Pilsonības komisijā arī pētnieki atzīst – diasporas politikas virsvadība jāuzņemas vienai institūcijai

(21.10.2015.)

Arī Latvijas Universitātes pētnieku veikts pētījums par Latvijas īstenoto diasporas politiku apstiprina – diasporas politika ir pārāk sadrumstalota un tās virsvadība jāuzņemas vienai institūcijai, pēc Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēdes trešdien, 21.oktobrī, uzsver komisijas priekšsēdētājs Ilmārs Latkovskis. Komisija jau iepriekš, tostarp pieņemtā rezolūcijā, uzsvērusi - līdz šim veiktajam integrācijas darbam, arī attiecībā uz latviešu diasporu, trūkst mērķtiecīgas koordinācijas un tā ir jānoteic kā Ministru prezidenta vai Ministru prezidentam tieši pakļautas amatpersonas vai institūcijas atbildība.

Latvijas diasporas politika ir jāveido vienotāka un jādefinē vienā plānošanas dokumentā, deputātiem teica viena no pētījuma “Latvijas emigrantu kopienas: nacionālā identitāte, transnacionālās attiecības un diasporas politika” autorēm Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta pētniece Inese Šūpule. Viņa sacīja, ka patlaban diasporas politikas plānošanas dokumentos informācija mēdz dublēties.

Arī Pasaules Brīvo latviešu apvienības un Eiropas Latviešu apvienības pārstāve sēdē uzsvēra – latviešu diasporas organizācijām daudz vieglāk būtu sadarboties ar vienu konkrētu par šo jomu atbildīgu institūciju.

Klātesošajiem pārrunājot citus ar diasporas politiku saistītus problēmjautājumus, I.Šūpule vērsa uzmanību, ka Ekonomikas ministrijas vadībā izstrādātā reemigrācijas atbalsta pasākumu plāna īstenošanai valsts budžetā nav paredzēts pietiekams finansējums – aizvadītajā gadā tam piešķirti mazāk par 40 procentiem no nepieciešamajiem līdzekļiem, savukārt šogad – mazāk par 60 procentiem no vajadzīgā. 

Pētījumā aptaujātie latviešu diasporas pārstāvji uzsvēruši, ka lēmumu par atgriešanos Latvijā pozitīvi ietekmētu darba atrašana Latvijā, minimālās algas paaugstināšanu, iespēja īrēt pašvaldību dzīvokli par cenu, kas zemāka nekā īres tirgus cenas, kā arī sociālā palīdzība bērnu vajadzību nodrošināšanai, lai veiksmīgi iekļautos Latvijas skolās, sacīja I.Šūpule.

Tāpat attiecībā uz diasporas politiku pētījumā secināts, ka latviešu diasporas skolām ārvalstīs ir jāpiešķir finansējums skolotāju darba nodrošināšanai, tostarp latviešu valodas mācīšanai, jo patlaban tas balstās uz entuziasmu.

 



Saeimas Preses dienests

Trešdien, 24.aprīlī
09:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:15  Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja Riharda Kola tiksānās ar Ukrainas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Anatolii Kutsevol
14:30  Saeimas deputāta Jāņa Patmalnieka tikšanās ar Nīderlandes Karalistes ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Claudia Magdalena Njoo Pieterse
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde