Zanda Kalniņa-Lukaševica Seviļā: mākslīgā intelekta radītās viltus ziņas rada nopietnus riskus demokrātijai un drošībai

(12.05.2023.)

“Krievija izmēģina dažādas pieejas, lai vājinātu pastāvošo starptautisko kārtību, un cenšas piedāvāt alternatīvas, kas ieinteresētu autoritāros režīmus visā pasaulē. Tas ir bīstami demokrātijām un apdraud vērtības, kurām mēs visi ticam. Mums ir stingri jāaizstāv starptautiskos noteikumos balstīta kārtība,” sacīja Saeimas priekšsēdētāja biedre Zanda Kalniņa-Lukaševica Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas Politisko lietu un demokrātijas attīstības komitejas sanāksmē Seviļā, Spānijā.

Parlamentārieši sanāksmē vienojās izstrādāt un virzīt apstiprināšanai ziņojumu par Krievijas Federācijas agresijas pret Ukrainu politiskajām sekām. Z.Kalniņa-Lukaševica diskusijā atzīmēja, ka Krievijas agresijas radītās globālās sekas kavē arī ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanu.

“Ukraina un tās iedzīvotāji cieš no tiešiem un nežēlīgiem uzbrukumiem. Vienlaikus šim Krievijas izvērstajam brutālajam karam ir arī milzīga ietekme globālā mērogā – izraisot badu, nepietiekamu pārtikas nodrošinājumu, postījumus videi, tādējādi, provocējot konfliktus visā pasaulē. Par to ir atbildīga agresorvalsts Krievija,” sacīja Saeimas priekšsēdētāja biedre.

Tāpat Z.Kalniņa-Lukaševica komitejas sanāksmē uzsvēra, ka “daudzus gadus Krievija ir ieguldījusi lielus finanšu līdzekļus, lai ietekmētu sabiedrības, vēlēšanas un notikumus visā pasaulē, izmantojot dezinformāciju, melus un to izplatīšanu caur Kremļa finansētiem kanāliem. Šajā ziņā mums ir jābūt ļoti uzmanīgiem, īpaši ņemot vērā mākslīgā intelekta attīstību”.

Mākslīgā intelekta radītās viltus ziņas, kā arī tā sniegto iespēju izmantošana dezinformācijas izplatīšanai rada nopietnus riskus un izaicinājumus cilvēktiesībām, demokrātijai un drošībai. Ir ārkārtīgi būtiski rast pareizo līdzsvaru starp šo risku mazināšanu un mākslīgā intelekta sniegto iespēju pilnīgu izmantošanu, sacīja Saeimas priekšsēdētāja biedre.

Latvijas delegācijas Eiropas Padomes Parlamentārajā asamblejā vadītāja, Saeimas priekšsēdētāja biedre Z.Kalniņa-Lukaševica no 11.-12.maijam Seviļā, Spānijā piedalās Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas Politisko lietu un demokrātijas attīstības komitejas sēdē. Tajā tika apspriests arī ziņojuma projekts “Ārvalstu iejaukšanās: drauds demokrātijai”, vēršot uzmanību uz bīstamību, ko rada kiberuzbrukumi, dezinformācijas kampaņas, iejaukšanās vēlēšanu procesā.

Eiropas Padomē ir 46 dalībvalstis un sešas novērotājvalstis. Parlamentārā asambleja ir viena no tās lielākajām un redzamākajām institūcijām. Tās aktivitātes ir vērstas uz Eiropas Padomes pamatvērtību un standartu saglabāšanu, galvenais mērķis ir stiprināt asamblejas dalībvalstu parlamentus, veicināt un aizsargāt cilvēktiesības, tiesiskumu un demokrātisku pārvaldību visās Eiropas valstīs.

 

Saeimas Preses dienests

Ceturtdien, 30.maijā
09:00  Saeimas 2024.gada 30.maija kārtējā sēde
17:00  2024.gada 30.maija atbilžu sniegšana uz deputātu jautājumiem - atcelta