Zanda Kalniņa-Lukaševica: Krievija jāsauc pie atbildības par Ukrainai radītajām ciešanām

(21.08.2023.)
Galerija

“Krievija jāsauc pie atbildības par Ukrainai radītajām ciešanām,” to pauda Saeimas priekšsēdētāja biedre, Latvijas delegācijas Eiropas Padomes Parlamentārajā asamblejā vadītāja Zanda Kalniņa-Lukaševica, pirmdien, 21.augustā, attālināti piedaloties Ukrainas organizētajā starptautiskajā konferencē “Tribunāls agresijas noziegumiem pret Ukrainu. Taisnīgums jāpanāk”.

 “Kopš pirmajām Krievijas izvērstā pilna mēroga kara dienām Latvija aktīvi strādā, lai sauktu Krieviju pie atbildības par starptautisko tiesību pārkāpumiem un smagiem noziegumiem, kas pastrādāti Ukrainā,” sacīja Z.Kalniņa-Lukaševica, uzsverot, ka šajā kritiskajā brīdī vissvarīgākais ir aizstāvēt demokrātiskās vērtības, cilvēktiesības un tiesiskumu.

“Šādas konferences un viedokļu apmaiņa ir būtiska sastāvdaļa, lai noteiktu piemērotāko veidu un koordinētu rīcību ar skaidru un vienotu mērķi – saukt Krieviju pie atbildības par tās pastrādātajiem noziegumiem,” atzīmēja Z.Kalniņa-Lukaševica.

“Latvija savā prezidentūras laikā Eiropas Padomē Ministru komitejā īsteno Eiropas Padomes samitā Reikjavīkā pieņemtos lēmumus, un mūsu prioritāte neapšaubāmi ir nelokāms atbalsts Ukrainai tik ilgi, cik nepieciešams,” pauda Saeimas priekšsēdētāja biedre.

Z.Kalniņa-Lukaševica uzsvēra, ka viens no galvenajiem samita mērķiem bija stingrs atbalsts Ukrainai, tostarp vienoties par nepieciešamību izveidot tribunālu. Krievijai ir jāuzņemas pilna atbildība par noziegumiem pret Ukrainu. Tāpat svarīgs solis ir tā sauktā zaudējuma reģistra izveide Eiropas Padomes paspārnē.

Latvija atbalsta valsts atbildības mehānisma nostiprināšanu un attīstību starptautiskajās tiesībās, it īpaši ad hoc starptautiska tribunāla izveidi, kas novērstu plaisu Starptautiskās Krimināltiesas jurisdikcijā, apliecināja Saeimas priekšsēdētāja biedre.

Z.Kalniņa-Lukaševica sacīja, ka Latvija būs cieši iesaistīta šajā procesā, akcentējot, ka pagājušajā nedēļā mūsu Valsts prezidents par Latvijas īpašo pārstāvi starptautisko tiesību un valstu atbildības jautājumos ir iecēlis bijušo Valsts prezidentu un Eiropas tiesas tiesnesi Egilu Levitu.  

Starptautisko konferenci organizē Ukrainas nevalstiskā organizācija “Tribunāls”, un tā veltīta starptautiskā tribunāla izveidei. Konferences patrons ir Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis. Konferencē piedalās vadošie starptautisko krimināltiesību un cilvēktiesību eksperti no visas pasaules. 

Foto: https://www.flickr.com/photos/saeima/albums/72177720310633131
Izmantošanas noteikumi: https://www.saeima.lv/lv/autortiesibas

Pirmdien, 20.maijā