Vides un klimata apakškomisijas priekšsēdētāja: jāveicina inovatīvu risinājumu ieviešana nolietotu riepu pārstrādē

(26.10.2021.)

“Inovatīvi risinājumi nolietotu riepu pārstrādē ļautu ne tikai mazināt negatīvo ietekmi uz vidi, bet arī veicinātu tautsaimniecības attīstību, ieviešot aprites ekonomikas principus,” otrdien, 26.oktobrī, pēc sēdes sacīja Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Vides un klimata apakškomisijas priekšsēdētāja Dace Rukšāne-Ščipčinska, uzsverot nepieciešamību veicināt inovatīvu risinājumu ieviešanu nolietotu riepu pārstādē.

Iepazīstoties ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas un Valsts vides dienesta apkopoto informāciju, apakškomisijas priekšsēdētāja aicināja veicināt sadarbību starp atbildīgajām institūcijām Latvijā ievesto riepu reģistra izveidē.

Nepieciešams panākt, lai kopējā riepu apjomā tiktu iekļautas arī riepas, kas tirgū nonāk ar pirmreizēji reģistrētām automašīnām, jo šobrīd par tām atsevišķi dabas resursu nodoklis maksāts netiek, līdz ar to tās netiek uzskaitītas, piebilda apakškomisijas priekšsēdētāja.

“Tāpat ir jāveicina kontrole interneta veikalos, kuros tirgo riepas. Tās pārsvarā tiek pārdotas jau pēc vairākkārtējas lietošanas, un par to tālāku apsaimniekošanu un pārstrādi bieži vien netiek maksāts. Šis segments tiek vāji kontrolēts,” sacīja D.Rukšāne-Ščipčinska.

Sēdes laikā Rīgas Tehniskās universitātes Būvniecības inženierzinātņu fakultātes pārstāvji iepazīstināja apakškomisijas deputātus ar pētījumu par pārstrādātu riepu gumijas granulu izmantošanu ceļu būvē.

D.Rukšāne-Ščipčinska pauda cerību, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības, Ekonomikas un Satiksmes ministriju sadarbība un šādi pilotprojekti veicinās ne tikai jaunpienākušo riepu pārstrādi, bet arī esošo uzkrājumu nodeldēšanu.

“Svarīgi, lai valsts atbalstītu mūsu iedvesmojošo zinātnieku inovācijas un lai valsts iepirkumos, teiksim ceļubūvē, kā kritēriju iekļautu pārstrādāto izejvielu izmantošanu, tādējādi veicinot aprites ekonomiku,” teica D.Rukšāne–Ščipčinska, uzsverot, ka apakškomisija turpinās darbu, lai identificētu potenciālus likumu grozījumus.

Apakškomisijas priekšsēdētāja informēja, ka tuvākajā laikā jautājumu par riepu reģistrācijas un aprites kontroles kārtības uzlabošanu plāno pārrunāt ar Latvijas Riepu apsaimniekošanas asociāciju.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 1.decembrī
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Ināras Mūrnieces tikšanās ar Ukrainas ārlietu ministru V.E. Dmytro Kuleba
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
14:30  Saeimas 2021. gada 4. novembra attālinātās ārkārtas sēdes turpinājums