Saeimā atklāj Aspazijas un Raiņa 150.jubilejai veltītu konferenci

(27.02.2015.)
VideoGalerija

Piektdien, 27.februārī, Saeimā norisinās Aspazijas un Raiņa 150.jubilejai veltīta konference „Aspazijas un Raiņa ceļš uz Latvijas valsti”. Konferenci rīko Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija sadarbībā ar Jūrmalas pilsētas domi un Latviešu biedrību savienību.

„Rainis un Aspazija ir ne tikai valsts gribas dzinulis, bet arī jaunizveidotās Latvijas valsts arhitekti, kas lielā mērā palīdzēja atrast stabilu pamatu deviņdesmito gadu sākumā, kad mēs domājām, kāda būs mūsu atjaunotā valsts,” atklāšanas runā uzsvēra Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāte Lolita Čigāne, skaidrojot, ka šī jubilejas konference ir veltīta nacionālās apziņas un valsts gribas veidošanai Raiņa un Aspazijas darbos.

Savukārt Saeimas Izglītības kultūras un zinātnes komisijas deputāts Ivars Brīvers konferences atklāšanā uzsvēra politiskās un sabiedriskās domas daudzveidību Raiņa daiļradē, kur padomju varas laikos par izcilāko latviešu dzejnieku atzītajam māksliniekam vairāki pravietiski darbi, piemēram, poēma „Daugava” un luga „Rīgas ragana” bija aizliegto darbu sarakstā. Bet vai nav tā, ka daži dzejoļi no „Klusās grāmatas” kā „Bezpartejisks politiķis” vai „Kārtības partijas” nav aizliegto darbu sarakstā arī šodien? dzejnieka darbu mūžīgo aktualitāti uzsver I.Brīvers. 

Konferences tēma ir īpaši nozīmīga gan Latvijas simtgades svinību gaidās, gan Eiropas ģeopolitiskajā situācijā, kad vārdiem – valstiskums, neatkarība un nācijas pašapziņa - ir jauns un īpašs saturs, uz aktualitāti norāda kultūras ministre Dace Melbārde, piebilstot, ka nosaukums ir zīmīgs ne tikai abu mākslinieku jubilejas kontekstā, bet arī kā apliecinājums tam, ka viņu daiļrades devums ir lielāks par lokālas nozīmes daiļrades mantojumu.

Konferences dalībnieki iztirzā Aspazijas un Raiņa sabiedriski politisko un radošo darbību, kas būtiski ietekmēja neatkarīgās Latvijas valsts izveidi. Konferencē tiek analizēta idejas un radošā gara nozīme Latvijas valsts veidošanā. Tāpat konferences dalībnieki runā par to, ko mums māca pašreizējā ģeopolitiskā situācija.

Konference „Aspazijas un Raiņa ceļš uz Latvijas valsti” norisinās piektdien, 27.februārī, Saeimas nama Sarkanajā zālē, Jēkaba ielā 11.

Konferences darbam tiešraidē var sekot Saeimas mājaslapā www.saeima.lv.Saeimas Preses dienests

Ceturtdien, 29.oktobrī
09:00  Saeimas 2020. gada 29. oktobra attālinātā ārkārtas sēde
10:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
12:30  Ārlietu komisijas sēde
12:30  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
 Saeimas 2020. gada 8. oktobra attālinātās ārkārtas sēdes turpinājums