Samazina traktortehnikas vadītāju apliecību kategorijas

(12.04.2018.)

Saeima ceturtdien, 12.aprīlī, galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Ceļu satiksmes likumā, kas paredz samazināt un tādējādi vienkāršot traktortehnikas vadītāju apliecību kategorijas. 

Kategorijas optimizētas un vairākas apvienotas vienā, samazinot pašreizējo braukšanas tiesību kategoriju traktortehnikai skaitu līdz četrām. 

Līdz ar grozījumiem mainīti arī kategoriju nosaukumi, aizstājot burtus A, B, C, D, E, F, G, un H ar saīsinājumiem TR1, TR2, TR3 un TR4. Tas darīts tādēļ, lai kategoriju nosaukumi nedublētos ar autovadītāju kategorijām Latvijā un Eiropas Savienībā (ES). 

Tās traktortehnikas vadītāju apliecības, kas izsniegtas līdz 2018.gada 31.augustam, būs derīgas līdz to derīguma termiņa beigām, savukārt apliecības maiņa būs brīvprātīga. 

Patlaban praksē darbojas astoņas traktortehnikas kategorijas. Latvijā salīdzinājumā ar citām ES dalībvalstīm ir pārāk daudz šādu kategoriju, teikts likumprojekta anotācijā. ES pamatā ir viena vai divas, bet ne vairāk kā četras kategorijas. 

Darba devēji pašlaik neatkarīgi no vadītāja apliecībā norādītajām kategorijām pirms traktortehnikas vadības uzticēšanas kādai personai pārbauda tās prasmes vai, ja tas nepieciešams, apmāca personu vadīt attiecīgo traktortehniku. Lielais kategoriju skaits rada problēmas darba devējiem atrast darbinieku, kam ir tiesības vadīt attiecīgo traktortehniku, īpaši, ja nepieciešama darbinieku aizvietošana slimības vai cita iemesla dēļ, iepriekš norādījuši likumprojekta autori. 

Patlaban, lai lauksaimniecības nozarē varētu strādāt ar jebkura veida traktortehniku, ir nepieciešamas trīs traktortehnikas vadītāju kategorijas, meža nozarē – divas un ceļu būves nozarē – četras. 

Tāpat kā līdz šim braukšanas tiesības varēs iegūt no 16 gadu vecuma traktortehnikai ar pilnu masu līdz 7500 kg un no 17 gadu vecuma pārējai traktortehnikai. 

Pašlaik Latvijā ir 91 300 traktortehnikas vadītāju apliecību īpašnieku, norādīts likumprojekta anotācijā.

 

Saeimas Preses dienests

 

 

Ceturdien, 19.aprīlī
09:00  Saeimas kārtējā sēde
10:30  Juridiskās komisijas sēde
17:00  Atbilžu sniegšana uz deputātu jautājumiem - atcelta