Vides apakškomisija: sāls daudzumu ielu ziemas uzturēšanā iespējams samazināt

(16.01.2024.)
Galerie

“Situācija pilsētās parāda, ka pilnībā no sāls izmantošanas ielu un ietvju ziemas uzturēšanā šobrīd nav iespējams atteikties. Taču, kombinējot metodes, izmantojot dažādas tehnoloģijas un rodot alternatīvus risinājumus, var samazināt sāls daudzumu,” otrdien, 16.janvārī, sacīja Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Vides, klimata un enerģētikas apakškomisijas priekšsēdētāja Jana Simanovska. Deputāti apakškomisijas sēdē sprieda par aktuālo situāciju sāls izmantošanā ceļu uzturēšanā.

Atbildot uz deputātu jautājumiem, Rīgas domes pārstāvji norādīja, ka tā ir veikusi pētījumus par sāls izmantošanu ielās, kā arī iepazinusies ar citu pilsētu un valstu pieredzi. Latvijas apstākļos, kad ziemā sala un snigšanas periodi bieži mijas ar atkušņiem, sāls ir efektīvākais pretslīdes reaģents. Tāpat, salīdzinot ar alternatīviem materiāliem, tas neietekmē gaisa kvalitāti un izmaksu ziņā ir lētāks.

Šobrīd nav pieejami dati par to, cik lielā mērā ir samazinājusies sāls izmantošana ietvju un pieturvietu uzturēšanai, pauda domes pārstāvji. Tikpat aktuāls jautājums ir ierobežotie cilvēkresursi. Savukārt Satiksmes ministrija informēja, ka valsts autoceļu uzturēšanā, samazinot ceļa virsmas apstrādes ar sāli platumu no 7,5 uz 6 metriem, ir samazināts arī izmantotās sāls daudzums.

Spriežot par ekonomisko izdevīgumu, deputāti uzsvēra nepieciešamību veikt kompleksu sāls izmantošanas ietvju un brauktuvju uzturēšanā izmaksu aprēķinu, tostarp ņemot vērā arī negatīvās sekas, ko tā rada, piemēram, automobiļiem. Kā vienu no alternatīvām sāls daudzuma mazināšanai deputāti uzsvēra atbilstošu, savlaicīgu ielu un ietvju tīrīšanu, kā arī sniega izvešanu. Nepieciešama kopējo izmaksu un ieguvumu analīze, uzsvēra apakškomisija.

Deputāti aicināja turpināt pilnveidot tehniskos risinājumus efektīvai ielu, ietvju un autoceļu ziemas uzturēšanai, kā arī sadarbībā ar pētniekiem rast alternatīvus risinājumus sāls izmantošanas mazināšanai.

 

Foto: https://www.flickr.com/photos/saeima/albums/72177720314097130/
Izmantošanas noteikumi: https://www.saeima.lv/lv/autortiesibas

Saeimas Preses dienests

Sestdien, 15.jūnijā