Saeima: Varakļāni būs atsevišķs novads

(01.06.2021.)

Saeima otrdien, 1.jūnijā, galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, kas noteic Varakļānu kā atsevišķa novada izveidi.

Varakļānu novadā iekļauta Varakļānu pilsēta, Varakļānu pagasts un Murmastienes pagasts. Kā novada administratīvais centrs noteikti Varakļāni. Likums noteic, ka Varakļānu novada pašvaldība līdz šī gada 1.oktobrim organizē publisko apspriešanu par novada apvienošanos ar apkārtējiem novadiem.

Likums grozīts, ņemot vērā Satversmes tiesas spriedumu, kurā tiesa atzinusi, ka Varakļānu novada pievienošana Rēzeknes novadam neatbilst Satversmei.

Iepriekš Varakļānu pilsētu, Varakļānu pagastu un Murmastienes pagastu bija plānots pievienot Rēzeknes novadam.

5.jūnijā plānotās pašvaldību vēlēšanas Rēzeknes novadā ir atceltas. Savukārt Madonas novadā tās norisināsies, un vēlētāji arī varēs izmantot iespēju nobalsot iepriekš vēl šajā ceturtdienā no pulksten 16.00 līdz 20.00 un piektdienā no pulksten 11.00 līdz 20.00.  

Šodien Saeimā pieņemtais Varakļānu novada un Rēzeknes novada vēlēšanu likums pašvaldību vēlēšanas paredz rīkot šī gada 11.septembrī. Plānots, ka jaunievēlētā Varakļānu novada dome un Rēzeknes novada dome uz pirmo sēdi sanāks šī gada 1.oktobrī. Jauno pašvaldību domju pilnvaras izbeigsies ar brīdi, kad uz pirmo sēdi sanāks 2025.gada pašvaldību vēlēšanās ievēlētā attiecīgā novada dome.  

Līdz dienai, kad uz pirmo sēdi sanāks jaunievēlētā Varakļānu novada dome, pašvaldībā ar likumu iecelta pagaidu administrācija. Tajā strādās pagaidu administrācijas vadītājs – Varakļānu novada domes priekšsēdētājs Māris Justs, administrācijas locekļi - Varakļānu novada domes deputāti Anita Saleniece, Dina Inķēna, Gunārs Puntužs, Jānis Erels, Gunārs Gabrišs, Janīna Grudule un Austris Kokars.

Savukārt par jaunievēlētā Rēzeknes novada domes pagaidu administrācijas vadītāju iecelts Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs Monvīds Švarcs, bet par pagaidu administrācijas locekli – Viļānu novada domes priekšsēdētāja Jekaterina Ivanova.

Varakļānu novada un Rēzeknes novada pašvaldību administrācijas uz pirmo sēdi sanāks šī gada 1.jūlijā.

Likums noteic, ka pagaidu administrācija pilda normatīvajos aktos noteiktās vietējās pašvaldības domes funkcijas un nodrošina pašvaldības institūciju darba nepārtrauktību, kā arī finansiālo un saimniecisko darbību, savukārt administrācijas vadītājs pilda pašvaldības domes priekšsēdētāja pienākumus.

Pagaidu administrācijas darbību nodrošinās un finansēs no Varakļānu novada un Rēzeknes novada pašvaldību budžeta līdzekļiem, un administrācijas atalgojums noteikts pēc analoģijas ar paredzēto atlīdzību domes priekšsēdētājam un komiteju vadītājiem proporcionāli nostrādātajam laikam.

Grozījumi Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, kā arī Madonas novada domes un Rēzeknes novada domes vēlēšanu likums stāsies spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas.

 

Preses dienests

Ceturtdien, 7.decembrī
09:00  Saeimas 2023.gada 7.decembra ārkārtas sēde
10:00  Ziemassvētku rotājumu darbnīca
10:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde