Saeima konceptuāli atbalsta pāreju uz mācībām tikai valsts valodā

(16.06.2022.)

Saeima ceturtdien, 16.jūnijā, pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus, kas paredz pakāpenisku pāreju uz mācībām tikai valsts valodā pirmsskolā un pamatizglītībā trīs gadu laikā. 

Likumprojekts paredz īstenot secīgu pāreju uz mācībām valsts valodā vispārējās izglītības pirmsskolas un pamatizglītības pakāpē, lai veicinātu sekmīgu pilnveidotā mācību satura un pieejas ieviešanu visās Latvijas izglītības iestādēs, minēts likumprojekta anotācijā. Tāpat ar grozījumiem iecerēts arī pilnveidot regulējumu par svešvalodu lietojumu profesionālajā vidējā izglītībā.  

Līdzšinējā mācību valodas pieeja mazākumtautību izglītības programmās nav pilnībā nodrošinājusi valsts valodas kvalitatīvu apguvi visos izglītības posmos, norāda likumprojekta autori Izglītības un zinātnes ministrijā. Nepietiekamas valsts valodas zināšanas var ierobežot integrāciju sabiedrībā un traucēt veiksmīgas profesionālās karjeras veidošanu.  

Lai atbilstoši Latvijas Republikas Satversmei un starptautiskajām saistībām nodrošinātu mazākumtautību valodas un kultūrvēstures apguvi, iecerētie grozījumi paredz iespēju pamatizglītības pakāpē mazākumtautību valodu un kultūrvēsturi apgūt interešu izglītības programmu ietvaros. Šādas programmas finansējumu nodrošinās valsts un pašvaldība. 

Grozījumi paredz Ministru kabinetam noteikt mazākumtautību valodas un kultūrvēstures interešu izglītības programmas paraugu un tās īstenošanas vadlīnijas, kā arī kārtību, kādā mazākumtautību izglītojamie tiks uzņemti šādā interešu izglītības programmā. 

Likumprojektā paredzētais regulējums noteic, ka, sākot ar 2023.gada 1.septembri, vispārējās izglītības pamatizglītības programmas tiks īstenotas pilnībā tikai latviešu valodā 1., 4. un 7.klasē; ar 2024.gada 1.septembri – 2., 5. un 8.klasē;  un ar 2025.gada 1.septembri – 3., 6. un 9.klasē. Plānots, ka arī pirmsskolas izglītība no  nākamā gada 1.septemba tiks īstenota tikai valsts valodā. 

Tāpat ar grozījumiem plānots pilnveidot arī regulējumu par izglītības iestādes vadītāja un pedagogu valsts valodas prasmi un lietojumu. 

Likumprojekta autori lēš, ka pāreja uz mācībām latviešu valodā attieksies uz 17 procentiem pedagogu un 24 procentiem skolēnu mazākumtautību pirmsskolas izglītības pamatizglītības programmās. 

Paredzēts, ka likumprojekti stāsies spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas. 

Lai grozījumi Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā stātos spēkā, tie jāatbalsta Saeimā vēl divos lasījumos.

 

Saeimas Preses dienests

Otrdien, 5.martā
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
13:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas Iekšējās drošības apakškomisijas sēde
13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēde
14:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisijas sēde