No 2025.gada augusta vietējo pašvaldību referendumos varēs balsot jebkurā savas pašvaldības iecirknī

(06.12.2023.)

Vēlētāji pašvaldību referendumos balsot jebkurā savas pašvaldības iecirknī varēs, sākot ar 2025.gada 1.augustu, kad plānots izmantot tiešsaistes vēlētāju reģistru. To noteic Saeimā trešdien, 6.decembrī, galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi Vēlētāju reģistra likumā. 

Izmaiņas veiktas, lai nodrošinātu pakāpenisku referendumu ieviešanu pašvaldībās, ņemot vērā tehnoloģisko un organizatorisko gatavību, teikts grozījumu anotācijā. 

“Iekšlietu ministrija iepriekš bija rosinājusi termiņu pārcelt uz 2026.gadu, taču iedzīvotājiem šī iespēja piedalīties referendumos būs nodrošināta jau agrāk,” pauž par grozījumu virzību Saeimā atbildīgās Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētājs Oļegs Burovs. 

Kavēšanās ar pašvaldību referendumu ieviešanu, kas likumā bija noteikta no nākamā gada 1.janvāra, saistīta ar nepieciešamā finansējuma, tehniskā risinājuma izstrādes un testēšanas nodrošināšanu, deputātiem iepriekš norādīja Iekšlietu ministrija. 

Līdz brīdim, kad referendumu norise būs nodrošināta elektroniski, iedzīvotāji tā ierosināšanai parakstus varēs vākt, izmantojot valsts pārvaldes pakalpojumu portālu Latvija.lv, bet balsošanu referendumā klātienē organizēs attiecīgā pašvaldība. 

Saeima šodien pirmajā lasījumā atbalstīja arī par steidzamiem atzītos grozījumus Vietējo pašvaldību referendumu likumā, kas paredz noteikt balsošanas kārtību klātienē pašvaldību vēlēšanu iecirkņos līdz elektroniskās balsošanas ieviešanai.  

 

Saeimas Preses dienests

 

Pirmdien, 26.februārī
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Eksporta un konkurētspējas apakškomisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
13:50  Saeimas Prezidija sēde