Juridiskā komisija sāk skatīt Satversmes grozījumus valsts prezidenta funkciju paplašināšanai

(05.04.2011.)

Saeimas Juridiskā komisija otrdien, 5.aprīlī, uzsāka darbu pie Satversmes grozījumiem, kas paredz paplašināt Valsts prezidenta funkcijas attiecībā uz amatpersonu kandidatūru izvirzīšanu, iesaisti valdības veidošanas procesā, Valsts prezidenta atlaišanas, kā arī Saeimas atlaišanas procedūru.

„Šodien uzsāktā diskusija parāda, ka deputātiem ir daudz jautājumu par piedāvātajiem Satversmes grozījumiem un frakcijām šajā jautājumā varētu būt atšķirīgi viedokļi, bet Satversmes grozīšanai nepieciešamas divas trešdaļas deputātu balsu. Tādēļ komisija aicinās frakcijas divu nedēļu laikā formulēt savu pozīciju attiecībā uz Valsts prezidenta rosinātajiem Satversmes grozījumiem, lai mēs pēc Lieldienām varam turpināt darbu un redzēt jau konkrētākas aprises Satversmes grozījumu tālākai virzībai,” informē Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Ilma Čepāne.

Komisijas priekšsēdētājas biedrs Valērijs Agešins interesējas, vai piedāvātie pamatlikuma grozījumi izstrādāti, ņemot vērā pašreizējo Valsts prezidenta ievēlēšanas kārtību, un vai tie būs piemēroti situācijai, ja Valsts prezidentu ievēlēs tauta. Viņš pauda viedokli, ka jautājums par Valsts prezidenta funkciju pārskatīšanu būtu jāskata saistībā ar iespējamo prezidenta ievēlēšanas kārtības maiņu.

Valsts prezidents Valdis Zatlers Saeimā iesniedzis priekšlikumus grozījumiem Satversmē, kas paredz prezidentam tiesības izvirzīt apstiprināšanai Saeimā Tiesībsargu, Valsts kontrolieri un Latvijas Bankas prezidentu. Lai palielinātu valsts pirmās personas iesaisti valdības veidošanas procesā, piedāvāts noteikt, ka potenciālajam valdības vadītājam būtu pienākums ministra amata kandidātus apspriest ar Valsts prezidentu.

Tāpat piedāvātie Satversmes grozījumi paredz noteikt, ka Valsts prezidenta atlaišanai nepieciešams juridisks pamatojums un konstitūcijā būtu jānostiprina Valsts prezidenta impīčmenta jeb īpašas atlaišanas procedūras tiesiskais regulējums. Piedāvāts mainīt arī līdzšinējo Saeimas atlaišanas kārtību, Satversmē nosakot, kādos gadījumus Valsts prezidentam ir tiesības atlaist Saeimu.

 

Saeimas Preses dienests

Sestdien, 31.oktobrī