Saeima konceptuāli atbalsta valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību reformu

(19.09.2013.)

Saeima ceturtdien, 19.septembrī, konceptuāli pirmajā lasījumā atbalstīja jauno Publisko personu kapitālsabiedrību un kapitāla daļu pārvaldības likuma projektu, kas paredz noteikt, kā turpmāk publiskajai personai būs jāpārvalda savas kapitāla daļas un kapitālsabiedrības.

Jauns likums izstrādāts, lai ieviestu vienotus pārvaldības standartus, caurspīdību valsts un pašvaldību uzņēmumu pārvaldībā, tādējādi uzlabojot visa šī resursa kopējo atdevi gan valsts un pašvaldību budžetiem, kā arī ekonomikai kopumā, norāda likumprojekta autori.

Jaunais regulējums noteiks publisko personu kapitālsabiedrību dibināšanas, darbības un likvidācijas kārtību, kapitāla daļu pārvaldības kārtību, tostarp sasniedzamo mērķu noteikšanu un darbības rezultātu izvērtēšanu. Paredzēts ieviest daļēji centralizētu valsts kapitāla daļu pārvaldības modeli, tostarp izveidot Valsts kapitāla daļu pārvaldības biroju un noteikt tā darbības principus.

Likumprojekts arī paredz dividendēs izmaksājamās peļņas daļas noteikšanas kārtību, motivējošas kapitālsabiedrības valdes un padomes locekļu atalgojuma sistēmas ieviešanu, kritērijus kapitālsabiedrības padomes izveidei, kā arī kapitāla daļu atsavināšanu. 

Paredzēts ieviest obligātu pienākumu kapitālsabiedrībām veidot vidēja termiņa stratēģijas, kā arī uzņēmuma valdi ievēlēt uz stratēģijas darbības laiku. Jaunais regulējums paredz iespēju izvēlēties: vai nu kapitālsabiedrības būs ministriju vai arī centralizētās pārvaldības institūcijas pārvaldībā, kurai būs virsuzrauga funkcija par to, vai tiek īstenotas stratēģijas vai dividenžu politika atbilstoši valdības lemtajam.

Likumprojekts paredz jaunas prasības attiecībā uz informācijas atklātību, proti, kāda informācija par savu darbību kapitālsabiedrībām kopumā jāsniedz sabiedrībai. Tāpat noteikta jauna kārtība valdes locekļu atlīdzībai, ņemot vērā uzņēmuma darbības rezultātus.

Jaunais regulējums aizstās esošo likumu „Par valsts un pašvaldību kapitāla daļām un kapitālsabiedrībām” un attieksies uz visām publiskajām personām, tostarp arī uz ostām un teātriem.Saeimas Preses dienests

Otrdien, 20.oktobrī
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību politikas apakškomisijas sēde
08:30  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Vides un klimata apakškomisijas sēde
09:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:10  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju apakškomisijas sēde
12:15  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Ināras Mūrnieces tikšanās ar Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidenti V.E. Isabelle Moret
13:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas Stratēģiskās komunikācijas apakškomisijas sēde
13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēde
13:15  Ziedu nolikšanas ceremonija pie Brīvības pieminekļa par godu Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidentes V.E. Isabelle Moret oficiālajai vizītei Latvijas Republikā
13:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
14:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde (turpinājums)
15:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisijas sēde
15:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
18:30  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Ināras Mūrnieces rīkotās vakariņas par godu Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidentes V.E. Isabelle Moret oficiālajai vizītei Latvijas Republikā