Saeimas komisija: valsts augstāko amatpersonu laulātajiem pasniegtās diplomātiskās dāvanas būs valsts īpašums

(14.02.2012.)

Turpmāk Valsts prezidenta, Saeimas priekšsēdētāja, Ministru prezidenta un ārlietu ministra laulātajiem protokolārajā kārtībā pasniegtās diplomātiskās dāvanas būs valsts īpašums, paredz Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā otrdien, 14.februārī, konceptuāli atbalstītie grozījumi likumā „Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā”, ko Saeimā iesniedzis Valsts prezidents Andris Bērziņš.

Diplomātisko dāvanu saņemšanas kritērijus nepieciešams attiecināt arī uz valsts augstāko amatpersonu laulātajiem, jo šīs personas atbilstoši vispārpieņemtajai praksei pilda protokolāro funkciju. Diplomātiskā dāvana amatpersonas laulātajam, kas saņemta valsts, oficiālās un darba vizītes laikā Latvijā vai ārvalstīs, ir uzskatāma par dāvanu valsts pārstāvim, un tādējādi tā ir valsts īpašums.

Līdz šim jautājums par valsts augstāko amatpersonu laulāto saņemtajām dāvanām un to izmantošanu netika regulēts, un tās varēja kļūt par šo personu privātīpašumu. Šāda pieeja nav pamatota, jo diplomātiskā dāvana ir dāvana valsts pārstāvim, norāda Valsts prezidents.

Likumprojekts nosaka, ka diplomātiskās dāvanas ir dāvanas, ar kurām pēc iepriekšējas saskaņošanas apmainās valstu vadītāji, parlamentu priekšsēdētāji, valdību vadītāji vai ārlietu ministri, kā arī viņu laulātie diplomātiskajā protokolā noteiktajā kārtībā.

Ierosinātie grozījumi interešu konflikta novēršanas likumā arī paredz atteikties no centralizētās saņemto diplomātisko dāvanu reģistrācijas, jo praksē pierādījies, ka dāvanu reģistrēšana un glabāšana katrā iestādē atsevišķi ir efektīvāka. Patlaban Valsts prezidenta, Saeimas priekšsēdētāja, Ministru prezidenta un ārlietu ministra saņemtās dāvanas jau tiek reģistrētas attiecīgās amatpersonas birojā un uzglabātas attiecīgajās institūcijās.

Valsts augstāko amatpersonu laulātie vizītēs saņemtās diplomātiskās dāvanas varēs arī izpirkt. Dāvanu reģistrēšanas, novērtēšanas, izmantošanas un izpirkšanas kārtību noteiks Ministru kabinets.

Atbalstu izmaiņām interešu konflikta novēršanas likumā komisijas sēdē pauda arī Valsts protokola vadītājs Rets Plēsums un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja Valsts amatpersonu interešu konflikta novēršanas nodaļas vadītāja Ilze Jurča.

Par likumprojektu „Grozījumi likumā „Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā”” trijos lasījumos vēl jālemj Saeimai.


Saeimas Preses dienests

 

Trešdien, 21.oktobrī
08:30  Eiropas lietu komisijas sēde
09:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
14:45  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde (turpinājums)
15:30  Administratīvi teritoriālās reformas komisijas sēde (turpinājums)