijas vadītāju EDSO Parlamentārajā asamblejā, Ārlietu un starpparlamentāro attiecību komitejas un Aizsardzības, drošības un korupcijas apkarošanas komitejas deputātu Gaya Mammadov
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēde
13:00  Saeimas deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Azerbaidžānas parlamentu vadītāja Oļega Burova un grupas deputātu tikšanās ar Azerbaidžānas Republikas parlamenta delegācijas vadītāju EDSO Parlamentārajā asamblejā, Ārlietu un starpparlamentāro attiecību komitejas un Aizsardzības, drošības un korupcijas apkarošanas komitejas deputātu Gaya Mammadov
14:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisijas sēde