Saeima konceptuāli atbalsta Starptautisko skolu likumu

(17.06.2020.)

Saeima trešdien, 17.jūnijā, konceptuāli atbalstīja par steidzamu atzīto Starptautisko skolu likuma projektu, kas paredz nodrošināt vispārējās izglītības pieejamību ārvalstu un starptautisko organizāciju nodarbināto personu bērniem, tādējādi veicinot starptautisko sadarbību jautājumos, kas saistīti ar izglītību. Deputāti šodien likumprojektu atzina par steidzamu, lai nodrošinātu, ka jauno mācību gadu skolas varētu sākt ar sakārtotu juridisko ietvaru. 

2018.gadā tika veiktas izmaiņas Izglītības likumā attiecībā par izglītības ieguves valodu Latvijas vispārējās izglītības programmās. Starptautiskajām skolām ir nepieciešams atsevišķs regulējums, lai noteiktu atbilstošus šo skolu darbības nosacījumus, teikts likumprojekta anotācijā. 

Jaunais likuma projekts paredz noteikt izveides un darbības juridisko ietvaru tām izglītības iestādēm, kuru galvenais darbības veids ir starptautiski atzītu vispārējās izglītības programmu īstenošana. 

Iecerēts, ka šis regulējums nodrošinās vispārējās izglītības pieejamību ārvalstu un starptautisko organizāciju, it īpaši Ziemeļatlantijas līguma organizācijas un Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu bruņoto spēku militārpersonu, ES institūciju, diplomātiskā un konsulārā dienestā nodarbināto personu bērniem, likumprojekta anotācijā norādījuši tā autori. 

“Starptautisko skolu un starptautiskās izglītības piedāvājums ir būtisks veiksmīgas starptautiskās sadarbības īstenošanai Latvijā, un piedāvātais starptautisko skolu regulējums palīdzēs nodrošināt maksimālu šajās skolās izglītojamo integrāciju Latvijā, iekļaujot mācību programmā latviešu valodas, Latvijas vēstures un kultūras apguvi. Izglītojamajiem būs iespēja mācīties kādā no NATO un Eiropas Savienības dalībvalstu oficiālajām valodām, vienlaikus apgūstot Latvijas kultūru un tradīcijas, tādējādi nostiprinot piederības sajūtu un iespēju iejusties šajā vidē. Skatot piedāvāto likumu kopsakarā ar pārmaiņām Izglītības likumā un pāreju uz mācībām latviešu valodā visās izglītības iestādēs, šāda likumprojekta nepieciešamība ir likumsakarīga,” iepriekš uzsvēra par likumprojekta virzību Saeimā atbildīgās Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Rihards Kols. 

Pirmā privātā izglītības iestāde Latvijā, uz ko var attiecināt apzīmējumu “starptautiskā skola”, ir izveidota 1992.gadā. Patlaban šādas iespējas īsteno sešas privātās izglītības iestādes. Pakāpeniski, palielinoties Latvijas starptautiskās sadarbības apjomam un ārvalstu uzņēmumu un starptautisko organizāciju pārstāvniecību skaitam Latvijā, ir pieaudzis arī pieprasījums vispārējās izglītības iegūšanai svešvalodās, pauž likumprojekta autori. Pašlaik visās minētajās izglītības iestādēs ir licencētas arī Latvijas vispārējās izglītības programmas, tostarp pirmsskolas izglītības programmas, teikts likumprojekta anotācijā.  

Lai Starptautisko skolu likums stātos spēkā, tas vēl galīgajā lasījumā jāpieņem Saeimai.

 

Saeimas Preses dienests

 

Svētdien, 19.maijā