Saeima aizsāk akciju "Dzimtas grāmatu plaukts"

(13.09.2019.)
VideoGalerie

Jāņa Čakstes 160.jubilejā Saeima aizsāk jaunu akciju "Dzimtas grāmatu plaukts". Tajā ikviens ievērojamā valstsvīra dzimtas māju apmeklētājs aicināts papildināt "Auču" bibliotēku ar grāmatām, kas vēsta par viesa dzimto vietu, novadu, valsti vai ģimeni.

Laikabiedru sniegtās liecības stāsta par Tautas padomes priekšsēdētāja, Satversmes sapulces prezidenta un pirmā Latvijas Valsts prezidenta J.Čakstes un viņa ģimenes plašo bibliotēku. Izcilajam valstsvīram esot interesējuši vēsturiski darbi, un viņa iekārtotajā bibliotēkā bijušas sastopamas dažādās valodās izdotas grāmatas par Baltijas iedzīvotājiem. Diemžēl laika gaitā Čakstes dzimtas veidotā bibliotēka gājusi bojā.

Aizsākot akciju, piektdien, 13.septembrī, Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece Saeimas vārdā J.Čakstes mazmazmeitai Kristīnei Čakstei kā dzimtas pārstāvei dāvāja Satversmes suvenīrizdevumu, kā arī Gunāra Kusiņa grāmatu "Latvijas parlamentārisma apskats". Tās būs pirmās grāmatas, kas ceļos uz J.Čakstes dzimtas mājām "Auči" un liks pamatus Dzimtas grāmatu plauktam.

Atzīmējot J.Čakstes 160.dzimšanas dienu, Saeimā svinīgi atvērts arī J.Čakstes grāmatas "Latvieši un viņu Latvija: kāda latvieša balss" atkārtotais izdevums. Grāmata pirmo reizi izdota 1917.gadā Stokholmā, un tajā J.Čakste rakstīja: "Latvju tauta grib pasargāt savu tēviju Latviju, panākt neierobežotu iespēju un brīvību noteikti vadīt Latvijā savu nacionālo, kulturālo un ekonomisko attīstību."

Tāpat Saeimas namā piektdien atklāta J.Čakstem veltīta ekspozīcija, kas aicina izzināt ievērojamā valstsvīra sabiedrisko darbību un politisko karjeru. Izstādē apskatāmas grāmatas, vēsturiskie materiāli, dokumenti, priekšmeti un fotogrāfijas no Saeimas, Latvijas Valsts vēstures arhīva, Latvijas Kara muzeja, muzeja "Jāņa Čakstes māja" un Latvijas Universitātes bibliotēkas.

Ekspozīcija veidota, Saeimai sadarbojoties ar muzeju "Jāņa Čakstes māja", Latvijas Universitātes docentu Jāni Plepu un Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta direktoru Gunti Zemīti.

Foto: https://www.flickr.com/photos/saeima/albums/72157710821738113
Izmantošanas noteikumi: https://www.saeima.lv/lv/autortiesibas

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 21.oktobrī
08:30  Eiropas lietu komisijas sēde
09:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
14:00  Saeimas Prezidija sēde
14:45  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
15:30  Administratīvi teritoriālās reformas komisijas sēde (turpinājums)