Zanda Kalniņa-Lukaševica Strasbūrā: Moldovas rīcība ir piemērs cilvēcībai, solidaritātei un demokrātiskajām vērtībām

(27.01.2023.)

“Apzinoties spiedienu, ar kuru Moldova sastopas Krievijas agresīvās ārpolitikas dēļ, mēs novērtējam Kišiņevas noturību pret Krievijas manipulatīvajām darbībām un tajā pašā laikā spēju turpināt iesviest reformas,” Strasbūrā akcentēja Saeimas priekšsēdētāja biedre, Latvijas delegācijas Eiropas Padomes Parlamentārajā asamblejā (EPPA) vadītāja Zanda Kalniņa-Lukaševica.

Latvijas delegācijas vadītāja EPPA debatēs, kurās apspriests ziņojums par Moldovu, pauda gandarījumu par to, ka Eiropas Savienības atbalsts ir mazinājis Krievijas ietekmi uz Moldovu, kā arī akcentēja, cik būtiski ir pēc iespējas ātrāk iegūt neatkarību no Krievijas enerģētikas jomā.

Z.Kalniņa-Lukaševica atzīmēja – īstenotās reformas ir nodrošinājušas Eiropas Savienības kandidātvalsts statusu Moldovai. Būtiski nodrošināt reformu neatgriezeniskumu un ilgtspējību, jo šis process definēs Moldovas pozīciju, integrējoties Eiropas Savienībā.

Valstis ar vērtīgu un atbilstošu reformu pieredzi turpinās dalīties ar uzkrātajām zināšanām, lai palīdzētu veicināt reformu īstenošanu Moldovā, sacīja Z.Kalniņa-Lukaševica, tādējādi akcentējot arī Latvijas gatavību turpināt sniegt atbalstu Moldovai.

Tāpat Latvijas delegācijas vadītāja pauda atzinību par Moldovas paveikto, uzņemot no kara bēgošos Ukrainas iedzīvotājus. “Tas ir piemērs cilvēcībai, solidaritātei un demokrātiskajām vērtībām,” akcentēja Z.Kalniņa-Lukaševica. Valstī no Ukrainas kopš 2022.gada februāra ir ieradušies vairāk nekā 700 000 cilvēku, un gandrīz 100 000 ir palikuši tur. Tas padara Moldovu par valsti, kurā ir vislielākais bēgļu skaits no Ukrainas attiecībā pret tās iedzīvotājiem (2,6 miljoni).

EPPA ziemas sesijā apstiprināts ziņojums par Moldovu, kura izstrādē aktīvi iesaistījusies EPPA Latvijas delegācija - viena no ziņojuma autorēm ir bijusī Latvijas delegācijas EPPA vadītāja Inese Lībiņa-Egnere. Rezolūcijā ir uzsvērts, ka kopš 2021.gada vasaras Moldovas varas iestādes ir uzsākušas tālejošu reformu programmu, jo īpaši tiesu sistēmā un cīņā pret korupciju, lai novērstu “valsts sagrābšanu” un tādējādi atjaunotu integritāti un sabiedrības uzticēšanos valsts iestādēm.

EPPA 2023.gada ziemas sesija, kurā pirmo reizi piedalās 14.Saeimas EPPA delegācija, notiek no 23. līdz 27.janvārim Strasbūrā, Francijā. Saeima 12.janvārī apstiprināja delegācijas sastāvu un lēma, ka tās vadītāja būs Zanda Kalniņa-Lukaševica. EPPA ziemas sesijā Strasbūrā piedalījās arī delegācijas vadītājas vietnieks Normunds Dzintars, pastāvīgā pārstāve Ieva Brante, kā arī deputāti Andris Bērziņš, Edmunds Cepurītis un Ričards Šlesers.

 

Saeimas Preses dienests

Otrdien, 28.maijā
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību un sodu politikas apakškomisijas sēde
08:30  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Vides, klimata un enerģētikas apakškomisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
11:30  Saeimas deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Ukrainas parlamentu tikšanās ar Ukrainas parlamenta Ukrainas ­– Latvijas sadraudzības grupu
12:00  Juridiskās komisijas Satversmes un tiesu politikas apakškomisijas sēde
12:00  Saeimas deputātu apmācības – stratēģiskā komunikācija un informatīvās telpas drošība
13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēde
13:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas Mājokļa jautājumu apakškomisijas sēde
14:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Eksporta un konkurētspējas apakškomisijas sēde
14:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisijas sēde
14:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un cilvēkkapitāla apakškomisijas sēde