Budžeta komisija atbalsta NĪN maksāšanas pienākumu noteikt apbūves tiesīgajam

(20.12.2016.)

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija kopīgā sēdē ar Juridisko komisiju otrdien, 20.decembrī, atbalstīja izskatīšanai galīgajā lasījumā grozījumus likumā “Par nekustamā īpašuma nodokli”, kas paredz nekustamā īpašuma nodokļa maksāšanas pienākumu par nedzīvojamu ēku vai inženiertehnisku būvi, kas uzcelta uz apbūves tiesības pamata, noteikt apbūves tiesīgajam. 

Likums grozīts, ņemot vērā Saeimā 2015.gadā pieņemtos Civillikuma grozījumus, kas likumu papildina ar jaunu nodaļu par apbūves tiesību, kas regulē personas tiesību uz sveša zemes gabala celt un lietot nedzīvojamas ēkas un inženierbūves. Apbūves tiesības regulējums stāsies spēkā nākamā gada 1.janvārī. 

Iebildumus pret likuma izmaiņām šodienas komisijas sēdē pauda Latvijas Pašvaldību savienības pārstāve, norādot, ka šāda kārtība noslēgtā līguma termiņa beigās apbūves tiesīgajam varētu radīt iespēju nemaksāt nodokli, tādējādi radot nodokļa parādu, ko būtu neiespējami atgūt. Šo iebildumu ņemot vērā, par likumprojekta virzību atbildīgā Budžeta komisija vienojās līdz nākamā gada 31.martam uzdot Ministru kabinetam, iesaistot Finanšu ministriju un Tieslietu ministriju, izstrādāt nepieciešamos risinājumus, lai izslēgtu ar nekustamā īpašuma nodokļa maksāšanas pienākuma uzlikšanu apbūves tiesīgajam saistītos riskus, tai skaitā  - iespējamo nodokļa nenomaksāšanas risku. 

Iepriekš komisija lēma, ka nekustamā īpašuma nodokli par ēkām, kas uzceltas uz apbūves tiesību pamata, maksā zemes īpašnieks. Taču, ņemot vērā Saeimas Juridiskās komisijas viedokli, kas pamatots ar pieņemtajiem grozījumiem Civillikumā par apbūves tiesību regulējuma ieviešanu, lai sakārtotu dalītā īpašuma jautājumu, Budžeta komisija vienojās šo pienākumu noteikt apbūves tiesīgajam. 

Galīgajā lasījumā par grozījumiem likumā “Par nekustamā īpašuma nodokli” Saeimā plānots lemt 22.decembrī.

 

Saeimas Preses dienests

 

Sestdien, 31.oktobrī