Zanda Kalniņa-Lukaševica: nepieciešams izstrādāt mākslīgā intelekta lietošanas tiesisko regulējumu

(26.05.2023.)

“Mākslīgā intelekta attīstība rada izaicinājumus cilvēktiesībām, demokrātijai un tiesiskumam. Eiropas Padome ir apņēmusies nodrošināt cilvēktiesību aizsardzību neatkarīgi no tehnoloģiskajām izmaiņām,” uzsverot, ka ir nepieciešams izstrādāt mākslīgā intelekta lietošanas tiesisku regulējumu, piektdien, 26.maijā, sacīja Saeimas priekšsēdētāja biedre, Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas Latvijas delegācijas vadītāja Zanda Kalniņa-Lukaševica.

Ievadot diskusiju “Mākslīgais intelekts, izteiksmes brīvība un dezinformācija: izaicinājumi un riski demokrātijai”, Saeimas priekšsēdētāja biedre Mazajā ģildē uzrunāja parlamentāriešus no Eiropas Padomes dalībvalstīm, kuri šajās dienās pulcējušies Rīgā uz asamblejas Pastāvīgās komitejas sanāksmi.

Saeimas priekšsēdētāja biedre savā runā bija iekļāvusi arī mākslīgā intelekta sagatavotu tekstu, atzīmējot, ka tā izveidošana prasījusi vien dažas sekundes. “Šis eksperiments pierāda, ka mākslīgā intelekta izmantošana mums, mūsu pētniekiem var ietaupīt stundas, dienas un gadus, tomēr ir daudz nezināmā, kas rada bažas,” sacīja Z.Kalniņa-Lukaševica.

“Mēs patiesi ceram, ka nupat uzsāktās Latvijas prezidentūras Eiropas Padomes Ministru komitejā laikā tiks panākts būtisks progress konvencijas par mākslīgo intelektu, cilvēktiesībām, demokrātiju un tiesiskum izstrādē. Darbam pie tās jānoslēdzas šī gada beigās,” pauda Z.Kalniņa-Lukaševica.

Diskusijā par mākslīgo intelektu piedalījās Eiropas Padomes Mākslīgā intelekta komitejas vadītāja vietnieks Gregors Strojins (Gregor Strojin), NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra vadošais zinātnieks Gundars Bergmanis-Korāts, kā arī uzņēmuma “Tilde” starptautiskā biznesa attīstības direktors Kaspars Kauliņš, un diskusiju vadīja Latvijas vēstnieks Eiropas Padomē Jānis Kārkliņš.

 

Foto: https://www.flickr.com/photos/saeima/albums/72177720308552282
Izmantošanas noteikumi: https://www.saeima.lv/lv/autortiesibas

Saeimas Preses dienests


Otrdien, 28.maijā
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību un sodu politikas apakškomisijas sēde
08:30  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Vides, klimata un enerģētikas apakškomisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
11:30  Saeimas deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Ukrainas parlamentu tikšanās ar Ukrainas parlamenta Ukrainas ­– Latvijas sadraudzības grupu
12:00  Juridiskās komisijas Satversmes un tiesu politikas apakškomisijas sēde
12:00  Saeimas deputātu apmācības – stratēģiskā komunikācija un informatīvās telpas drošība
13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēde
13:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas Mājokļa jautājumu apakškomisijas sēde
14:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Eksporta un konkurētspējas apakškomisijas sēde
14:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisijas sēde
14:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un cilvēkkapitāla apakškomisijas sēde