Plāno reorganizēt VARAM un KEM, nodalot dabas un vides aizsardzības jomas

(30.05.2024.)

Lai reorganizētu Vides aizsardzības un reģionālās attīstības (VARAM) un Klimata un enerģētikas ministrijas (KEM), Saeima ceturtdien, 30.maijā, konceptuāli atbalstīja grozījumus Ministru kabineta iekārtas likumā. Izmaiņas paredz VARAM citu nosaukumu, un ministrija piedāvā to mainīt uz Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministriju. Saeima šim likumprojektam noteica steidzamību.

“Komisijas sēdē gan aicinājām ministrijai padomāt par vārdu “administrācija”, kas jaunajā nosaukumā šķiet mulsinoši, un uz to norādīja arī deputāti,” iepriekš pauda par likumprojektu atbildīgās Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētājs Oļegs Burovs, piebilstot, ka pie šīm diskusijām deputāti vēl atgriezīsies.

Izmaiņas nepieciešamas, lai nodalītu dabas un vides aizsardzības jomas. Plānots, ka KEM pārņems vides aizsardzību, savukārt VARAM paliks dabas aizsardzības joma.

Ministrijas jaunā nosaukuma izvēle ir gan simboliska, uzsverot Latviju kā modernu un digitāli orientētu valsti, gan arī praktiska, norādot uz ministrijas uzdevumu - veicināt valsts digitālo attīstību un nodrošināt efektīvu pakalpojumu sniegšanu iedzīvotājiem un uzņēmējiem digitālajā vidē, uzsvēruši likumprojekta autori.

Pēc reorganizācijas VARAM pārziņā būs tādas jomas kā dabas aizsardzība, reģionālā attīstība, pašvaldību attīstība un pārraudzība, teritorijas attīstības plānošana, zemes un valsts pārvaldes pakalpojumu pārvaldība, informācijas sabiedrības un digitālās transformācijas attīstības plānošana, koordinācija un pārvaldība, kā arī valsts pārvaldes digitālo tehnoloģiju pārvaldība, norādījuši likumprojekta autori.

Likuma grozījumi arī paredz, ka Ministru kabinets līdz 2028.gada 1.jūlijam izstrādās un iesniegs Saeimai likumprojektus par nepieciešamajiem grozījumiem citos likumos, kas saistīti ar viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministra kompetenci un funkcijām.

Plānots, ka izmaiņas stāsies spēkā 1.jūlijā. Lai grozījumi stātos spēkā, tie vēl galaīgajā lasījumā jāpieņem Saeimai.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 12.jūnijā
08:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
08:30  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde (turpinājums)
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijas un Ilgtspējīgas attīstības komisijas kopsēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas un Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijas kopsēde
13:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas Mājokļa jautājumu apakškomisijas sēde