Niršanai jūrā pie kuģu vrakiem būs jāsaņem atļauja

(05.11.2015.)

Lai nirtu jūrā pie kuģu vrakiem, fiziskai personai būs jāsaņem atļauja un jāsamaksā par to valsts nodeva. Par to ceturtdien, 5.novembrī, lēma Saeima, galīgajā lasījumā pieņemot grozījumus Jūras vides aizsardzības un pārvaldības likumā.

Grozījumi paredz noteikt mūsu valsts teritoriālajos jūras ūdeņos ierobežotas un aizliegtas teritorijas, kurās atrodas kuģu vraki vai nogrimuši priekšmeti, kas rada apdraudējumu jūras videi, kultūrvēsturiskām vērtībām, valsts drošībai, cilvēka veselībai un dzīvībai. Niršanai ierobežotās un aizliegtās teritorijas, kā arī nosacījumus niršanas atļaujas izsniegšanai noteiks valdība.

Niršanas atļauju uz 30 dienām izsniegs Nacionālo bruņoto spēku Krasta apsardzes dienests, norādot konkrētu ierobežoto teritoriju, niršanas laiku un nosacījumus, nosaka likuma grozījumi.

Kā iepriekš norādījuši likumprojekta autori, mūsu valstij piekritīgie jūras ūdeņi glabā dažādus nogrimušus objektus. Tie ir Pirmajā un Otrajā pasaules karā, nelaimes gadījumos nogrimušo civilo un karakuģu vraki, izmestā neeksplodējusī munīcija, kā arī citi objekti, kuri satur gan kultūrvēsturiskas vērtības, gan cilvēku mirstīgās atliekas, gan arī ķīmiskas vielas vai sprādzienbīstamus priekšmetus.

Līdz šim mūsu valstī nebija kārtības, kas noteiktu niršanas darbu jūrā efektīvu kontroli, iepriekš par likumprojektu atbildīgajā komisijas sēdē stāstīja likuma grozījumu autori. Kuģu vrakus apskatīt un no tiem dažādus priekšmetus varēja izcelt jebkura persona.

Likuma grozījumi stāsies spēkā nākamā gada martā.

Saeimas Preses dienests

Svētdien, 7.augustā