Eiropas lietu komisija aicina sākt Eiropas Savienības pievienošanās sarunas ar Ukrainu un Moldovu

(22.11.2023.)

Saeimas Eiropas lietu komisija trešdien, 22.novembrī, pieņēma paziņojumu, kurā atbalsta Eiropas Savienības pievienošanās sarunu uzsākšanu ar kandidātvalstīm Ukrainu un Moldovu.

“Latvijai ir īpaša atbildība atgādināt partneriem Eiropas Savienībā, cik nozīmīgi ir stiprināt atbalstu tām sabiedrībām, kas iestājas par brīvību, demokrātiju, tiesiskumu un cilvēktiesībām. Neskatoties uz Krievijas pilna mēroga iebrukumu Ukrainā un pastāvīgām hibrīdkara operācijām Moldovā, šīs valstis ir veikušas milzīgu darbu, lai vēl ciešāk tuvinātos Eiropas Savienībai gan vērtību, gan valsts pārvaldes jomā. Saeimas paziņojums būtiski pastiprinās šo vēstījumu citām dalībvalstīm,” uzsver Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētājs Edmunds Cepurītis.

Deputāti paziņojumā aicina pārējās dalībvalstis atbalstīt Eiropas Komisijas sniegtās rekomendācijas un līdz šī gada beigām apstiprināt pievienošanās sarunu sākšanu. Tāpat parlamentārieši aicina Eiropas Komisiju un Eiropas Savienības Padomi bez kavēšanās sagatavot un apstiprināt sarunu ietvaru ar Ukrainu un Moldovu.

Savukārt abas kandidātvalstis paziņojumā aicinātas turpināt īstenot nepieciešamās reformas, kas sekmēs to atbilstību Eiropas Savienības kopīgajām vērtībām, ciešāku integrāciju Eiropas Savienībā, kā arī veicinās lielāku stabilitāti, drošību un labklājību reģionā.

Saeimas Eiropas lietu komisija paziņojumā apliecina, ka Latvija ir gatava sniegt Ukrainai un Moldovai nepieciešamo atbalstu reformu īstenošanā to ceļā uz pilntiesīgu dalību Eiropas Savienībā.

Eiropadomes sanāksmē decembra vidū plānots pieņemt lēmumu par Eiropas Komisijas rekomendāciju sākt pievienošanās sarunas ar Ukrainu un Moldovu. Ja lēmums būs pozitīvs, tiks uzsākta sarunu ietvara gatavošana, deputātus informēja Ārlietu ministrijas pārstāvji.

Komisija lūgs Saeimu iekļaut lēmuma projektu rītdienas, 23.novembra, Saeimas sēdes darba kārtībā, informē komisijas priekšsēdētājs.

 

Saeimas Preses dienests

Otrdien, 5.martā
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
13:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas Iekšējās drošības apakškomisijas sēde
13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēde
14:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisijas sēde