Zanda Kalniņa-Lukaševica: 17.maijā Latvija pārņems Eiropas Padomes Ministru komitejas prezidentūru

(16.05.2023.)

“Lai nosargātu noteikumos balstītu pasaules kārtību, ir īpaši svarīgi saukt pie atbildības tos, kuri pārkāpj šos noteikumus. Krievijai un tās politiskajai vadībai ir jāatbild par agresijas noziegumu pret Ukrainu,” Saeimas priekšsēdētāja biedre, Latvijas delegācijas Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejā (EPPA) vadītāja Zanda Kalniņa-Lukaševica pauda, piedaloties asamblejas Pastāvīgās komitejas sēdē Reikjavīkā, Islandē.

EPPA sanāksmē Reikjavīkā parlamentārieši diskutēja, kā stiprināt noteikumos balstītu pasaules kārtību, veicināt cilvēktiesību ievērošanu un nodrošināt vērtību saglabāšanu, saskaroties ar jauniem izaicinājumiem.

“Mūsu pienākums nepieļaut noteikumos balstītas pasaules kārtības sagraušanu. Tā ir apdraudēta Krievijas agresijas dēļ. Mūsu visu pienākums ir aizstāvēt mūsu principus un demokrātiskās vērtības,” sacīja Z.Kalniņa-Lukaševica.

Parlamentu pārstāvju sanāksme Reikjavīkā notiek dienu pirms ceturtā Eiropas Padomes valstu vadītāju samita. Iepriekšējais samits notika 2005.gadā, savukārt pirms tam tikai 1997.gadā un 1993.gadā. Eiropas Padomes valstu līderu samiti ir ļoti reti organizēts darba formāts, kas sanāk tikai īpaši būtisku globālu izmaiņu brīžos, lai definētu organizācijas nostāju būtisku izaicinājumu vai izmaiņu priekšā.

Reikjavīkas samits ir vēsturiska iespēja Eiropas Padomei no jauna noteikt tās darba virzienus, ņemot vērā jaunos draudus demokrātijām un cilvēktiesībām, un tā ir iespēja 46 valstu vadītājiem vienoti paust nepārprotamu atbalstu Ukrainai.

Svarīgs solis ir tikko panāktā vienošanās par Zaudējumu reģistra izveidi, arī Latvija ir to valstu vidū, kas aktīvi atbalsta tā nepieciešamību. Taču vēl ir daudz darāmā, tai skaitā jāizstrādā kompensācijas mehānisms, kas iesaldētos Krievijas finanšu līdzekļus nodotu Ukrainas atjaunošanai, kā arī jāpanāk vienošanās par ad hoc starptautiskā tribunāla izveidi Krievijas līderu saukšanai pie atbildības, uzsvēra Latvijas delegācijas EPPA vadītāja.

"Šodien esam spiesti ar divtik lielu apņēmību aizsargāt savas sabiedrības un no jauna pārapstiprināt ticību demokrātiskajām vērtībām un to pārākumam pār totalitārismā piekoptajiem režīmiem," pauda Z.Kalniņa-Lukaševica. 

Saeimas priekšsēdētāja biedre atzīmēja, ka pēc Reikjavīkas samita, sākot ar 17.maiju, Latvija pārņems Eiropas Padomes Ministru komitejas prezidentūru un jau nākamajā nedēļā Rīgā notiks EPPA pasākumi. Ar Latvijas prezidentūru un gaidāmo parlamentāriešu sanāksmi Rīgā sāksies nākamais darba posms, lai ieviestu Reikjavīkā šajās dienās pieņemtos lēmumus, uzsvēra Z.Kalniņa-Lukaševica.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 22.maijā
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:10  Ārlietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde (turpinājums)
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
13:00  Saeimas Eiropas lietu komisijas deputātu tikšanās ar Francijas Republikas ārējās tirdzniecības, frankofonijas un Francijas valstspiederīgo ārzemēs ministru Franck Riester
15:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas un Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisijas kopsēde