Baltijas Asambleja aicina saglabāt 1991.gada janvāra notikumu vēsturisko piemiņu

(17.01.2011.)

Baltijas Asamblejas (BA) Prezidijs 13.janvārī Viļņā pieņemtā paziņojumā aicina Baltijas valstis visaugstākajā līmenī atzīmēt 1991.gada janvāra un augusta notikumu divdesmito gadskārtu, tādējādi ne tikai apliecinot cieņu brīvības aizstāvjiem, bet arī uzsākot īstenot jaunus pasākumus Baltijas valstu vienotības stiprināšanā.

„Baltijas valstīm ir svarīgi saglabāt vēsturisko atmiņu, tā ir ļoti nozīmīga triju tautu solidaritātes, valstiskuma tradīciju un pilsoniskās apziņas stiprināšanai,” teikts paziņojumā. „Baltijas valstu institūcijām vēl ciešāk jāsadarbojas šajā jomā un jākoordinē valstu politika gan reģionā, gan arī plašākā starptautiskā līmenī.”

BA Prezidijs paziņojumā uzsver, ka Baltijas valstu atbrīvošanos no padomju okupācijas atspoguļojošā vēsture reizē ir arī Eiropā kopumā notikušo pārmaiņu vēsture, brīvības un demokrātisko vērtību uzvaras paraugs, kas spēj iedvesmot ikvienu mūsdienu un nākamo paaudžu cilvēku.

„1991.gada janvāra notikumu laikā Lietuvā, Latvijā un Igaunijā paši pilsoņi miermīlīgā ceļā, neraugoties uz to, ka pret viņiem tika lietots militārs spēks, pašaizliedzīgi aizstāvēja ne tikai savu valsti un triju Baltijas valstu tiesības, bet arī tautas brīvības ideju un ka tuvojas šo notikumu divdesmitā gadskārta,” norādīts paziņojumā.

Tādēļ BA Prezidijs ierosina Baltijas valstu parlamentiem un valdībām plānot 1991.gada janvāra un augusta vēsturisko notikumu piemiņas pasākumus un ieteikt veidot ilgtermiņa programmas vēsturisko notikumu iemūžināšanai, kā arī kultūras politikas kopējo vadlīniju un informācijas izplatīšanas rīcības plānu izstrādei un koordinēšanai.

Baltijas Asambleja ir Latvijas, Lietuvas un Igaunijas parlamentu sadarbības organizācija, kas dibināta ar mērķi koordinēt Baltijas valstu sadarbību parlamentārā līmenī, diskutēt par jautājumiem un projektiem, kas kopīgi visām trim reģiona valstīm, kā arī, lai paustu kopēju nostāju par politiskiem, ekonomiskiem, sociāliem un kultūras jautājumiem Eiropas Savienības un starptautiskā līmenī. BA veido nacionālās delegācijas - 12 līdz 20 deputāti no katra Baltijas valstu parlamenta.

BA Latvijas delegāciju vada Jānis Reirs (Vienotība), un tās sastāvā ir arī Jānis Ādamsons (SC), Valērijs Agešins (SC), Silva Bendrāte (Vienotība), Rihards Eigims (ZZS), Māris Kučinskis (PLL), Ainars Latkovskis (Vienotība), Vitālijs Orlovs (SC), Imants Parādnieks (VL-TB/LNNK), Ivans Ribakovs (SC), Uģis Rotbergs (Vienotība), Staņislavs Šķesters (ZZS), Ilze Vergina (Vienotība), Oskars Zīds (ZZS).

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 24.aprīlī
09:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:15  Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja Riharda Kola tiksānās ar Ukrainas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Anatolii Kutsevol
14:30  Saeimas deputāta Jāņa Patmalnieka tikšanās ar Nīderlandes Karalistes ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Claudia Magdalena Njoo Pieterse
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde