Saeimas priekšsēdētāja Čerņihivā: varat rēķināties ar Latvijas ilgtermiņa mērķtiecīgu palīdzību reģiona atjaunošanai

(18.01.2024.)

Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa un viņas vadītā parlamentāriešu delegācija, uzturoties vizītē Ukrainā, apmeklēja Čerņihivas apgabalu, lai tikos ar vietējiem iedzīvotājiem un iepazītos ar rekonstrukcijas darbiem, kas šajā Ukrainas ziemeļu reģionā tiek veikti par Latvijas valsts piešķirtajiem līdzekļiem. Latvija turpina sniegt mērķtiecīgu atbalstu Krievijas iebrukumā izpostītās infrastruktūras atjaunošanai. Šogad apgabala rekonstrukcijai mūsu valsts novirzījusi 5,1 miljonus eiro.

Saeimas priekšsēdētāja un deputāti Čerņihivas apgabala militārajā administrācijā tikās ar apgabala gubernatoru Vjačeslavu Čausu (Vyacheslav Chaus). “Karš vēl nav beidzies, bet es apbrīnoju jūsu tautas spēku un gara spēku darīt lielas lietas par spīti visam, par spīti tam, ka debesīs vēl lido raķetes. Es varu vēlreiz apliecināt, ka mūsu palīdzība Ukrainas tautai nebeigsies nekad,” pauda D. Mieriņa.  

Klātesot Latvijas parlamentāriešiem, tika atklātas Čerņihivas Svētās Olgas sieviešu centra izremontētās telpas. Tas ir jau otrais rehabilitācijas centrs Čerņihivas apgabalā, kura finansēšanā iesaistījusies mūsu valsts. Projektu īsteno “Centrs MARTA” sadarbībā ar Ukrainas nevalstiskajām organizācijām NVO Eleos-Ukraine” unČerņihivas tīkls.

“Fiziskas rētas sadzīst jau pēc mēneša, bet tās rētas, kas ir atstātas mūsu dvēselē un sirdīs, vēl ilgi nesadzīs,” pauda D.Mieriņa, pasniedzot centram mūsu valsts karogu, kas nesenajā vizītē Latvijā sagaidīja Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski (Volodymyr Zelenskyy). “Lai šis karogs jums vienmēr atgādina par draudzību, par to, ka jūs neesat vieni uz šīs pasaules, jums ir ļoti daudz sabiedroto un arī Latvijas tauta ir kopā ar jums,” centra atkāšanā sacīja Saeimas priekšsēdētāja.

Tāpat Saeimas delegācija Čerņihivā apmeklēja pilsētas 19.bērnudārza ēku, kas cietusi Krievijas raķešu uzbrukumā, lādiņam eksplodējot bērnudārza pagalmā. Ar Latvijas finansiālu līdzdalību šeit tiks veikts kapitālais remonts - ēkas siltināšana, iekštelpu remonts, apkures un apgaismojuma sistēmu izveide un citi darbi.  Projekta ietvaros tiek atjaunoti pieci sociālās infrastruktūras objekti, tostarp vairāku mācību iestāžu siltināšana un ūdens sistēmas uzlabošana, kā arī Čerņihivas Reģionālās bērnu slimnīcas ēdināšanas bloka atjaunošana. Projekts tiek īstenots sadarbībā ar Apvienoto Nāciju attīstības programmu.

Tāpat Latvijas parlamentārieši Čerņihivas apgabalā apmeklēja arī Jahidnes ciemu, tostarp skolu, kuras pagrabā okupanti gandrīz mēnesi turēja vairāk nekā 300 cilvēku. Jahidnes ciems bija pirmā vieta, kurā Latvija uzsāka rekonstrukcijas darbus jau 2022.gada ziemā, piegādājot būvmateriālus vairāku nopostīto māju būvniecībai. Projektu īsteno Latvijas uzņēmēju kustība “Uzņēmēji mieram” sadarbībā ar Ivanivkas ciema pašvaldību un Černihivas apgabala Rekonstrukcijas aģentūru.

Deputāti vizītes ietvaros viesojās arī starptautiskās atmīnēšanas organizācijas “Halo Trust” centrā, kura darbībā Latvija piedalās finansiāli. Krievijas agresijas dēļ Ukraina ir visvairāk mīnētā valsts pasaulē.

Krievijai uzsākot pilna mēroga iebrukumu Ukrainā, daļa Čerņihivas apgabala, kas robežojas ar Krieviju un Baltkrieviju, uz laiku nonāca okupācijas armijas kontrolē. Pirmā kara mēneša laikā krievu armija apgabalā nogalināja ap 700 civiliedzīvotāju.

2023.gadā apgabalā Krievijas agresijas rezultātā bojā gājuši 24 civiliedzīvotāji, tostarp divi bērni, ievainots 241 civiliedzīvotājs, tostarp 17 bērni, un iznīcināti vai bojāti vairāk nekā 13 500 objekti. Liela daļa teritorijas joprojām ir mīnēta.

Saeimas priekšsēdētāja un parlamenta delegācija ir ieradusies vizītē Ukrainā. D.Mieriņu vizītē pavada Saeimas priekšsēdētājas biedre Antoņina Ņenaševa, Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Raimonds Bergmanis, Nacionālās drošības komisijas vadītājs Ainars Latkovskis, kā arī deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Ukrainas parlamentu vadītājs Jānis Skrastiņš un grupas locekle Ināra Mūrniece.

 

Foto:  https://www.flickr.com/photos/saeima/albums/72177720314102437
Izmantošanas noteikumi: https://www.saeima.lv/lv/autortiesibas

 

Saeimas Preses dienests

Piektdien, 21.jūnijā
08:30  Eiropas lietu komisijas sēde